ПРИВРЕМЕНО ЗАТВОРЕНО, ОТКЛАЊА СЕ ШТЕТА Катанац на Дунавском парку после суперћелијских олуја
Када током тропских дана није препоручљиво излазити напоље, али смо ипак приморани да прођемо кроз усијани бетон у центру града, зелени драгуљ, Дунавски парк, увек би био наш спас.
Смештен између истоимене улице и Булевара Михајла Пупина, богатим крошњама олисталог дрвећа, пружао је утеху сваком пролазнику. Некада је био место сусрета знаменитих личности, потом симбол природног богатства Новог Сада. Сада, након разорних олуја, бива затворен због санације велике штете.
Уколико сте имали навику да у касним преподневним сатима прошетате кроз Дунавски парк, могли сте да приметите махом породице с децом, старије суграђане, али и неколицину парова, како уживају у сунчаном дану, мада обавезно под дебелим хладом. Ту бисте увек срели и екипе „Градског зеленила”, без којих цвеће и биље не би било заливено, нити сува трава уклоњена.
Пријавите своју башту до 1. септембра
Акција „Најлепша башта Новог Сада”, коју организују лист „Дневник”, Новосадска телевизија и „Цолор Медиа Цоммуницатионс”, траје до 1. септембра. Заинтересовани суграђани могу да пријаве своје мини-оазе на такмичење слањем мејла на адресу najlеpsabastaŽgmail.com. Познате личности, које ће се наћи у жирију, као и стручњаци из области хортикултуре и представници медија, изабраће овогодишње победнике, које чека наградно путовање за две особе.
Ово место, идеално за шетње, па чак и за мирне вечерње изласке, било је зелена ризница са преко 250 биљних врста, разног цвећа и дрвећа. Вијорила су се стабла лешника, платана, бреза, сребрних липа, дивљег кестена, јаблана, јеле, чемпреса, тује и бора и ретког пирамидалног храста лужњака, стављеног под заштиту, који су услед две суперћелијске олује изломљени, ишчупани из корена или накривљени, те представљају опасност за посетиоце.
Парк је украшавао и велики број врста шибља: шимшира, жутике, јапанске дуње, црвеног дрена, клеке, међу којима је била од 1992. године постављена биста великог књижевника, сликара, новинара и редитеља Мирослава Мике Антића. Дело вајара Павла Радовановића, високо 165 центиметара и постављено на камени постамент неправилног облика, олуја је, такоће, одломила.
Од 1912. године, у Дунавском парку налази се скулптура „Девојка са рогом изобиља” новосадског вајара Ђорђа Јовановића, коју мештани зову Нимфа. На простору од 33.695 квадратних метара смештено је још неколико споменика и биста, који красе омиљено градско одмаралиште, попут споменика Ђуре Јакшића, фигуре Преподобног Сергија Радоњешког (поклон Друштва руско-српског пријатељства), бисте Бранка Радичевића.
У централном делу парка, иза некада раскошних цветница и жбуња, налази се језеро са малим острвом у средини, које је реконструисано 1978. године, када је њиме запловио пар лабудова. Новосађани најрадије памте прелепе беле птице Ису и Бису, који су убрзо постали главно обележје парка и симбол града. Њих су данас замениле дивље патке, ништа мање драге посетиоцима, а нарочито деци. Сада језером плутају изломљени остаци грана и опалог лишћа...
Уређење ове површине започето је давне 1895. године, до када су се на великој ливади, тада ледини, одржавали годишњи вашари. Та традиција је настављена, па су се на истом простору редовно организовале разне градске манифестације, од којих је најпопуларнија и најлепша „Ледена шума”. Мада се изглед парка, који је под заштитом Републичког завоза за заштиту природе, није у потпуности вратио у 19. век и своје првобитно стање, поставља се питање колико ће времена бити потребно да поновно постане један од заштитних знакова Новог Сада, незаобилазан на разгледницама и у туристичким обиласцима.
А. Чегар – Д. Клашња