"AJ KEJM TU PLEJ" PONOVO OKUPIO MLADE IZ REGIONA Poslata poruka mira i saradnje
Košarkaški kamp "Aj kejm tu plej" i 15. godinu je okupio veliki broj mladih iz zemalja bivše Jugoslavije sa ciljem da promoviše obrazovanje, fer-plej, nenasilnu komunikaciju i rešavanje konflikata i, pre svega, pristup sportu i obrazovanju kao pravu svakog deteta, a ne privilegiju odabranih.
Organizator kampa Minja Delić opisao je koje su specifičnosti manifestacije koja se tradicionalno održava na Letenci.
– Basket i dobro raspoloženje. Na to može da se računa. Ovaj projekat je pozivnog tipa i fokusiran na promociju progresivnih vrednosti u regionu. Košarka je ono što povezuje njihove identitete, a tu su i predavanja i radionice koje prate basket. Kroz ovaj kamp su prošli i igrači koji su završili u NBA ligi, ženskoj NBA ligi, Evroligi, koleyu... Najponosiniji smo na decu koja se vraćaju i posle 15 godina. Bili su kamperi, a neki od njih su sada i treneri – istakao je Delić.
Kamp radi na promociji viših vrednosti, koja se odnose na stvaranje novih prijateljstava dece različitih nacionalnosti.
– Ideja je da se svake godine sa Letenke i iz Novog Sada pošalje poruka mira i saradnje u regionu, u svim ovim medijskim budalaštinama oko Partizana i Crvene zvezde, ovog što se dešava u Ciboni... Svaka inicijativa koja se bavi promocijom nekog obrazovanja nam je dobrodošla. Sportu fali suštinsko obrazovanje, koje kasnije donosi neku širinu i nove tehnologije u sport.
Uvek isti traže da se vrate
Trener u KK Lider iz Gradiške Ognjenka Jovičić bila je prvi put na kampu i nije mogla da sakrije zadovoljstvo zbog toga.
– Meni je ovo fantastično. Deca su 24 sata sa svojim uzrastom. Košarka je 24 sata u glavi. Stvarno odlično za sve klince i za trenere. Družimo se, razmenjujemo iskustva. Ovo je već treća godina da moja deca dolaze i rado se odazivaju. Uvek isti traže da se vrate. Širi se dobra reklama, svake godine ih dolazi sve više i više.
Ponos zbog 15-godišnje saradnje
Direktor pokrajinskog zavoda za sport i medicinu sporta dr Danijel Župić takođe je imao samo reči hvale za kamp.
– Zahvalio bih se na 15-godišnjem poverenju. Pokrajinski zavod je zajedno sa Vladom AP Vojvodine deo lepe priče i ponosan je što toliko godina ovakva deca dolaze ovde. Letenka, sport i deca. Preko 5.000 smo ih prihvatili na ovom mestu. Puno smo radili sa njima – rekao je dr Župić.
Delić je još jednom precizirao koji su ciljevi ovog veoma prepoznatljivog kampa.
– Ovo je nezavisna košarkaška regionalna mreža, koja promoviše vrednosti za koje mislimo da nedostaju u regionu. I novinari i treneri i ljudi koji rade, predavači, svi stoje iza te ideje i meni je drago što su oni koji su prošli kroz sve ovo lideri u svojim zajednicama, da li su lekari, advokati, nastavnici fizičkog, državni službenici... Žive i rade prema prednostima koje su ovde promovisane.
Dušan Ilić jedan je od predavača na kampu i trudi se da kroz igru pokuša da navede mlade da se bolje upoznaju i steknu komunikaciju.
– Dolazio sam ovde da predajem o aktivizmu, o tome kako mladi mogu da otvaraju sebi šanse kroz upoznavanje sa drugim ljudima. Ovde je mnogo lepo. Kombinovao sam radionice sa košarkom, napravio igre za njih – naveo je Ilić.
Zatim je konkretno objasnio kako se kroz igru poboljšava komunikacija.
– Imamo tzv. "slepu petorku". Četvorica imaju vezane oči i peti ih usmerava da vode loptu. Prvi put kada krenu, ćute. Onda vide jednu ekipu koja radi dobro i onda se desi razgovor. Bila su deca iz Slovenije, koja se najmanje razumeju i u takvoj situaciji koriste engleski u priči sa drugima, što je bilo posebno zanimljivo.
Inicijativa i odgovornost, to su stvari o kojima kamp na Letenci posebno vodi računa.
– Učimo ih da ako hoće nešto da promene, moraju da pitaju, da traže. Postoji i jedna anegdota. Zabranjeno je ići papučama na teren. Minja je to jednom uradio, što je dečak opazio i ukazao mu na to. Kasnije je i Minja morao da trči "kamikaze". Pravila su pravila. Ono što važi za njih, važi i za nas – jasan je bio Ilić.
V. M. Petrović