Звезда слична сунцу прогутала планету у Млечном путу
ВАШИНГТОН: Научници су по први пут посматрали како удаљена звезда ''гута'' планету величине Јупитера, након чега је избацила још увек непознат материјал у форми неког, како су научници саопштили, ''енергетског подригивања''.
Како преноси Ројтерс, звезда је толико порасла да је њено гравитационо поље усисало планету, као и да се звезда налази у нашој галаксији, Млечном путу, и то на око 12.000 светлосних година удаљености.
Наводи се да је та звезда стара око 10 милијарди година, односно да је дупло старија од Сунца, и да је својим саставом и величином некада била иста попут Сунца, те да се тренутно налази у фази ''црвеног џина''.
Звезде ''црвени џинови'' нарастају временом и могу бити веће и до сто пута од свог првобитног обима, када почну да ''гутају'' оближње планете.
Три планете које се налазе најближе Сунцу, односно Меркур, Венера и Земља, задесиће иста ова судбина за око 5 милијарди година, што је време за које се очекује да је Земљи потребно да достигне ту величину, саопштио је научни сарадник на Институту за астрофизику МИТ Кавли, Кишалај Де.
Он да је ''прогутана'' планета кружила на сличној удаљености од звезде као оној на којој се Јупитер креће око Сунца.
Планета је почела да пролази кроз атмосферу звезде баш као сателит који је пао у Земљину атмосферу. Што је планета дубље пала у атмосферу звезде, то је гушће њено окружење и брже се вукла ка звезди, рекао је коаутор судије, професор Морган Меклеод.
У суштини, звезда је прогутала своју планету тако изненада да смо могли да видимо енергетско подригивање. Интензивна топлота на крају цепа планету, а њен материјал се меша по целој звезди, рекао је он.