NAPREDUJE ZAJEDNIČKI PROJEKAT Uskoro obnova još deset kuća u Almaškom kraju
Obnova još deset kuća u Almaškom kraju, u ulicama Save Vukovića 9, 11, 12, 13, 14 i 15 i Zemljane ćuprije 1, 7, 9 i 11, koštaće gotovo 134,8 miliona dinara, s PDV-om (134.771.142).
Konzervatorsko-restauratorski i građevinsko-zanatski radovi na tim objektima mogli bi da počnu do kraja meseca, budući da je novosadski Zavod za zaštitu spomenika nedavno odabrao grupu firmi koje će taj posao obaviti - „Ornament-investinženjering“, „Gramar” i „Niković kompani” iz Beograda, kao i „NPN” i „Prima Idea” iz Novog Sada.
Reč je inače o nastavku projekta obnove graditeljskog nasleđa koji zajednički finasiraju Grad i Pokrajina, s tim da je prethodna faza, za koju je izdvojeno 100,2 miliona dinara, obuhvatala sređivanje fasada i krovova na kućama u Đorđa Jovanovića 1, 3 i 4, Zlatne grede 20, na uglu sa Đorđa Jovanovića, te Save Vukovića 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 i 10, kao i u Zemljane ćuprije 2 i Skerlićevoj 39.
Kako se iz dokumentacije nedavno završene javne nabavke može primetiti, od ukupnih 134,8 miliona dinara najviše novca, 39,6 miliona dinara (39.563.983) biće izdvojeno za obnovu fasade i krova na objektu u Ulici Save Vukovića 12, a rok za završetak je tri meseca, tačnije 90 kalendarskih dana. Isti rok predviđen je i za sređivanje četiri kuće, u Save Vukovića 14 i 9 i Zemljane ćuprije 9 i 7, s tim što će taj deo posla koštati oko 31,9 miliona, dok će za obnovu kuća u Save Vukovića 15 i 13 biti izdvojeno nešto manje, oko 30,8 miliona. I obnova objekata u Save Vukovića 11 i Zemljane ćuprije 1 i 11 biti trajaće tri meseca, s tim da će koštati oko 32,5 miliona.
„Almaški kraj značajan je zbog sačuvane celovitosti istorijske urbane matrice, dokumentovanja arhitektonskih i istorijsko-umetničkih vrednosti slojevitog graditeljskog nasleđa različitih stilskih i oblikovnih odlika, kao i očuvanog kontinuiteta nastanjivanja, privrednog, naučnog, kulturnog, duhovnog i društvenog života u Vojvodini”, objasnili su svojevremeno za „Dnevnik” iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture Novog Sada. Iz tog razloga je Odlukom Vlade Republike Srbije Almaški kraj utvrđen za prostornu kulturno-istorijsku celinu, a planom generalne regulacije na tom prostoru predviđene su manje izmene i to uglavnom infrastrukture.
Zavod za zaštitu spomenika kulture nedavno je raspisao tender za izradu projekata i tehničke dokumentacije za treću fazu obnove građevina u Almaškom kraju.
Procenjena vrednost javne nabavke nije objavljena, a na spisku je 30 objekata u Svetosavskoj 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10 i 12, Zemljane ćuprije 3, 8,13,15, 17a, 19 i 20, Lađarskoj 1, 2, 3 i 4, Milana Rakića 14 i 16, Đorđa Rajkovića 1, 2, 3, 4, 5 (kožara) i 6b (Akademija), Koste Hayi mlađeg, tačnije deo objekta iz Ulice Matice srpske 20. Na većini objekata, za čiju je obnovu neophodno izraditi projektnu dokumentaciju, planirano je sređivanje fasada i krovova, osim na stambenim zgradama, gde je predviđena rekonstrukcija samo fasada.
Paralelno s obnovom objekata odvija se rekonstrukcija infrastrukture, vodovoda, kanalizacije, javne rasvete, saobraćajnih površina, a kad to bude završeno sledi parterno uređenje. Prvom fazom radova obuhvaćene ulice Zlatne grede, Skerlićeva, Milovana Vidakovića, kao i deo ulica Save Vukovića, Đorđa Jovanovića i Nikole Pašića, te ugao Zlatne grede i Skerlićeve. Taj deo posla, vrednosti oko 217,6 miliona dinara, trebalo bi da bude završen za 600 dana, odnosno do kraja 2024. godine, a ugovor je zaključen s firmama „Intec” i „Neo inženjering”. Preostale ulice biće sređene u nekim narednim fazama.
Obnova Almaškog kraja višegodišnji je projekat za koji je najavljeno da će trajati između pet i sedam godina. Predviđena je rekonstrukcija ukupno 600 kuća, kao i nova infrastruktura, parterno i pejzažno uređenje u dvadesetak ulica, u blokovima između Kosovske, Almaške, Pašićeve i Temerinske ulice.
Urbanističko-arhitektonski projekat za uređenje Almaškog kraja, odnosno prostora površine oko 22,58 hektara uradila je novosadska firma „DBA“, a za tehničku dokumentaciju, neophodnu za revitalizaciju najstarijeg dela grada, koji predstavlja sam početak Novog Sada, izdvojeno je gotovo 97,6 miliona dinara.
J. Vukašinović
Foto: „Dnevnik”
Projekat novosadskog studija DBA među pet najboljih u svetu
Projekat uređenja Almaškog kraja, koji je uradila novosadska firma DBA, u najužem je izboru na prestižnom takmičenju „Arćitizer A Anjard“, a tu vest objavio je na svom Instagram nalogu predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović, i podsetio na to da je izradu projektne dokumentacije finasirala Pokrajinska vlada.
- Projekat uređenja Almaškog kraja izabran je u prvih pet iz celog sveta na „11. Arćitizer A Anjard“ takmičenju - naveo je Mirović. - U konkurenciji smo sa jednim projektom iz NR Kine, jednim s Islanda i dva projekta iz Sjedinjenih Američkih Država. Bravo za moje saradnike iza partnere iz Gradske uprave Novog Sada.
Prijave na takmičenje završene su u februaru, žiri je finaliste izabrao u aprilu, a onlajn glasanje bilo je do 12. maja, dok će pobednici biti saopšteni 30. maja.