ZRENJANIN Nevreme dolazi, zašto SIRENE ĆUTE?
ZRENJANIN: Na društvenim mrežama i u pojedinim lokalnim medijima povela se polemika oko toga treba li koristiti sistem za uzbunjivanje tokom ekstremnih vremenskih nepogoda, poput onih koje su nedavno zadesile Zrenjanin i okolinu. Zrenjaninac Nenad Popov je pitao novinare, ali i gradonačelnika, zašto se nisu oglašavale sirene uoči jakog nevremena.
– Te sirene služe kako bi se stanovništvo i životinje sklonile na bezbedno, a šteta i žrtve svele na minimum. Mislim da nije dovoljno da se samo na internetu izdaju upozorenja. Smatram da je ovo moje pitanje na mestu – naveo je Popov.
On je dodao da se ovim povodom obratio i gradonačelniku i da je dobio odgovor da pravila nalažu da se sirene aktiviraju kada grad za to dobije nalog od viših organa. Odgovoreno mu je i da je dat nalog službama da budu pripravne. Nadležni u Zrenjaninu, koje smo mi kontaktirali, odgovorili su nam da su građani u prethodnom periodu na vreme obaveštavani o vremenskim nepogodama putem najava i upozorenja koje su slali MUP Srbije, Republički hidrometeorološki zavod i drugi. Konkretan odgovor na pitanje zašto nije korišćen sistem za javno uzbunjivanje nismo dobili. Neki su mišljenja da ove sirene ne bi trebalo uključivati u ovakvim situacijama i dodatno unositi paniku među građane, jer se one uglavnom vezuju za ratna dešavanja. Mnogima, smatraju oni, u prvi mah ne bi ni bilo jasno o kakvoj opasnosti je reč. Drugi su, pak, uvereni da bi njihovo korišćenje pomoglo u spasavanju ljudi, životinja i imovine u slučajevima ekstremnih vremenskih nepogoda, kakve su nas zadesile prethodnih dana.
Podsetimo, redovna provera ispravnosti i funkcionalnosti sistema za uzbunjivanje u Zrenjaninu sprovodi se tromesečno tokom godine. Sirene za uzbunjivanje oglase se emitovanjem signala jednoličnog tona u trajanju od 60 sekundi. U pitanju je znak za prestanak opasnosti.
Ž. Balaban