Почела обнова крова на Синагоги
НОВИ САД: Обнова Синагоге почела је недавно и планирано је да буде завршена за четири месеца, тачније 120 календарских дана.
Реч је о првој фази реконструкције крова на том верском објекту, што подразумева грађевинско-занатске и конзерваторско-рестаураторске радове. Уговор вредан готово 25 милиона динара с ПДВ-ом ( 24.811.248) закључен је крајем prеthodnе године с београдсим фирмама „Орнамент-инвестинжењеринг“, „Никовић компани“ и „Грамар“, као и „НПН“ из Новог Сада.
Из Завода за заштиту споменика културе, који ће надзирати радове, будући да је реч о згради од посебног историјског и архитектонског значаја, наводе да је предвиђена замена оштећених и деградираних елемената кровног покривача и елемената кровне конструкције, а биће обновљени и дотрајали и оштећени лимарски елеменати.
Ускоро обнова 24 надгробна споменика на Јеврејском гробљу
Обнова и поправка 24 надгробна споменика на Јеврејском гробљу коштаће око 34,8 милиона динара с порезом (34.817.544), а тај посао поверен је фирми „Гранит-Лијешће” из Сремске Митровице, која ће све радове морати да заврши за три месеца, тачније 90 календарских дана.
На списку су између осталог и обележја породица Мојсес, Краус и Бернард, Росенбаум, Кемпер, али и споменик Бакља и други.
„У ентеријеру је планирано текуће одржавање, што подразумева радове на оштећеним и деградираним површинама зидова и плафона. Ново малтерисање изводиће се изводи искључиво фабрички справљеним малтерима који су по свом саставу, техничким карактеристикама и својствима намењени реновирању историјских објеката. Санационим паропропусним малтерима биће малтерисане зоне угрожене влагом. Радовима је обухваћена и демонтажа и поновна монтажа лимарских елемената. Молерско фарбарски радови се врше квалитетном високо паропропусном силикатном бојом у минимум два тона по избору конзерваторског надзора“, наведено је у техничкој спецификацији.
Сви елементи у зони радова биће демонтирани, те након завршетка враћени на првобитне позиције.
Изолатерским радовима обухваћена је санација опшива олучних хоризонтала у просторима иза атика, како на куполама, тако и по обиму, облагањем системом хидроизолационих мембрана. То решење биће примењено и за санацију кровних увала.
Осим тога, планирана је провера громобранских инсталација, а смеринице за то ће дати Завод. Приступ кровним зонама ће, како је објашњено, одредити обим интервенција. Када је реч о радовима у ентеријеру објекта, они су планирани на укупној површини од око 90 метара квадратних, а у склопу зидарских радова планиране су поправке у виду „фластерисања“ оштећења на фасади, по упутству конзерваторског надзора.
Ј. Вукашиновић