OBNOVA GRADSKE KUĆE U BEČEJU Radovi koštaju 42 miliona i trajaće 150 dana
BEČEJ: Zgrada Gradske kuće u Bečeju, u kojoj je sedište opštine, u narednom periodu biće obnovljena. U planu je sređivanje dela krova i sat kule, a reč je o konzervatorsko – restauratorskim radovima, u okviru investicionog održavanja, koji će trajati pet meseci, odnosno 150 dana.
Procenjena vrednost investicije je 42 miliona dinara, bez PDV-a, a uskoro bi trebalo da budu poznati izvođači, budući da je podnošenje ponuda na tender Pokrajinskog zavoda za zaštitu spomenika kulture završeno pre nekoliko dana.
Jedna od najznačajnih građevina u Bečeju, ukupne površine 3.526 kvadratnih metara, pored nesumnjive arhitektonske, poseduje i ambijentalnu i istorijsku vrednost. Jednospratni objekat, osnove oblika ćiriličnog slova „G“, deo je prostorne kulturno – istorijske celine „Staro jezgro Bečeja – Trg Pogača“, i pod zaštitom je kao kulturno dobro od velikog značaja. Iz osnove, kako je objašnjeno, izrasta polukružni stepenišni trakt, prema dvorišnoj strani, a masivni rizalit orijentisan je ka Trgu.
Po podacima Zavoda za zaštitu spomenika kulture, prvi plan i predračun za gradnju Gradske kuće napravljen je 1866. godine, ali je zidanje počelo tek 1881. Građevinske radove vodio je Klajn Šoti, a objekat je završen 1884. godine, prema planovima koji se čuvaju u Arhivu u Bečeju. Ti planovi izrađeni su 1881, a kao autor je potpisan čuveni budimpeštanski arhitekta Endre Makai.
Objekat Gradske kuće ima odlike istorizma, koji je bio dominantan arhitektonski izraz u poslednjim decenijama 19. veka. Zgrada poseduje bogatu dekorativnu plastiku, asimetrično koncipiranom glavnom fasadom dominira masivni rizalit.
Krov, čiji će deo biti obnovljen, složene je osnove, dvovodan, odnosno četvorovodan iznad rizalita i pokriven je biber crepom. Iznad središnjeg dela Gradske kuće izdiže se toranj, simetričan u odnosu na glavnu fasadu. Toranj je osmougaone osnove, dvospratni s balkonom i satom.
Iz Pokrajinskog zavoda navode da je vizuelnim pregledom ustanovljeno da je krovni pokrivač devastiran, a biber crep, pokriven mahovinom, ispada iz položaja i na pojedinom mestima nedostaje. Osim toga, limarija je u potpunosti propala, tako da su najveća oštećenja na objektu nastala usled prodora atmosferske vlage. U svečanoj Sali, kao je objašnjeno, prokišnjava, te je molerska dekoracija na pojedinim delovima uništena. Na sat kuli stolarija je trula, vrata su ispala iz položaja i nemaju funkciju. Takođe, malterska plastika na sat kuli, u vidu imitacije kvadera, je prekrivena sitnim mrežastim pukotinama, a na nekoliko mesta je u fazi raspadanja. Bojeni sloj je prekriven prljavištinom i biodegradacijom, dok je na nekoliko mesta ispod venca oštećena malterska dekoracija u vidu konzola.
Kako bi se zaustavila dalja degradacija i sprečila još veća šteta na objektu, neophodno je investiciono održavanje.
Nadležni kažu da je predviđena demontaža krovnog pokrivača i zamena novim, s postavljanjem svih fazonskih elemenata. Trule letve biće skinute, krov podaščan, a predviđeno je i postavljanje paropropusne folije. Kad skela bude postavljena, krovni pokrivač od bakra na kapi sat kule, kao i krovna konstrukcija biće pregledani, i ukoliko bude potrebno biće izrađeni novi.
„Projektom su predviđeni i fasaderski radovi na sat kuli i atici srednjeg rizalita. Na svim fasadnim površinama se izvodi čišćenje od boje i naslaga prljavštine, i to vodom pod pritiskom, a zatim se mehaničkim i hemijskim putem uklanjaju preostale fleke i biodegradacija. Planirano je obijanje devastiranog maltera i nanošenje novog sloja sanacionionog maltera. Ukrasni elementi (konzole) biće pažljivo demontirani, pregledani, te urađeni odlivci, u svemu po postojećim“, navedeno je u tehničkom opisu radova, objavljenom na Portalu javnih nabavki.
Planirana je i restauracija ograde balkona, od kovanog gvožđa, kao i zamena nedostajućih i dotrajalih delova, po uzoru na postojeće. Takođe, prozori i balkonska će biti zamenjeni novim, drvenim od hrastovine ili borovine, istog oblika i dimenzija kao i demontirana stolarija.
J. Vukašinović