light snow
-1°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ОБНОВА ГРАДСКЕ КУЋЕ У БЕЧЕЈУ Радови коштају 42 милиона и трајаће 150 дана

21.06.2023. 11:08 11:13
Пише:
Фото: Покрајински завод за заштиту споменика културе/ техничка документација

БЕЧЕЈ: Зграда Градске куће у Бечеју, у којој је седиште општине, у наредном периоду биће обновљена. У плану је сређивање дела крова и сат куле, а реч је о конзерваторско – рестаураторским радовима, у оквиру инвестиционог одржавања, који ће трајати пет месеци, односно 150 дана.

Процењена вредност инвестиције је 42 милиона динара, без ПДВ-а, а ускоро би требало да буду познати извођачи, будући да је подношење понуда на тендер Покрајинског завода за заштиту споменика културе завршено пре неколико дана.

Једна од најзначајних грађевина у Бечеју, укупне површине 3.526 квадратних метара, поред несумњиве архитектонске, поседује и амбијенталну и историјску вредност. Једноспратни објекат, основе облика ћириличног слова „Г“, део је просторне културно – историјске целине „Старо језгро Бечеја – Трг Погача“, и под заштитом је као културно добро од великог значаја. Из основе, како је објашњено, израста полукружни степенишни тракт, према дворишној страни, а масивни ризалит оријентисан је ка Тргу.

По подацима Завода за заштиту споменика културе, први план и предрачун за градњу Градске куће направљен је 1866. године, али је зидање почело тек 1881. Грађевинске радове водио је Клајн Шоти, а објекат је завршен 1884. године, према плановима који се чувају у Архиву у Бечеју. Ти планови израђени су 1881, а као аутор је потписан чувени будимпештански архитекта Ендре Макаи.

Објекат Градске куће има одлике историзма, који је био доминантан архитектонски израз у последњим деценијама 19. века. Зграда поседује богату декоративну пластику, асиметрично конципираном главном фасадом доминира масивни ризалит.

Кров, чији ће део бити обновљен, сложене је основе, двоводан, односно четвороводан изнад ризалита и покривен је бибер црепом. Изнад средишњег дела Градске куће издиже се торањ, симетричан у односу на главну фасаду. Торањ је осмоугаоне основе, двоспратни с балконом и сатом.

Из Покрајинског завода наводе да је визуелним прегледом установљено да је кровни покривач девастиран, а бибер цреп, покривен маховином, испада из положаја и на поједином местима недостаје. Осим тога, лимарија је у потпуности пропала, тако да су највећа оштећења на објекту настала услед продора атмосферске влаге. У свечаној Сали, као је објашњено, прокишњава, те је молерска декорација на појединим деловима уништена. На сат кули столарија је трула, врата су испала из положаја и немају функцију. Такође, малтерска пластика на сат кули, у виду имитације квадера, је прекривена ситним мрежастим пукотинама, а на неколико места је у фази распадања. Бојени слој је прекривен прљавиштином и биодеградацијом, док је на неколико места испод венца оштећена малтерска декорација у виду конзола.

Како би се зауставила даља деградација и спречила још већа штета на објекту, неопходно је инвестиционо одржавање.

Надлежни кажу да је предвиђена демонтажа кровног покривача и замена новим, с постављањем свих фазонских елемената. Труле летве биће скинуте, кров подашчан, а предвиђено је и постављање паропропусне фолије. Кад скела буде постављена, кровни покривач од бакра на капи сат куле, као и кровна конструкција биће прегледани, и уколико буде потребно биће израђени нови.

„Пројектом су предвиђени и фасадерски радови на сат кули и атици средњег ризалита. На свим фасадним површинама се изводи чишћење од боје и наслага прљавштине, и то водом под притиском, а затим се механичким  и хемијским путем уклањају преостале флеке и биодеградација. Планирано је обијање девастираног малтера и наношење новог слоја санационионог малтера. Украсни елементи (конзоле) биће пажљиво демонтирани, прегледани, те урађени одливци, у свему по постојећим“, наведено је у техничком опису радова, објављеном на Порталу јавних набавки.

Планирана је и рестаурација ограде балкона, од кованог гвожђа, као и замена недостајућих и дотрајалих делова, по узору на постојеће. Такође, прозори и балконска ће бити замењени новим, дрвеним од храстовине или боровине, истог облика и димензија као и демонтирана столарија.

Ј. Вукашиновић

Пише:
Пошаљите коментар