Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ДА ЛИ ЈЕ МОГУЋЕ ДА ИНФЛАЦИЈА КРЕНЕ УНАЗАД Половина јула без раста цена

19.07.2023. 10:11 10:16
Пише:
Фото: Ilustracija/pixabay.com

За­ме­ник ге­не­рал­ног ди­рек­то­ра Сек­то­ра за еко­ном­ска ис­тра­жи­ва­ња и ста­ти­сти­ку На­род­не бан­ке Ср­би­је Ми­лан Трај­ко­вић из­ја­вио је да у пр­вих 15 да­на ју­ла ни­је би­ло ра­ста це­на и да је мо­гу­ће да ме­сеч­на ин­фла­ци­ја бу­де не­га­тив­на, пр­ви пут по­сле ви­ше од две го­ди­не.

Он је ре­као да се оче­ку­је да се у дру­гој по­ло­ви­ни ове го­ди­не ме­сеч­на сто­па ин­фла­ци­је спу­сти на 1,3 од­сто у про­се­ку.

Ка­да гле­да­мо ме­ђу­го­ди­шње, ин­фла­ци­ја успо­ра­ва, до­сти­гла је мак­си­мум у мар­ту - 16,2 од­сто, а са­да је 13,7 од­сто. И да­ље има­мо не­ки ме­сеч­ни раст це­на. Оно што је до­бро да и тај ме­сеч­ни раст це­на успо­ра­ва. У пе­ри­о­ду ка­да смо се су­о­ча­ва­ли са нај­ве­ћон ин­фла­ци­јом - од апри­ла про­шле до фе­бру­а­ра ове го­ди­не, ме­сеч­на ин­фла­ци­ја у про­се­ку из­но­си­ла је 1,3 од­сто. По­след­њих не­ко­ли­ко ме­се­ци из­но­си око 0,7 од­сто ме­сеч­но", ис­та­као је он. Трај­ко­вић ка­же да је уве­зе­на ин­фла­ци­ја озбиљ­ни­је ус­по­ри­ла, ка­да је реч о свет­ским це­на­ма енер­ге­на­та и свет­ским це­на­ма хра­не, од­ре­ђе­них си­ро­ви­на и ме­та­ла, а да је укуп­на ин­фла­ци­ја у зе­мља­ма ко­је су нај­ве­ћи спољ­но­тр­го­вин­ски парт­не­ри за Ср­би­ју, та­ко­ђе ус­по­ри­ла, али не у не­кој знат­ни­јој ме­ри.

Ка­да је реч о по­љо­при­вред­ној се­зо­ни, Трај­ко­вић ис­ти­че да је она за са­да про­сеч­на, да оно што се де­си­ло у ма­ју и ју­ну за са­да ни­је има­ло не­ки знат­ни­ји ути­цај на укуп­ну по­љо­при­вред­ну се­зо­ну и да тек тре­ба да се ви­ди ко­ји ће би­ти при­но­си ку­ку­ру­за и ин­ду­стриј­ског би­ља.

- Што се ти­че на­ше про­јек­ци­је, она је не­про­ме­ње­на. У од­но­су на мај ове го­ди­не и у од­но­су на фе­бру­ар, ви­ди­мо да би ме­ђу­го­ди­шња ин­фла­ци­ја тре­ба­ло сва­ког ме­се­ца да успо­ри за по је­дан про­цент­ни поен и да се од сеп­тем­бра на­ђе на не­ком ни­воу из­ме­ђу 10 и 11 од­сто, а да се до кра­ја го­ди­не спу­сти на ни­во од осам од­сто и да за­тим у гра­ни­це ци­ља НБС, ко­ји из­но­су 4 плус-ми­нус 1,5 уђе сре­ди­ном сле­де­ће го­ди­не. Мо­же да се де­си и ко­ји ме­сец ра­ни­је - об­ја­снио је он.

