light snow
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

За 17 националних савета у Војводини 61,6 милиона динара

21.02.2023. 10:06 10:09
Пише:
Фото: Р. Хаџић

Из покрајинског буџета је за активност и функционисање 17 националних савета ове године, као и прошле, издвојено 61.600.000 динара.

Представницима националних савета националних мањина у Војводини јуче су уручени уговори за суфинансирање сталних трошкова и редовне делатности у 2023. години. Током године национални савети квартално добијају новац који представља финансијску помоћ њиховим активносатима и унапређивању мањинских права у Војводини.

Председник Националног савета ромске националне мањине Далибор Накић је казао да су они ове године добили 3.700.000 динара, а да ће део новца бити искоришћен за редовне, а део на развојне делатности Савета.

- Захвални смо Покрајинској влади на подршци коју нам пружа. Наша сарадња траје у континутитету дуги низ година. То нам изузетно помаже да остваримо све наше планове. Ромска нацинална мањина има специфичне потребе. Тако да је овај новац значајан и биће усмерен у четири области које су предвиђене законом о националним саветим националних мањина а то су: образовање, култура, обавештавање и службена употреба језика и писма – казао је Накић.  Напоменуо је да се Савет бави и другим областима у вези са запошљавањем и становањем те им је веома значајно што и ту имају подршку како Покрајине тако и државе Србије.


Руси, Грци, Ашкалије и Египћани траже више новца

Председник Националног савета грчке националне мањине Петар Родифцис Нађ је казао за “Дневник” да се у последњих неколико година знатно умањују средства за четири национлана савета и то: Египћане, Русе, Ашкалије и Грке. Они како је Родифцис Нађ казао свако понаособ добијају по 100.000 на годишњем нивоу, што је према његовим речима недовољно.

- Желимо да упутимо молбу Покрајинском секретаријату како би се организовао заједнички састанак, где би образложили наше захтеве на прави начин – казао је он.


- Чињеница је да се точак инклузије Рома снажно покренуо и да идемо у добром правцу. Приметни су помаци у свим областима, а поготово у образовању. Из године у године имамо све више Рома који уписују и завршавају факултете – казао је он. 

За редовну делатност Национланог савета мађарске националне мањине додељено је 11.421.460, док је за сталне трошкове 13.469.360 динара.  Председник поменутог Савета Арпад Фремонд казао је да је новац који добијају у континуитету изузетно значајан како би функционисали и финансирали пројекте.

- Највише новца трошимо на образовање јер нам је то најзначајније. Има доста нових уџбеника који треба да се преведу на мађарски језик. Имамо разне програме за најмлађе – рекао је између осталог Фремонд за “Дневник”.

Помоћ из матице Црне Горе, према речима председника Националног савета црногорске националне мањине Драгољуба Маловића нема, те им је, како напомиње, новац који добијају из покрајинског буџета значајан за функционисање. Новац ће, како је рекао, бити усмерен за: образовање, културу језик и писмо.

Потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар Жолт Сакалаш је том приликом рекао да је вишегодишња пракса да Секретаријат додељује новац за реализацију годишњих активности националних савета, што је доказ посвећености Покрајинске владе и секретаријата у очувању и унапређивању положаја националних заједница.

- Ова посвећеност очувању и унапређивању мањинских права огледа се и у многобројним конкурисама које наш секретаријат расписује сваке године у области унапређивања образовања културе и службене употребе језика националних мањина у Војводини, а чиме се подржава даљи развој и унапређивање права припадника националних мањина у Војводини. 

Међутим, како бисмо постигли ове циљеве улога националних савета је веома важна што је Покрајински секретаријат препознао тако што је многобројне одлуке доносио уз prеthnodno саветовање и консултације са националним саветима у Војводини – казао је Сакалаш.

Подсетио је и на то да је prеthodna година била веома значајна јер је интезнивно рађено на новом акционом плану за остваривање права националних мањина, подсетио је на попис становништва, као и на изборе за националне савете.

Уговоре су уручивали потпредседник Покрајинске владе, покрајински секретар Жолт Сакалаш и заменица покрајинског секретара Слађана Бурсаћ.

С. Аничић Илић

Пише:
Пошаљите коментар