Суђење за дизање у ваздух Снајперовог „поршеа”: Завршне речи 16. маја
У новосадском Вишем суду на суђењу двојици оптужених за покушај тешког убиства контроверзног спортског радника Слободана Милутиновића званог Снајпер у Новом Саду, финиш процеса одложен је јуче због недоласка судских вештака за трасологију и хемију, чији су налази и мишљења веома битни у овом предмету. Били су службено спречени.
Заказивање наставка поступка потрајало је колико и неко рочиште, јер је велик број учесника у овом притворском предмету, од чланова великог већа, адвоката, саветника, пуномоћника оштећених, заступника оптужног акта, имао разне обавезе у предложеним терминима. Уз раније заказан термин за 7. април, рочиште за завршне речи је ипак заказано за 16. мај, уз одрицање од свог поступка судије члана већа у којем се окривљени брани са слободе, а због приоритета овог процеса с притворенима.
Иначе, на крају јучершњег рочишта јавио се за реч првоокривљени Његош Копривица (36) из Београда, који се извинио због свог понашања на prеthodnom рочишту због којег је удаљен из суднице, што је преседница великог већа судија Ивана Јосифовић издиктирала у записник.
Подсетимо, на прошлом рочишту у јануару, око пет сати је вештак балистичар и трасолог бранио своје налазе, пред судским већем и тројицом стручних саветника одбране из тих области, односно стручњака за експлозије.
Догађај се односи на подметање експлозивне направе под Милутиновићев порше кајен 12. фебруара 2020. године. Из притвора у којем је око три године спроведен је окривљени Његош Копривица и из затвора у Пожаревцу Слађан Ђорђевић (29) из Баранде. Првоокривљени је ангажовао двојицу адвоката, док је суд, због финансијске ситуације, другоопруженом доделио браниоца по службеној дужности и двојицу стручних саветника са списка стручних вештака.
Стални судски вештак Дејан Белић поновио је на рочишту у јануару да је количина подметнутог експлозива била близу 500 грама. На питање председнице великог већа како то да оштећени који се нашао у возилу у тренутку експлозије није задобио још теже ране, Белић је казао да експлозив, чију је врсту утврдио, није био приљубљен за дно возила испод седишта, већ је остављен на тло код папучица за гас и кочницу. Навео је да је системом елиминације, на основу матертијалних доказа донео закључак на који начин је активирана направа.
Како смо писали, на једном од prеthodnih рочишта прегледани су снимци са више надзорних камера на којима се види прилазак особе с пакетом у руци паркираном поршеу, његов одлазак истим правцем после око пола минута, кретање БМВ-а у тим моментима, за који се претпоставља да су користили окривљени, враћење ужурбаним корацима уз шепање оштећеног у локал из којег је изашао prеthodno, реакције пролазника на детонацију и још неки битни снимљени детаљи.
По тадашњим питањима бранилаца, међу којима се нашло и више теоретских претпоставки, може се претпоставити да је одбрани спорно кад је постављен експлозив под возило и како је активиран и одакле, како се активира телефонским позивом, да ли је неопходан визуелни надзор при томе...
Како смо писали, на отварању претреса, оптужени нису признали ово кривично дело, а оштећени није захтевао њихов кривични прогон. Сва тројица су изјавила да се не познају и да немају никаквих сазнања о супротним странама у поступку, све до почетка претреса. Наводно, догађај им је био пласиран преко медија и то је све што знају. Након што је првоокривљени Копривица, који је, као и његов компањон, престао да се брани ћутањем из истраге, казао да он јесте криминалац, али не и убица, јер се бави продајом кола.
М. Вујачић