Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ТОПЛОТНИ ТАЛАС И ЗДРАВЉЕ ЉУДИ Помаже и влажни чаршав на прозору ЕВО КАКО СЕ ЗАШТИТИ од летње жеге

18.07.2023. 09:09 09:32
Пише:
Фото: Р. Хаџић

Врели летњи дани и ноћи тешко падају и здравим људима, а посебно су угрожени хронични болесници, бебе и старије особе. Институт за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут” саветује свима да током најтоплијег дела дана не излазе напоље без преке потребе, да се борави у климатизованом простору, као и да се што чешће пије вода.

- Трудите се да вам животни простор увек буде расхлађен. Идеално би било одржавати собну температуру испод 32 степена Целзијуса током дана, односно испод 24 степена током ноћи. Ово је нарочито важно за децу узраста до две године, особе старије од 65 година, као и за хроничне болеснике. Искористите ноћни ваздух да расхладите свој дом. Отворите све прозоре и држите ролетне (шалоне, засторе) подигнуте током ноћи и раног јутра, када је спољашна температура нижа – наводе у „Батуту”.


Страх од прегрејавања код деце

Стручњаци подсећају и да никада децу, као ни животиње, не остављате у паркираном возилу ако су спољашње температуре високе.

- Деца су осетљива на екстремне температуре, па се могу прегрејати три до пет пута брже него одрасле особе. У случају прегрејавања код деце, може доћи до топлотног удара који може имати фаталне последице – упозоравају стручњаци.


Препоручују да се смањи топлотно оптерећење у стану или кући у најтоплијем делу дана.

- Затворите прозоре и прозорске засторе, посебно оне на сунчаној страни. Искључите вештачко осветљење и све електричне уређаје који вам нису неопходни. Окачите влажне чаршаве на отворене прозоре како бисте расхладили ваздух у соби, уколико немате клима уређај. Ако вам је стамбени простор климатизован, затворите врата и прозоре – објашњавају у “Батуту” и напомомињу како вентилатори могу делимично да расхладе просторију, али при температури изнад 35 степени не могу да спрече опасност од појаве поремећаја здравља изазваних топлотом.

Добро би било да се пређе у најхладнију просторију у стану, поготово ноћу. Онима који немају могућност да расхладе стан или кућу, саветује се да проводе два до три сата дневно у расхлађеном простору ван куће, као што су климатизоване јавне зграде.

- Избегавајте боравак напољу у току најтоплијег дела дана, од 10 до 17 часова. Колико можете, избегавајте напорне физичке активности. Ако морате да их обављате, чините то у току хладнијег дела дана, рано ујутру или касно поподне – саветују у „Батуту”.


Кад позвати лекара

Потражите помоћ ако осећате вртоглавицу, слабост, узнемиреност, интензивну жеђ или имате главобољу; што је пре могуће пређите у охлађен простор и измерите телесну температуру. Попијте неколико гутљаја воде или воћног сока собне температуре. Ако вам се јаве болни грчеви у мишићима (они су, иначе, често последица дужег вежбања по веома топлом времену, посебно ако су се јавили у мишићима ногу, руку или стомака), склоните се у хлад или уђите у расхлађени простор. Почните постепено да уносите течност, најбоље воду. Ако топлотни грчеви потрају дуже од једног сата треба да потражите лекарску помоћ.

- Обратите се лекару ако осетите неуобичајене симптоме или ако симптоми дуго трају. Ако приметите суву кожу и бунцање, појаву грчева или несвестицу, односно губитак свести, одмах позовите лекара, односно хитну помоћ. Док чекате на помоћ, покушајте особу да расхладите хладним облогама, дајте јој да пије течност, ослободите је вишка одеће – савет је лекара „Батута”.


Током боравка на отвореном препоручује се кретање по хладовини и чешћи одмори.

- Новорођенчад, одојчад и мала деца посебно су осетљива на високе температуре ваздуха, при чему често не испољавају брзо знаке и симптоме као одрасли. Избегавајте да изводите бебе и децу напоље за време топлотног таласа. Ако их изводите, чините то само у раним јутарњим или вечерњим сатима. Старије особе се не смеју излагати сунчевом зрачењу у најтоплијем делу дана, посебно не старији срчани болесници, као и оболели од шећерне  болести. Уколико старија особа мора да изађе из куће, препорука је да то уради у раним јутарњим или вечерњим сатима – савет је стручњака „Батута”.

Током дана би требало да се расхлађује тело и хидрира организам. Стога је препорука  туширање више пута дневно, а могу и да се примењују хладни облози, пешкири, сунђери, купке за стопала, итд.

- Носите лагану, комотну одећу од природних материјала, светлих боја. Ако излазите напоље, носите шешир или капу са широким ободом и наочаре за сунце. Користите памучну постељину. Редовно уносите течност, пре свега воду. Искључите алкохол, смањите унос кафе и  безалкохолних пића са пуно шећера. Узимајте мање, а чешће оброке. Избегавајте тешку и висококалоричну храну – наводе у “Батуту”.


Не заборавите оне који живе сами

Током ових врелих дана било до добро да редовно проверавате како су вам чланови породице, пријатељи и суседи, који живе сами. Особама које су под здравственим ризиком, као што су деца, труднице и особе старије од 65 година, могла би да затреба помоћ током врелих дана.

- Ако неко од њих узима лекове, проверите са њиховим лекаром да ли ти лекови утичу на терморегулацију. Ако имате здравствених проблема лекове држите на температури испод 25 степени Целзијуса или у фрижидеру и прочитајте упутство о чувању дато уз лек. Затражите медицински савет ако патите од неког хроничног обољења или истовремено узимате више различитих лекова – подсећају лекари.


Многи ових дана крећу на одмор, а лекари саветују да само одморни крећете на пут.

- Пре уласка у возило које је стајало на сунцу, обавезно отворите прозоре и врата, укључујући и пртљажник, неколико минута ради проветравања и расхлађивања аутомобила. Употреба клима уређаја треба да омогући да унутрашња температура буде нижа за пет до седам степени од спољашње. Правите паузе током вожње. У току вожње по високим температурама, и на дужим релацијама, потребно је да се праве паузе на свака два сата по 15 минута. Проветравање возила, унос довољне количине течности и лагано истезање отклониће прве знаке умора који се обично јављају након другог сата вожње – кажу у „Батуту”.

Љ. Петровић

Пише:
Пошаљите коментар
Научник упозорио на ЈОШ ТЕЖЕ ТОПЛОТНЕ ТАЛАСЕ у будућности

Научник упозорио на ЈОШ ТЕЖЕ ТОПЛОТНЕ ТАЛАСЕ у будућности

17.07.2023. 23:57 23:59
ПАКЛЕНА ЖЕГА јаче удара пилиће него соју и сунцокрет ДА ЛИ ТРОПСКА ТЕМПЕРАТУРА прави велику штету пољопривреди

ПАКЛЕНА ЖЕГА јаче удара пилиће него соју и сунцокрет ДА ЛИ ТРОПСКА ТЕМПЕРАТУРА прави велику штету пољопривреди

18.07.2023. 08:45 10:08
ЦРВЕНИ МЕТЕО АЛАРМ Нови Сад најтоплији град у Србији, ТЕМПЕРАТУРЕ И ДО 40 СТЕПЕНИ, угрожени и људи и животиње

ЦРВЕНИ МЕТЕО АЛАРМ Нови Сад најтоплији град у Србији, ТЕМПЕРАТУРЕ И ДО 40 СТЕПЕНИ, угрожени и људи и животиње

16.07.2023. 09:47 11:42