На­по­ми­ње да На­род­на бан­ка јед­но­став­но же­ли да бу­де си­гур­на да ће се ин­фла­ци­ја спу­шта­ти же­ље­ним тем­пом и до­да­је да се ба­зна ин­фла­ци­ја не сма­њу­је тем­пом ко­ји би сви же­ле­ли. Ка­ко ка­же, то је раз­лог за­што је Европ­ска цен­трал­на бан­ка по­ве­ћа­ла ре­фе­рент­ну ка­мат­ну сто­пу и то је је­дан од раз­ло­га што смо је и ми по­ве­ћа­ли.


По­вр­ће под­гре­ја­ло ин­фла­ци­ју

- Мо­же­мо да ка­же­мо да је удео уве­зе­не ин­фла­ци­је у Ср­би­ји са­да ма­њи – на­гла­сио је Ми­лан Трај­ко­вић. - Ин­фла­ци­ја је у ју­лу би­ла 13,7 од­сто ме­ђу­го­ди­шње. Ме­ђу­тим, да ни­је би­ло ра­ста це­на по­вр­ћа од по­чет­ка го­ди­не, она би би­ла за не­ких 1,5 про­цент­них по­е­на ни­жа.


Пре­ма ре­зул­та­ти­ма ан­ке­те аген­ци­је Ип­сос, пред­став­ни­ци фи­нан­сиј­ског сек­то­ра оче­ку­ју да ће ин­фла­ци­ја за го­ди­ну да­на, у ју­ну 2024. го­ди­не, из­но­си­ти 8 од­сто, об­ја­ви­ла је На­род­на бан­ка Ср­би­је (НБС).

Ин­фла­ци­о­на оче­ки­ва­ња су, пре­ма ре­зул­та­ти­ма по­след­ње, јул­ске ан­ке­те аген­ци­је Блум­берг, и ни­жа по­што, пре­ма њи­ма, оче­ки­ва­на ин­фла­ци­ја у ју­ну 2024. го­ди­не из­но­си 7 од­сто. Оче­ки­ва­ња при­вред­ни­ка су се, на­во­де из НБС, сма­њи­ла пр­ви пут на­кон се­дам ме­се­ци ка­да су из­но­си­ла 10 од­сто, а у ју­лу су из­но­си­ла 9,8 про­це­на­та.

Ка­да је реч о ин­фла­ци­о­ним оче­ки­ва­њи­ма за две и три го­ди­не уна­пред, она су и код фи­нан­сиј­ског сек­то­ра и код при­вре­де ни­жа од крат­ко­роч­них оче­ки­ва­ња. Та­ко су оче­ки­ва­ња пред­став­ни­ка фи­нан­сиј­ског сек­то­ра за две го­ди­не уна­пред по­ве­ћа­на са 4,5 од­сто у ма­ју на 5 од­сто у ју­ну, док су за три го­ди­не сма­ње­на на 3,7 од­сто, са 3,8 од­сто у ма­ју и на­ла­зе се уну­тар гра­ни­ца ци­ља На­род­не бан­ке Ср­би­је.

И сред­њо­роч­на оче­ки­ва­ња при­вред­ни­ка за две го­ди­не уна­пред су та­ко­ђе сма­ње­на и то са 7 од­сто у ма­ју на 6,8 од­сто у ју­ну, док су за три го­ди­не уна­пред оче­ки­ва­ња оста­ла не­про­ме­ње­на из­но­се 5 од­сто. Из НБС оце­њу­ју да ре­зул­та­ти ан­ке­те ко­ји се од­но­се на две и три го­ди­не уна­пред ука­зу­ју на то да и фи­нан­сиј­ски сек­тор и при­вре­да оче­ку­ју убла­жа­ва­ње ин­фла­тор­них при­ти­са­ка у на­ред­ном пе­ри­о­ду и по­сте­пе­но вра­ћа­ње ин­фла­ци­је у гра­ни­це ци­ља у сред­њем ро­ку.

Д. Мл. - Е. Д.

Пише:
Пошаљите коментар