broken clouds
-1°C
25.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Вештачка интелигенција треба да служи човечанству, а не обрнуто

08.05.2023. 08:27 08:32
Пише:
Фото: Pixabay.com

Вештачка интелигенција и и коришћење робота већ је одавно део живота, друштва и привреде. Све већа роботизација многима се, из различитих разлога, не допада па је доста оних који се опиру томе да то буде део њиховог живота.

Зато је потребно да се подигне свест о предностима употребе робота у свакодневном животу, али је и веома важно и то да њихова примена буде у складу с етичким начелима. Потпуно је јасно да готово да нема области у којој се данас не користи неки облик вештачке интелигенције, да је коришћење робота допринело бржој производњи и већој ефикасности рада, али не треба заборавити и на то да је већим коришћењем робота и вештачке интелигенције смањен број радних места.

Да су домаћи стручњаци из ове област били укључени у развој роботике и вештачке интелигенције говори и то што је развој ове области у Србији започео пре више од пола века. Тај развој је непрекидан и не може се зуставити ни код нас ни у свету, али мора бити усмерен, чуло се на недавно одржаном Округлом столу „Вештачка интелигенција и роботизација - домаћи развој и примене”. Учесници су истакли да би научна достигнућа требало да служе човеку, да буду примењива у животу и производњи, те да је зато неопходна синергија домаће привреде и науке.

По речима председника Друштва за информатику Николе Марковића, резултати недавног истраживања показују да је све више корисника вештачке интелигенције, 

- Око 46 одсто испитаника рекло је да у свом раду већ користи неке облике вештачке интелигенције, 70 одсто намерава да се укључи, а 80 одсто је указало на могуће опасне последице примене вештачке интелигенције - рекао је Марковић. 

Професор Машинског факултета у Београду Зоран Миљковић, који се роботиком бави 35 година, указао је да се у Лабораторији за индустријску роботику и вештачку интелигенцију овог факултета ради на развоју когнитивних способности робота. 

- Ја сам из треће генерације у Србији која то ради и морам да подсетим да је ове године 60 година Београдске школе роботике - рекао је Миљковић и додао да се упоредо с развојем роботике развија и вештачка интелигенција. - Поводом различитих објава у медијима о роботима, научници су ти који су дужни да кажу да људи утичу на рад робота, а не сама машина јер машина закључује на основу онога чиме је „хранимо”, а то су подаци. 

Он је навео је да је Србија међу ретким европским земљама које имају стратешки постављен развој вештачке интелигенције. 

- Лаици у ТВ програмима говоре да смо ми који се бавимо вештачком интелигенцијом сатанисти и зато указујем да је важно да се прихвати да су вештачка интелигенција и они који се њоме баве у функцији развоја човечанства - истакао је Миљковић и додао да је он лично хришћанин. 


Уз роботе већа продуктивност

Област роботике и њена примена последњих година веома се брзо развијају и роботи су нераздвојни део савремене индустријске аутоматизације. Њихов развој започео је половином прошлог века и веома брзо роботи су почели да се користе у индустрији,. То се могло и очекивати јер су анализе показале да се њиховим коришћењем продуктивност битно увећава. 


Александар Родић из Института „Михајло Пупин” у Београду је оценио да су све нове технологије и наука предвиђене да донесу бенефит човечанству, али се то дешава само ако се користе правилно и у мери која доноси позитивне резултате. 

- Када се говори о рачунарима, треба бити јасан - они помажу људима да брже дођу до информација за које су раније генерације морале ићи у библиотеку, а сада се добијају једним кликом - рекао је Родић. - Деца уз помоћ рачунара лакше долазе и до ширих сазнања. Наравно, има и грешака у коришћењу технологије, рецимо ако млад човек, поготово у периоду одрастања, рачунар користи дуго јер то може негативно да се одрази на његово ментално стање и одрастање. 

Он је оценио да су наставници и професори дужни да образују младе и да им кажу да је употреба рачунара добра за професију, али да морају да имају и друге активности, да се баве спортом и културом. По његовим речима, развој роботике и вештачке интелигенције мора се законски регулисати и не сме се дозволити да развој науке и технологије измакне контроли. 

- Далеко смо отишли у развоју науке и технологије, али морамо имати ногу на папучици и знати до које границе можемо ићи - рекао је Родић. 

Д. Млађеновић

Пише:
Пошаљите коментар