overcast clouds
11°C
25.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9978
usd
111.6711
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Вештачка интелигенција отпушта НА УДАРУ РАДНИЦИ У КОЛ ЦЕНТРИМА И АУТСОРСЕРИ

25.06.2023. 10:10 10:30
Пише:
Фото: Ilustracija/pixabay.com

У почетку смо приче о вештачкој интелигенцији дочекивали са занимањем и весељем, као још један производ технологије који ће тамо негде у неком, технолошки развијеном свету, да појача и убрза тамо неке компјутере, а осетићемо напредак кад нам се паметни телефони још мало опамете.

Убрзо је, међутим, постало јасно да је развијање вештачке интелигенције, засновано на дугим лингвистичким ланцима, постало права технолошка револуција, па и најпаметнији, укључујући и творце АИ, не знају где ће се и како овај потпуни светски преокрет завршити.

У међувремену, од почетног одушевљења што АИ има одговор на сва наша питања, може да састави мелодију, или спева песму, нацрта слику на основу параметра које задамо, стигли смо до праксе. Кад компјутер нешто може да обави уместо човека – човек у тој утакмици губи.

Па, ко је први на удару?

Нека гибања на тржишту рада већ се назиру: немачки таблоид Билд, најпродаванији дневни лист у Европи, планира да одређене уреднике замени вештачком интелигенцијом, у склопу програма уштеде 100 милиона евра.

- Новине ће се, нажалост, растати са колегама чија задужења у дигиталном свету мења АИ - навела је у мејлу издавач и власник Билда, компанија Аксел Шпрингијер. На удару су уредници, заменици уредника, радници у припреми и производњи штампе, лектори и уредници фотографије, кажу.

Аксел Шпрингијер није први новински издавач који разматра уводење вештачке интелигенције. Портал Баз фид је ове године објавио да намерава да користи АИ како би побољшао садржај, док Дејли мирор и Дејли експрес такође разматрају могућност коришћења вештачке интелигенције, али се не зна да ли ће због тога отпуштати раднике јер – неко треба и да поставља питања Chat ГПТ-у, да споменемо најпознатији облик вештачке интелигенције.

- Најугроженији су запослени у кол центрима у свим делатностима јер се већ сада користи аутоматски разговор с клијентима, а он је, захваљујући унапређењима у АИ, постао нова нормалност. Од аутоматских питања које вас воде до тачног одговора до ћаскања с вештачком интелигенцијом неће проћи много – каже Миодраг Лазић, АИ стручњак из компаније “ИТ мануфактура”. – Вештачка интелигенција већ сад може да замени контент рајтере и СЕО оптимајзере, односно, људе задужене за писање образаца којима се попуњава садржај сајта, попут “О нама”, “Циљ, мисија, визија”, али и они који проналазе и користе кључне речи у тексту за претрагу.

Захваљујући Chat ГПТ-у, превођење је постало права играрија, чак и кад су у питању стручни текстови, па ће преводиоци моћи да раде само у – будућим компанијама које развијају вештачку интелигенцију.

Највећи потреси до сада су забележени у ИТ индустрији. То не треба да чуди, она је водећа, с највећом миграцијом и креирањем нових послова, како се развија програмерски део. Е, управо у томе лежи предност АИ: захваљујући алгоритмима, у стању је да, на правилно постављен упит, у пар секунди испоручи задати код или део програма.


Не уме да машта

Ко за сада не треба да се брине? Креативци. Вештачка интелигенција је скуп алгоритама и генеричких одговора. Не уме да решава проблеме, не уме да спаја неспојиво, не уме да слика а да јој нешто није задато, не уме да пише роман, а да је квалитетан, не уме да ствара оригиналну музику, не уме да креира хаљине, не уме да осмишљава апликације, не уме да мисли и машта.


- То је посао који, иначе, раде програмери јуниори, па ће будуће ИТ компаније имати неколико сениора који ће покривати посао најмање пет јуниора – каже Лазић, додајући да ће у том случају и позиција сениора морати да се мења, пошто ће им вештина “снабдевања” вештачке интелигенције кодним задацима бити додато као референца у тражењу посла. И да, отпуштања су већ почела.

Како то обично бива, прво су страдали најслабији. Они који раде аутсорсинг, обично фриленсери у ИТ индустрији који обављају послове за страну компанију, најчешће рад у кол центру или веб дизајн. Тржиште је ту реаговало значајним затварањем, те су многи радници на Интернету остали без посла. Чак и велике ИТ фирме отпуштају нижерангиране програмере и све који обављају некреативне послове.

На удару су и инжењери у телекомуникационом сектору, запослени у ПР службама који пишу саопштења и позивнице, графички дизајнери и фоторепортери, јер се медији све више ослањају на агенције и сток фото и видео сајтове. И професори треба да буду на опрезу, јер је наредни корак британских школа имплементација АИ у школство, кроз пројекат развоја креативности код деце уз помоћ вештачке интелигенције, а ваља очекивати и виртуелне предаваче.

- Број радника већ је смањио Твитер, као и Мета (бивши Фејсбук). Такође, Амазон је најавио отпуштања, као и Бритиш телеком, Дојче телеком, ИБМ, Гардијан, Дејли мејл, Али експрес – каже наш саговорник. Видећемо да ли ће нам, осим добра, вештачка интелигенција донети и нове пролетере.

Ивана Радоичић

Пише:
Пошаљите коментар