broken clouds
0°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

"АЈ КЕЈМ ТУ ПЛЕЈ" ПОНОВО ОКУПИО МЛАДЕ ИЗ РЕГИОНА Послата порука мира и сарадње

29.07.2023. 17:34 11:05
Пише:
Фото: Ф. Бакић/Дружење обележило догађај на Летенци

Кошаркашки камп "Ај кејм ту плеј" и 15. годину је окупио велики број младих из земаља бивше Југославије са циљем да промовише образовање, фер-плеј, ненасилну комуникацију и решавање конфликата и, пре свега, приступ спорту и образовању као праву сваког детета, а не привилегију одабраних.

Организатор кампа Миња Делић описао је које су специфичности манифестације која се традиционално одржава на Летенци.

– Баскет и добро расположење. На то може да се рачуна. Овај пројекат је позивног типа и фокусиран на промоцију прогресивних вредности у региону. Кошарка је оно што повезује њихове идентитете, а ту су и предавања и радионице које прате баскет. Кроз овај камп су прошли и играчи који су завршили у НБА лиги, женској НБА лиги, Евролиги, kolеyu... Најпоносинији смо на децу која се враћају и после 15 година. Били су кампери, а неки од њих су сада и тренери – истакао је Делић.

Камп ради на промоцији виших вредности, која се односе на стварање нових пријатељстава деце различитих националности.

– Идеја је да се сваке године са Летенке и из Новог Сада пошаље порука мира и сарадње у региону, у свим овим медијским будалаштинама око Партизана и Црвене звезде, овог што се дешава у Цибони... Свака иницијатива која се бави промоцијом неког образовања нам је добродошла. Спорту фали суштинско образовање, које касније доноси неку ширину и нове технологије у спорт.


Увек исти траже да се врате

Тренер у KK Лидер из Градишке Огњенка Јовичић била је први пут на кампу и није могла да сакрије задовољство због тога.

– Мени је ово фантастично. Деца су 24 сата са својим узрастом. Кошарка је 24 сата у глави. Стварно одлично за све клинце и за тренере. Дружимо се, размењујемо искуства. Ово је већ трећа година да моја деца долазе и радо се одазивају. Увек исти траже да се врате. Шири се добра реклама, сваке године их долази све више и више.

Понос због 15-годишње сарадње

Директор покрајинског завода за спорт и медицину спорта др Данијел Жупић такође је имао само речи хвале за камп.

– Захвалио бих се на 15-годишњем поверењу. Покрајински завод је заједно са Владом АП Војводине део лепе приче и поносан је што толико година оваква деца долазе овде. Летенка, спорт и деца. Преко 5.000 смо их прихватили на овом месту. Пуно смо радили са њима – рекао је др Жупић.


Делић је још једном прецизирао који су циљеви овог веома препознатљивог кампа.

– Ово је независна кошаркашка регионална мрежа, која промовише вредности за које мислимо да недостају у региону. И новинари и тренери и људи који раде, предавачи, сви стоје иза те идеје и мени је драго што су они који су прошли кроз све ово лидери у својим заједницама, да ли су лекари, адвокати, наставници физичког, државни службеници... Живе и раде према предностима које су овде промовисане.

Душан Илић један је од предавача на кампу и труди се да кроз игру покуша да наведе младе да се боље упознају и стекну комуникацију.

– Долазио сам овде да предајем о активизму, о томе како млади могу да отварају себи шансе кроз упознавање са другим људима. Овде је много лепо. Комбиновао сам радионице са кошарком, направио игре за њих – навео је Илић.

Затим је конкретно објаснио како се кроз игру побољшава комуникација.

– Имамо тзв. "слепу петорку". Четворица имају везане очи и пети их усмерава да воде лопту. Први пут када крену, ћуте. Онда виде једну екипу која ради добро и онда се деси разговор. Била су деца из Словеније, која се најмање разумеју и у таквој ситуацији користе енглески у причи са другима, што је било посебно занимљиво.

Иницијатива и одговорност, то су ствари о којима камп на Летенци посебно води рачуна.

– Учимо их да ако хоће нешто да промене, морају да питају, да траже. Постоји и једна анегдота. Забрањено је ићи папучама на терен. Миња је то једном урадио, што је дечак опазио и указао му на то. Касније је и Миња морао да трчи "камиказе". Правила су правила. Оно што важи за њих, важи и за нас – јасан је био Илић.

В. М. Петровић

Пише:
Пошаљите коментар