light snow
0°C
20.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

КЛИКНИ И ВИДИ: Временска прогноза постала најчитанији садржај

06.08.2023. 11:05 11:12
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

У Србији постоји 8,65 милиона активних корисника мобилних телефона, што је више од броја становника и за 331.000 више корисника него током другог квартала, показало је истраживање Ратела. Већина у рукама има паметне телефоне, који су постали праве мале канцеларије, али и извори вести.

У последње време, од вести нас највише интересују  - земљотреси, олује и поплаве. За ово прво, најчешће за савет питамо ThеLastLjuakе, који има и сајт и апликацију, а ако сте случајно искључили нотификације,  јер бележи сваки земљотрес икад, пробудиће вас нотификација да вам је од њих стигао мејл. Овај сајт, на основу ваших личних података, али и понашања на сајту (на која места кликћете да бисте сазнали више о земљотресу), кроји податке које ће вам слати.

Многи су тако спасили главе, укључујући и потписницу ових редова, која је само пар сати пре лета сазнала да је место у које је требало да иде, погодио разоран земљотрес од 6,6 степени.

А онда су стигле поплаве, грмљавине, олује, афрички топлотни таласи и експлозије на Сунцу, после којих следе нове невоље.


Где грми?

Ако желите да пратите олујне таласе у реалном времену, потражите сајт thеligntningmaps.org. На овом сајту, који, нажалост, нема апликацију, приказују се муње и громови тамо где најјаче ударају, а апликација се ажурира на минут. Овај сервис је део главног пројекта Blitzortung.org који такође нема своју апликацију, већ неколико које се наслањају на њихове податке, али има верзију на српском језику.

Срећно!


Којим апликацијама веровати? Где је временска прогноза најсигурнија? На ово питање није лако одговорити, пошто на Гугл плеју има више од 8.000 апликација које вам саопштавају податке о температури, брзини ветра и његовом правцу, изласку и заласку сунца, јачини УВ зрачења, дневној, 24-часовној и петодневној прогнози (како кажу метеоролози, све преко тог раздобља је чиста статистика)

У обзир треба унети и јако важну ствар: да ли је “временска” апликација бесплатна или ћете морати да завучете руку у џеп.

Без обзира на то да ли користите Ајфон или Андроид, у систему већ имате апликацију Njеathеr, и већина се ослања баш на ове прогнозе. Зашто?

Зато што ова апликација вуче податке од Гугла, који је ионако најчешћи претраживач. Он, пак, користи податке америчке Националне агенције за истраживање океана и атмосфере, који су отворени за коришћење, те вам је све бесплатно, што другим речима значи да апликацији приступате с надом да вас неће затрпати смарачким рекламама. Проблем је, међутим, у томе што је ова апликација ипак највише усмерена на амерички континент, баш зато што се ослања на америчке податке. То није случај са Мајкрософтовом апликацијом Мајкрософт Стар. Зашто баш они, кад добро знамо колико невоља имамо кад је у питању, рецимо, Офис? Зато што вуку податке из Ačunjеathеra, који је проглашен за најтачнији метеоролошки извор. Ова апликација, осим америчких, користи и европске званичне изворе, тачније, податке Европског центра за средњорочне прогнозе времена, па није чудо да се многи ослањају баш на њу.

Кад је Епл у питању, ствари стоје малко другачије, али опет, за Американце. Епл је, наиме, у своју апликацију Applе Njеathеr укључио и податке са апликације Дарк Sky, коју су сви хвалили, а они купили, али злуради кажу да им прогноза није међу најтачнијима. Како ствари стоје с Европљанима знају они који за нови ајфон издвајају између 450 и охохо евра.

Међу најхваљенијим апликацијама сврставају се TheWeatherChannel (логично), AccuWeather, CarrotWeather, WeatherBug, Weather Ундергроунд, Wheather2Umbrella (чији лого обично виђате на телевизијама). Ове апликације нуде и претплату, па ако сте забринути и имате вишка пара – изволите у салону.

Упућенији се окрећу северу планете, јер је тамо прогноза времена до скора била од животне важности. Међутим, како се клима мења, северне земље постале су благо континенталне, са прилично благим зимама, а ми смо упали у суптропску климу – коју карактеришу олује, торнада, кише и врели таласи, јелте. Па шта нам нуде северњаци? Финци Форецо, који је, кажу, врло прецизан, Норвежани тешко изговорив Yr, на који се, тврдим, можете ослонити.

Шта је с нашим апликацијама? Највише се очекује од државне институције: Републичког хидрометеоролошког завода Србије. Но, осим тешко изговоривог имена, од њих за сада нема ни гласа. РХМЗ апликацију имате на AppStoreu, са извором података из нашег метеоролошког завода, али то није њихова апликација. Исти је случај и с европским Метеоалармом, вебсајтом који је развила Мрежа европских метеоролошких сервиса, којима припада и наш РХМЗ. У међувремену, чекаћемо да се у нашој земљи уведе СМС упозорење, које постоји у више земаља, укључујући и Грчку, а од пре неки дан, и Хрватску. Како ствари стоје, биће то трка с временом, и у буквалном смислу.

Ивана Радоичић

Пише:
Пошаљите коментар