Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

НАПРЕДУЈЕ ЗАЈЕДНИЧКИ ПРОЈЕКАТ Ускоро обнова још десет кућа у Алмашком крају

29.05.2023. 10:43 10:52
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Обнова још десет кућа у Алмашком крају, у улицама Саве Вуковића 9, 11, 12, 13, 14 и 15 и Земљане ћуприје 1, 7, 9 и 11, коштаће готово 134,8 милиона динара, с ПДВ-ом (134.771.142).

Конзерваторско-рестаураторски и грађевинско-занатски радови на тим објектима могли би да почну до краја месеца, будући да је новосадски Завод за заштиту споменика недавно одабрао групу фирми које ће тај посао обавити - „Орнамент-инвестинжењеринг“, „Грамар” и „Никовић компани” из Београда, као и „НПН” и „Прима Идеа” из Новог Сада.

Реч је иначе о наставку пројекта обнове градитељског наслеђа који заједнички финасирају Град и Покрајина, с тим да је prеthodna фаза, за коју је издвојено 100,2 милиона динара, обухватала сређивање фасада и кровова на кућама у Ђорђа Јовановића 1, 3 и 4, Златне греде 20, на углу са Ђорђа Јовановића, те Саве Вуковића 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 и 10, као и у Земљане ћуприје 2 и Скерлићевој 39.

Како се из документације недавно завршене јавне набавке може приметити, од укупних 134,8 милиона динара највише новца, 39,6 милиона динара (39.563.983) биће издвојено за обнову фасаде и крова на објекту у Улици Саве Вуковића 12, а рок за завршетак је три месеца, тачније 90 календарских дана. Исти рок предвиђен је и за сређивање четири куће, у Саве Вуковића 14 и 9 и Земљане ћуприје 9 и 7, с тим што ће тај део посла коштати око 31,9 милиона, док ће за обнову кућа у Саве Вуковића 15 и 13 бити издвојено нешто мање, око 30,8 милиона. И обнова објеката у Саве Вуковића 11 и Земљане ћуприје 1 и 11 бити трајаће три месеца, с тим да ће коштати око 32,5 милиона.

„Алмашки крај значајан је због сачуване целовитости историјске урбане матрице, документовања архитектонских и историјско-уметничких вредности слојевитог градитељског наслеђа различитих стилских и обликовних одлика, као и очуваног континуитета настањивања, привредног, научног, културног, духовног и друштвеног живота у Војводини”, објаснили су својевремено за „Дневник” из Завода за заштиту споменика културе Новог Сада. Из тог разлога је Одлуком Владе Републике Србије Алмашки крај утврђен за просторну културно-историјску целину, а планом генералне регулације на том простору предвиђене су мање измене и то углавном инфраструктуре.


Расписан тендер за пројектанте

Завод за заштиту споменика културе недавно је расписао тендер за израду пројеката и техничке документације за трећу фазу обнове грађевина у Алмашком крају.

Процењена вредност јавне набавке није објављена, а на списку је 30 објеката у Светосавској 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10 и 12, Земљане ћуприје 3, 8,13,15, 17а, 19 и 20, Лађарској 1, 2, 3 и 4, Милана Ракића 14 и 16, Ђорђа Рајковића 1, 2, 3, 4, 5 (кожара) и 6б (Академија), Косте Hayi млађег, тачније део објекта из Улице Матице српске 20. На већини објеката, за чију је обнову неопходно израдити пројектну документацију, планирано је сређивање фасада и кровова, осим на стамбеним зградама, где је предвиђена реконструкција само фасада.


Паралелно с обновом објеката одвија се реконструкција инфраструктуре, водовода, канализације, јавне расвете, саобраћајних површина, а кад то буде завршено следи партерно уређење. Првом фазом радова обухваћене улице Златне греде, Скерлићева, Милована Видаковића, као и део улица Саве Вуковића, Ђорђа Јовановића и Николе Пашића, те угао Златне греде и Скерлићеве. Тај део посла, вредности око 217,6 милиона динара, требало би да буде завршен за 600 дана, односно до краја 2024. године, а уговор је закључен с фирмама „Интец” и „Нео инжењеринг”. Преостале улице биће сређене у неким наредним фазама.

Обнова Алмашког краја вишегодишњи је пројекат за који је најављено да ће трајати између пет и седам година. Предвиђена је реконструкција укупно 600 кућа, као и нова инфраструктура, партерно и пејзажно уређење у двадесетак улица, у блоковима између Косовске, Алмашке, Пашићеве и Темеринске улице.

Урбанистичко-архитектонски пројекат за уређење Алмашког краја, односно простора површине око 22,58 хектара урадила је новосадска фирма „ДБА“, а за техничку документацију, неопходну за ревитализацију најстаријег дела града, који представља сам почетак Новог Сада, издвојено је готово 97,6 милиона динара.                                 

Ј. Вукашиновић 

Фото: „Дневник”

 

Пројекат новосадског студија ДБА међу пет најбољих у свету

Пројекат уређења Алмашког краја, који је урадила новосадска фирма ДБА, у најужем је избору на престижном такмичењу „Арћитизер А+Ањард“, а ту вест објавио је на свом Инстаграм налогу председник Покрајинске владе Игор Мировић, и подсетио на то да је израду пројектне документације финасирала Покрајинска влада.

- Пројекат уређења Алмашког краја изабран је у првих пет из целог света на „11. Арћитизер А+Ањард“ такмичењу - навео је Мировић. - У конкуренцији смо са једним пројектом из НР Кине, једним с Исланда и два пројекта из Сједињених Америчких Држава. Браво за моје сараднике иза партнере из Градске управе Новог Сада.

Пријаве на такмичење завршене су у фебруару, жири је финалисте изабрао у априлу, а онлајн гласање било је до 12. маја, док ће  победници бити саопштени 30. маја.

Пише:
Пошаљите коментар