Љубитељи "маргарите" у проблему: Текила у канџама климатских промена
ЊУЈОРК: Национални дан коктела Маргарита у Америци се обележава у сенци упозорења научника да климатске промене угрожавају главног опрашивача биљке агаве, без које нема праве текиле, главног састојка коктела "маргарита".
Према подацима Америчког удружења дестилерија алкохолних пића, прошле године су текила и мескал били економски најбрже растућа категорија жестоких пића, преноси Си-Ен-Ен.
Научници из целог света су предочили да ће несташица воде изазвана климатским променама и убудуће вршити огроман притисак на произвођаче прехрамбених производа, а вино и жестока пића, нажалост, нису изузети из ове прогнозе.
Студија из 2019. године показала је да климатска криза, узгој стоке и прекомерна испаша и друге привредне активности, могу да поремете и узгој и дистрибуцију агаве, главног састојка текиле.
Иако је та биљка отпорна на сушу и успева по врућем времену са мало или без воде, Оманџана Госвами, научница за храну и животну средину из Уније забринутих научника, каже да је животни циклус агаве превише крхак и не може да издржи велике временске промене.
Нажалост, климатски ефекти нису линеарни. Екстремне временске прилике у комбинацији са непредвидљивошћу чине да је тешко предвидети у ком правцу ће се кретати узгој агаве у будућности, додала је Госвамијева.
Национални дан коктела "маргарита" прогласио је 1971. године амерички председник Ричард Никсон да би се одала почаст омиљеном коктелу Американаца.
Коктел, настао 1938. године у Мексику, прави се од текиле и сока од лимете и у Америци се сматра омиљеним пићем за забаву.