clear sky
-2°C
05.11.2024.
Нови Сад
eur
117.0166
usd
107.3645
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Карпентер: Европски предлог нуди јасан пут до нормализације односа

14.02.2023. 19:47 19:52
Пише:
Фото: Youtube Printscreen

БЕОГРАД: „САД снажно подржавају француско - немачки план, односно европски предлог за решење косовског питања, изјавио је данас Мајкл Карпентер, амбасадор САД при ОЕБС-у, додајући да тај предлог садржи изазове за обе стране, али је и начин да се дође до нормализације односа.

Карпентер за Танјуг каже да предлог који је тренутно у оптицају САД виде као начин да се иде напред и да се коначно дође до онога што је потребно за обе стране.

"А то значи више стабилности, кредибилитета, боље односе и мање криза које се дешавају с времена на време, а које никоме нису потребне и нису ничији интерес, нарочито не људи који живе у Србији и на Косову", додао је.

Наводећи да је посетио северну Косовску Митровицу, Карпентер каже да ситуација коју је тамо затекао није одржива.

"Ситуација је таква да су неопходни бољи односи између локалног становништва и институција у Приштини, као и Београда и Приштине", наводи.

На питање да ли је с обзиром да су кључне мисије владавина права, а да Приштина већ 10 година не спроводи Бриселски споразум и не формира Заједницу српских општина, сада прави моменат да САД изврше притисак на Приштину да испуни потписано, Карпентер каже да разуме да се питање односи на то да ли европски процес може да се настави за обе стране.

"Мислим да је ЕУ била јасна да постоје критеријуми за улазак за обе стране, али ниједна страна не може да настави са европском перспективом док не дође до нормализације односа и зато је важно да овај предлог понуди јасан пут кроз који обе стране могу да дођу до нормализације односа и да крену у процес приступања ЕУ. То и даље захтева критеријуме везане за владавину права и корупцију, као и однос према мањинама, али овај предлог носи перспективу за европски пут и чланство у ЕУ", наводи.

Коментаришући своју прошлонедељну посету земљама Западног Балкана Карпентер каже да у регионуима доста недовршеног посла, од којег су неки процеси евроатлантских интеграција.

Како каже, ти односи се већ дуго дешавају, а регион је у статусу кво где нема напретка колико би могло да буде.

"Мислим да имамо праву прилику да учинимо да дође до напретка и помирења и неговања односа међу суседима, али постоје и изазови који се тичу спољашњих утицаја, а који могу довести до опасних ситуација ако нисмо пажљиви", наводи.

На питање како Америка гледа на подршку Србије територијалном интегритету Украјине, Карпентер каже да САД подржавају чињеницу да је Србија снажно подржала територијални интегритет и суверенитет Украјине.

"На Србији је сада да одлучи да ли ће применити санкције као земља која би да постане чланица ЕУ. То је нешто што се тиче Србије и ЕУ, али врло смо задовољни снажном подршком територијалном интегритету и суверенитету Украјине", додаје.

Када је реч о европским интеграцијама Србије, Карпентер каже да САД могу блиско да сарађују са партнерима у ЕУ нарочито ако европски предлог за нормализацију односа са Приштином прихвате обе стране.

Америка може да се постара да Србија има европску перспективу и када постигне критеријуме који су постављени у европском законодавству да може да ужива у чланству, наводи Карпентер и додаје да ће САД додатно подржати Србију инвестицијама.

Додаје да ће САД развити у Србији економију засновану на знању и да ће ући са више инвестиција на тржиште Србије.

"То је оно што европска перспектива пружа грађанима Србије, то је више инвестиција, просперитет, стабилност, владавина права, све ствари које долазе са чланством у ЕУ, али надамо се да неке ствари могу бити постигнуте пре чланства", додао је.

Када је реч о односима Србије и САД, Карпентер каже да две земље имају дуге билатералне односе, које би он окарактерисао као одличне.

Потребно је да се, како наводи, нађу области у којима ће се продубити сарадња између две земље.

"Као неко ко је радио у Пентагону на безбедносним везама између Србије и Америке, рекао бих да имамо сјајну војну сарадњу. Мислим да постоји простора да урадимо и више у том смислу, можда и нека набавка америчке војне опреме", навео је.

Додаје да види доста потенцијала да америчке компаније уђу на тржиште Србије и прошире своје пословање.

"Србија је највећа економија на Западном Балкану тако да може бити платформа кроз коју Америка може приступити различитим тржиштима у Југоисточној Европи и у смислу веза између људи можемо подржати интензивнију сарадњу између српских универзитета, српских образовних институција и институција у Америци. Видим да је пут за све то отворен тако да подржавам и желим да продубимо односе још више", закључио је Карпентер.

Пише:
Пошаљите коментар