Осми Међународни фестивал студената новинарства „On the record” одржан у Новом Саду
Међународни фестивал студената новинарства „ Он the рецорд” одржан је од 26. до 27. јуна у згради Ректората Универзитета у Новом Саду (Др Зорана Ђиниића 1).
Учесници овог фестивала били су студенти и студенткиње из Словеније, Хрватске, Босне и Херцеговине и Србије, док су трочлани жири чинили новинари из региона. О најбољим радовима одлучивали су босанскохерцеговачка новинарка Надина Маличбеговић из „Ал Џазире”, новинарка фриленсерка која живи на релацији Словенија-Србија Милица Кравић Аксамит и новинар хрватског портала „Равно до дна” Зоран Стајчић. На овогодишњи фестивал пристигло је више од 60 радова, од којих је 30 радова ушло у ужи избор у категоријама: кратка видео-форма, кратка аудио-форма, истраживачка прича, чланак и репортажа.
Чланица жирија Надина Маличбеговић је истакла да је ове године на фестивал присатигао велики број радова различите тематике и да се жири водио критеријумима међу којима су релевантност одређене теме, поставка и изведба приче, поштовање етичких стандарда и оригиналност, који су морали бити обједињени.
Прву награду у категорији прес и онлајн текста добиле су студенткиње Филозофског факултета у Тузли Александра Ђукић и Мидхета Хаџић за причу „Вршњачко насиље: нарастајући проблем који нико не схваћа озбиљно”. Мидхета Хаџић наводи да је у питању тема којом се бави од како је уписала студије и да вршњачко насиље представља велики проблем који се не схвата озбиљно.
,,Сви треба да поведемо рачуна у каквој се околини налазимо и шта заиста људи проживљавају, и држе у себи, а ми то не можемо да препознамо”, закључује награђена учесница.
Друго место припало је студентима Факултета политичких знаности у Загребу Николини Орешковић и Дарију Топићу за текст „Колегице, знате како се испит може проћи”, док су треће место на тему ,,Двадесет и шест-број од којег студенти стрепе, а закон га не препознаје” добиле Петра Стаменковић и Лана Станисављевић са Филозофског факултета у Нишу.
У категорији кратка радијска форма прво место освојиле су Теодора Тодоровић и Марија Булић са Одсека за медијске студије Филозофског факултета у Новом Саду за прилог ,,Насиље над женама у медијима”. Теодора каже да на почетку свог рада нису могле да претпоставе шта ће се, у наредном периоду, издешавати у земљи.
,,Повод за причу је био септембар, а прилог смо дорађивале у априлу ове године и доста ружних ствари се догодило, што нам је дало мотивацију да гласно пошаљемо поруку. Мислим да се види помак и да су медији схватили да је њихова улога јако важна.” Друго место на тему ,,Људи су говорили да сам вампир” припало је Александри Вукадиновић и Мини Ђукић са Факултета политичких наука у Београду. Треће место за радијски прилог ,,Менструални порези, зашто је време за промену? ”освојиле су Теодора Ћулибрк и Валентина Симовић са Одсека за медијске студије Филозофског факултета у Новом Саду.
У категорији кратка телевизијска форма прво место за прилог ,,Паметне дроге” освојиле су Сара Дворјак и Ања Ристић са Факултета друштвених знаности у Љубљани. Друго место за прилог ,,Заборављени у друштву, изгубљени у суставу: Бескућници у Загребу” добиле су Ена Кварнстром и Луција Јанушић са Факултета политичких знаности.
Треће место на тему, „How will the артифициал intelligence affect едуцатионал process?” Освојиле су Анастасија Јовић и Ренеа Маркича са Факлутета друштевних знаности у Љубљани.
У категорији истраживачких прича сва три места припала су студентима Факултета политичких знаности у Загребу. Прво место освојила је телевизијска репортажа ,,Пут до гласа” ауторки Нине Чепо, Татјане Јосиповић и Карин Серго.
,,Овај документарац је о људима који су остали без гласа, али су нашли мотивацију да се изборе са тим, да буду у хору и певају”, каже Чепо.
Друго место заузели су Горан Ивановић, Михаел Фиц и Луција Јанушић за причу ,,Fullfiled лифе”, док су треће место освојиле Николина Орешковић и Патриција Туркаљ на тему ,,Ђеца без одговарајуће родитељске скрби“. Награду публике, о којој је одлучено гласањем након приказивања овогодишњих прилога у Ректорату, добио је већ награђивани документарни филм ,,Пут до гласа”.
У оквиру фестивала одржано је и неколико предавања. Првог дана говорио је Лоренс Пинтак са Универзитета у Вашингтону на тему ,,Образовање новинара у доба дезинформација”. Другог дана реализована су четири предавања. Алесио Корниа са Универзитета у Даблину говорио о опадању поверења, повећавању поларизације и кључним изазовима са којим се новинарство и медији данас суочавају. Тема излагања новинарке ,,Euronews Сербиа” Наташе Ковачев биле су кризе током извештавања са терена. Лиса Џонс са Универзитета у Вашингтону говорила је о начелима услед којих новинарство може имати већи утицај на заједницу, док се новинарка ,,Крика” Весна Радојевић бавила темом на који начин се разјашњавају чињенице у кризним моментима.
Уочи додела награда за студентске радаове одржана је трибина у Радио кафеу под називом „Кризе новинарског идентитета” на којој су учествовали чланови жирија, док је модератор програма био новинар телевизије Н1 Младен Саватовић.
Л. Агбаба