broken clouds
-1°C
25.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

НОВА ПРЕВАРА Ви им уплатите 30 евра, а они тврде да ће на ваш налог убацити 220 евра! Овако то раде

03.07.2023. 07:38 07:44
Пише:
Фото: pixabay.com

У мору превара појавила се и ова у којој вам обећавају да уколико им дате од 30 до 100 евра, они ће уплатити лажне новчанице, односно „опрати их“, а вама ће лећи прави новац у вредности од 220 па до 2.000 евра!

На друштвеним мрежама постоји налог под називом „Продаја новца“. Када ступите с њима у контакт, одмах се похвале да имају одличне фалш паре које могу уплатити преко банке, поште или налога у кладионици, да их је немогуће провалити, а да ви на крају подигнете стварне новчанице.

- Бавимо се продајом новчаница, перфектно су одрађене и пролазе без проблема. Пребацивање новца директно на ваш рачун у банци, пошти, Вестерн јуниону или налоге на кладионици, плаћање је унапред, али пролази без проблема све, а ви притом подижете прави, 100% исправан и легалан новац који можете користити било где без проблема. Новац је фалш, али је 99% као прави, када га уплатимо, исплаћује се прави - навели су они који се крију иза овог профила, а с којима је новинар Курира ступио у контакт као заинтересовани „купац“.

На питање ко нам гарантује да нас неће преварити након што уплатимо новац, кажу да „не губе образ за 100-200 евра“. Да бисмо извели причу до крају, уплатили смо 30 евра преко налога у кладионици, након 10 минута су блокирали наш контакт, а потом су обрисали неке од порука које смо с њима разменили. Све то вам дајемо на увид.

Питања о овим преварама смо упутили МУП, а пријавили смо и ову конкретну превару, дајући и налог на који је новац отишао, што би надлежнима требало да олакша проналазак превараната јер се приликом регистрације остављају тачни подаци.


Овако је текла комуникација

Они који се крију иза ове преваре су нам рекли да за уплаћених 30 евра они уплаћују 220 евра, за 50 евра 500 евра, за 70 евра 1.000 евра, а за 100 евра чак 2.000 евра.

Свака част како вас нису провалили. Значи да су новчанице баш добра копија. Где ја могу да уплатим то? - написао је новинар Курира на Воцапу преварантима.

Одговорили су да је најсигурније да се новац уплати преко налога у кладионици.

Ко мени гарантује да ћете ви мени да уплатите новац? - упитали смо их.

Имате слике уплатница, а и стварно не губим образ за 100-200 евра - одговорили су нам.

Након дописивања рекли смо им да ћемо уплатити 30 евра, тражили смо податке налога. Међутим, рекли су да им се јавимо тек кад уђемо у кладионицу.

За колико сте тамо? Да знам да кренем и ја - упитали су нас.

Питали смо их где ће да крену, јер не знају ни одакле смо, а они су нам рекли у кладионицу како би и они нама уплатили новац. Након што смо им јавили да смо ушли у кладионицу, послали су нам податке налога, и тражили су да и ми њима пошаљемо податке налога, што смо и учинили.

Уплаћено. Када ће лећи уплата?

10 минута - одговорили су и након тога обрисали поједине поруке и блокирали нас.


- Овде има посла за полицију и тужилаштво. Свако стављање лажног новца у промет је нелегално. Међутим, нема шансе да се то не провали, те провере су прилично строге и банке имају бројачице које могу да примете те ствари. Мислим да је овде пре у питању узимање новца од наивних људи. Саветујем људима да не наседају на ове приче, ако вам треба новац, идите у банку - каже Владимир Васић, финансијски консултант.

Александар Стевановић, економиста, истиче да је овде циљ да се лаковерни људи насанкају за новац.

- Само позивање људи да учествују у кривичном делу је посао за државне органе.

Немогуће направити добар фалсификат

Економиста Александар Стевановић наглашава да је немогуће направити иоле добар фалсификат.

Откако је света и века, новац се фалсификују, некад су казне за то биле и драње коже. Немогуће је у данашње време направити иоле добар фалсификат, тренутно је изузетно тешко направити добар лажњак, тако да сумњам да та екипа уплаћује лажан новац на рачуне, као што тврде. Друга ствар, да је толико добар новац, зашто би уопште требало да имају посреднике које траже на интернету.

Ови преваранти могу лако бити идентификовани

Проф. др Горан Куњадић, стручњак за сајбер безбедност, истиче да је овде реч о нелегалним пословима, као и да ће грађани који поверују преварантима остати без новца.

Као прво, фалсификоване новчанице се могу открити, а починиоци ће се кривично гонити. Као друго, појединци који нуде овакву услугу путем друштвене мреже могу бити идентификовани и даље процесуирани. Постоје начини за откривање власника налога на Тиктоку, без обзира на лажна имена којима се представљају. И на крају, како су у превари злоупотребљене кладионице, могуће је и на тај начин доћи до идентитета превараната.

/(Kurir.rs)

Пише:
Пошаљите коментар