Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

KLIKNI I VIDI: Vremenska prognoza postala najčitaniji sadržaj

06.08.2023. 11:05 11:12
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

U Srbiji postoji 8,65 miliona aktivnih korisnika mobilnih telefona, što je više od broja stanovnika i za 331.000 više korisnika nego tokom drugog kvartala, pokazalo je istraživanje Ratela. Većina u rukama ima pametne telefone, koji su postali prave male kancelarije, ali i izvori vesti.

U poslednje vreme, od vesti nas najviše interesuju  - zemljotresi, oluje i poplave. Za ovo prvo, najčešće za savet pitamo TheLastLjuake, koji ima i sajt i aplikaciju, a ako ste slučajno isključili notifikacije,  jer beleži svaki zemljotres ikad, probudiće vas notifikacija da vam je od njih stigao mejl. Ovaj sajt, na osnovu vaših ličnih podataka, ali i ponašanja na sajtu (na koja mesta klikćete da biste saznali više o zemljotresu), kroji podatke koje će vam slati.

Mnogi su tako spasili glave, uključujući i potpisnicu ovih redova, koja je samo par sati pre leta saznala da je mesto u koje je trebalo da ide, pogodio razoran zemljotres od 6,6 stepeni.

A onda su stigle poplave, grmljavine, oluje, afrički toplotni talasi i eksplozije na Suncu, posle kojih slede nove nevolje.


Gde grmi?

Ako želite da pratite olujne talase u realnom vremenu, potražite sajt theligntningmaps.org. Na ovom sajtu, koji, nažalost, nema aplikaciju, prikazuju se munje i gromovi tamo gde najjače udaraju, a aplikacija se ažurira na minut. Ovaj servis je deo glavnog projekta Blitzortung.org koji takođe nema svoju aplikaciju, već nekoliko koje se naslanjaju na njihove podatke, ali ima verziju na srpskom jeziku.

Srećno!


Kojim aplikacijama verovati? Gde je vremenska prognoza najsigurnija? Na ovo pitanje nije lako odgovoriti, pošto na Gugl pleju ima više od 8.000 aplikacija koje vam saopštavaju podatke o temperaturi, brzini vetra i njegovom pravcu, izlasku i zalasku sunca, jačini UV zračenja, dnevnoj, 24-časovnoj i petodnevnoj prognozi (kako kažu meteorolozi, sve preko tog razdoblja je čista statistika)

U obzir treba uneti i jako važnu stvar: da li je “vremenska” aplikacija besplatna ili ćete morati da zavučete ruku u džep.

Bez obzira na to da li koristite Ajfon ili Android, u sistemu već imate aplikaciju Njeather, i većina se oslanja baš na ove prognoze. Zašto?

Zato što ova aplikacija vuče podatke od Gugla, koji je ionako najčešći pretraživač. On, pak, koristi podatke američke Nacionalne agencije za istraživanje okeana i atmosfere, koji su otvoreni za korišćenje, te vam je sve besplatno, što drugim rečima znači da aplikaciji pristupate s nadom da vas neće zatrpati smaračkim reklamama. Problem je, međutim, u tome što je ova aplikacija ipak najviše usmerena na američki kontinent, baš zato što se oslanja na američke podatke. To nije slučaj sa Majkrosoftovom aplikacijom Majkrosoft Star. Zašto baš oni, kad dobro znamo koliko nevolja imamo kad je u pitanju, recimo, Ofis? Zato što vuku podatke iz Ačunjeathera, koji je proglašen za najtačniji meteorološki izvor. Ova aplikacija, osim američkih, koristi i evropske zvanične izvore, tačnije, podatke Evropskog centra za srednjoročne prognoze vremena, pa nije čudo da se mnogi oslanjaju baš na nju.

Kad je Epl u pitanju, stvari stoje malko drugačije, ali opet, za Amerikance. Epl je, naime, u svoju aplikaciju Apple Njeather uključio i podatke sa aplikacije Dark Sky, koju su svi hvalili, a oni kupili, ali zluradi kažu da im prognoza nije među najtačnijima. Kako stvari stoje s Evropljanima znaju oni koji za novi ajfon izdvajaju između 450 i ohoho evra.

Među najhvaljenijim aplikacijama svrstavaju se TheWeatherChannel (logično), AccuWeather, CarrotWeather, WeatherBug, Weather Underground, Wheather2Umbrella (čiji logo obično viđate na televizijama). Ove aplikacije nude i pretplatu, pa ako ste zabrinuti i imate viška para – izvolite u salonu.

Upućeniji se okreću severu planete, jer je tamo prognoza vremena do skora bila od životne važnosti. Međutim, kako se klima menja, severne zemlje postale su blago kontinentalne, sa prilično blagim zimama, a mi smo upali u suptropsku klimu – koju karakterišu oluje, tornada, kiše i vreli talasi, jelte. Pa šta nam nude severnjaci? Finci Foreco, koji je, kažu, vrlo precizan, Norvežani teško izgovoriv Yr, na koji se, tvrdim, možete osloniti.

Šta je s našim aplikacijama? Najviše se očekuje od državne institucije: Republičkog hidrometeorološkog zavoda Srbije. No, osim teško izgovorivog imena, od njih za sada nema ni glasa. RHMZ aplikaciju imate na AppStoreu, sa izvorom podataka iz našeg meteorološkog zavoda, ali to nije njihova aplikacija. Isti je slučaj i s evropskim Meteoalarmom, vebsajtom koji je razvila Mreža evropskih meteoroloških servisa, kojima pripada i naš RHMZ. U međuvremenu, čekaćemo da se u našoj zemlji uvede SMS upozorenje, koje postoji u više zemalja, uključujući i Grčku, a od pre neki dan, i Hrvatsku. Kako stvari stoje, biće to trka s vremenom, i u bukvalnom smislu.

Ivana Radoičić

Piše:
Pošaljite komentar