ПРВА СУПСПЕЦИЈАЛИЗАЦИЈА ИЗ НЕУРОЛОГИЈЕ Савремени терапијски поступци код епилепсије
ЗРЕЊАНИН: Др Данијела Андрић из Опште болнице „Ђорђе Јоановић” из Зрењанина завршила је супспецијализацију из клиничке неурофизиологије са епилептологијом.
У питању је прва супспецијализација из области неурологије у овој здравственој установи, речено је на јучерашњој конференцији за новинаре, одржаној тим поводом. Тема супспецијалистичког рада је била „Значај ране процене когнитивних функција оболелих од епилепсије”, а психолошка тестирања су обављана у зрењанинској болници.
- Захваљујем специјалисти медицинске психологије Мелити Јаношев, која је тестирала наше пацијенте одабраним психолошким тестовима. Само добром сарадњом свих служби можемо обезбедити адекватно испитивање, лечење и праћење терапије пацијента оболелих од епилепсије – казала је др Данијела Андрић, специјалиста неурологије и супспецијалиста клиничке неурофизиологије са епилептологијом.
Како је истакла, mеnaymеnt болнице је препознао потребу за увођењем и проширивањем знања из области епилептологије. То је, додала је она, једна значајна грана неурологије и код деце и код одраслих.
- Захвална сам управи наше установе на пруженој прилици да проширим своја знања и вештине. Епидемија коронавируса је омела саму субспецијализацију, пре свега због реорганизације одељења и самог ангажовања у ковид одељењу. Међутим, додатно ангажовање и разумевање колега допринели су да успешно завршим испит и одбрану субспецијалистичког рада – рекла је др Данијела Андрић.
Она је истакла да је епилепсија једно од најчешћих неуролошких обољења код деце. Сматра се да око 50 милиона људи у свету болује од епилепсије, од чега су четири посто деца.
- Постоји велики број различитих врста епилепсија и епилептичних синдрома, од којих су неки добно зависни, то јест јављају се само у одређеној животној доби. Епилептични напади могу да захвате само један, ограничени део, или читаво тело, могу бити праћени губитком свести, падом и повређивањем пацијента. У поступку лечења болесника са епилепсијом примењују се савремени терапијски поступци, уз праћење и лечење удружених обољења и психосоцијалну подршку – објаснила је др Андрић, уз напомену да сваки губитак свести није епилептични напад.
Говорећи о својим досадашњим искуствима у раду, она је казала да у последње време, нажалост, има све више млађих пацијената који доживе исхемијски мождани удар.
- У таквим случајевима некада први симптом буде епилептични напад. Такође, све више је млађих пацијената оболелих од примарних тумора мозга, чији први клинички симптом врло често буде епилептични напад – подвукла је др Данијела Андрић.
Текст и фото: Ж. Балабан