PRIVREMENO ZATVORENO, OTKLANJA SE ŠTETA Katanac na Dunavskom parku posle superćelijskih oluja
Kada tokom tropskih dana nije preporučljivo izlaziti napolje, ali smo ipak primorani da prođemo kroz usijani beton u centru grada, zeleni dragulj, Dunavski park, uvek bi bio naš spas.
Smešten između istoimene ulice i Bulevara Mihajla Pupina, bogatim krošnjama olistalog drveća, pružao je utehu svakom prolazniku. Nekada je bio mesto susreta znamenitih ličnosti, potom simbol prirodnog bogatstva Novog Sada. Sada, nakon razornih oluja, biva zatvoren zbog sanacije velike štete.
Ukoliko ste imali naviku da u kasnim prepodnevnim satima prošetate kroz Dunavski park, mogli ste da primetite mahom porodice s decom, starije sugrađane, ali i nekolicinu parova, kako uživaju u sunčanom danu, mada obavezno pod debelim hladom. Tu biste uvek sreli i ekipe „Gradskog zelenila”, bez kojih cveće i bilje ne bi bilo zaliveno, niti suva trava uklonjena.
Prijavite svoju baštu do 1. septembra
Akcija „Najlepša bašta Novog Sada”, koju organizuju list „Dnevnik”, Novosadska televizija i „Color Media Communications”, traje do 1. septembra. Zainteresovani sugrađani mogu da prijave svoje mini-oaze na takmičenje slanjem mejla na adresu najlepsabastaŽgmail.com. Poznate ličnosti, koje će se naći u žiriju, kao i stručnjaci iz oblasti hortikulture i predstavnici medija, izabraće ovogodišnje pobednike, koje čeka nagradno putovanje za dve osobe.
Ovo mesto, idealno za šetnje, pa čak i za mirne večernje izlaske, bilo je zelena riznica sa preko 250 biljnih vrsta, raznog cveća i drveća. Vijorila su se stabla lešnika, platana, breza, srebrnih lipa, divljeg kestena, jablana, jele, čempresa, tuje i bora i retkog piramidalnog hrasta lužnjaka, stavljenog pod zaštitu, koji su usled dve superćelijske oluje izlomljeni, iščupani iz korena ili nakrivljeni, te predstavljaju opasnost za posetioce.
Park je ukrašavao i veliki broj vrsta šiblja: šimšira, žutike, japanske dunje, crvenog drena, kleke, među kojima je bila od 1992. godine postavljena bista velikog književnika, slikara, novinara i reditelja Miroslava Mike Antića. Delo vajara Pavla Radovanovića, visoko 165 centimetara i postavljeno na kameni postament nepravilnog oblika, oluja je, takoće, odlomila.
Od 1912. godine, u Dunavskom parku nalazi se skulptura „Devojka sa rogom izobilja” novosadskog vajara Đorđa Jovanovića, koju meštani zovu Nimfa. Na prostoru od 33.695 kvadratnih metara smešteno je još nekoliko spomenika i bista, koji krase omiljeno gradsko odmaralište, poput spomenika Đure Jakšića, figure Prepodobnog Sergija Radonješkog (poklon Društva rusko-srpskog prijateljstva), biste Branka Radičevića.
U centralnom delu parka, iza nekada raskošnih cvetnica i žbunja, nalazi se jezero sa malim ostrvom u sredini, koje je rekonstruisano 1978. godine, kada je njime zaplovio par labudova. Novosađani najradije pamte prelepe bele ptice Isu i Bisu, koji su ubrzo postali glavno obeležje parka i simbol grada. Njih su danas zamenile divlje patke, ništa manje drage posetiocima, a naročito deci. Sada jezerom plutaju izlomljeni ostaci grana i opalog lišća...
Uređenje ove površine započeto je davne 1895. godine, do kada su se na velikoj livadi, tada ledini, održavali godišnji vašari. Ta tradicija je nastavljena, pa su se na istom prostoru redovno organizovale razne gradske manifestacije, od kojih je najpopularnija i najlepša „Ledena šuma”. Mada se izgled parka, koji je pod zaštitom Republičkog zavoza za zaštitu prirode, nije u potpunosti vratio u 19. vek i svoje prvobitno stanje, postavlja se pitanje koliko će vremena biti potrebno da ponovno postane jedan od zaštitnih znakova Novog Sada, nezaobilazan na razglednicama i u turističkim obilascima.
A. Čegar – D. Klašnja