На данашњи дан рођен Светозар Глигорић: Легенда и за живота
НОВИ САД: О Светозару Глигорићу није било лако писати ни у најсјанијим временима његове импозантне каријере, а камоли сада, на 100 година од рођења овог шаховског великана.
Ипак, почећемо тако што ћемо рећи да је то најуспешнији наш шахиста свих времена. Имали смо Љубојевића, Ивкова, Трифуновића, Матановића, али Глига је Глига...
Стално присутан у светском шаху, победник многих најјачих турнира, играч који се није устручавао да против актуелних првака света игра на победу. А побеђивао је многе. Од њега су стрепели сви врхунски играчи, јер се није плашио „Совјетске школе шаха“, а његово гесло: „Играм против фигура“ остало је као светионик многим потоњим генерацијама. Тако се зове и његова култна књига из које су учили будући шампиони. Једно цело поколење совјетских нада је своје репертоаре заснивало на томе и црпело знање из Глигиних партија: Иванчук, Широв, Дрејев, Барејев, Крамник, па и сам Каспаров.
Био је велики истраживач, радник, боље рећи шаховски рудар, у проналажењу нових идеја и решења у шаховским отварањима. Као плодан писац, био је у стању да само у једном броју „Шаховског гласника“, уз главну партију и десетак додатних, у потпуности објасни цело отварање.
За Глигорићеве резултате на Зонским и Међузонским турнирима, па и о учешћу у Мечевима кандидата за првака света, шахисти много тога већ знају. Ипак, у напону шаховске снаге, у четвртфиналу Мечева кандидата за првака света, наишао је на Михаила Таља. Меч је почео сјајном победом у првом колу и, после пет узастопних ремија, доживео је два пораза и све се преокренуло. И сам Таљ је признао да је одигравање меча баш у Београду те 1968. године њему помогло, због великог психолошког притиска на Глигорића услед очекивања домаће јавности.
Шта још рећи о његовим успесима? Заиста, ако се узму у обзир освајање златне олимпијске медаље у Дубровнику 1950. године, најбољи резултат на првој табли на Олимпијади у Минхену 1958. године и низ одличја за репрезентацију, морамо навести само неке од Глигиних победа на светским турнирима: Мар дел Плата 1953, Хејстингс 1951, 1956, 1959. и 1961. године, затим Стокхолм 1954, Београд 1964, Манила 1968, читав низ мањих турнира по Јужној Америци, Бенелуксу... Од првог великог успеха на Међународном турниру у Варшави 1947. године, па до тријумфа у Сочију 1986, када је победио заједно са Бељавским и Вагањаном. Занимљиво је то да је Глига требало да буде само почасни гост на Меморијалу Чигорина, али пошто се један учесник разболео, ускочио је у последњем тренутку као замена и – победио! Била би нам потребна половина новинске стране да бисмо навели само градове у којима је боравио и играо Глигорић.
Као новинар, Глигорић је радио у Танјугу, извештавао је са многих турнира (на којима је често и играо) и био је прави амбасадор шаха. Сарађивао је са најзначајнијим шаховским часописима широм света и објавио велики број књига.
Живот је пролазан. Као и животи многих од нас, обичних људи. Али, животи оних великих, и посебно њихова каријера, а у овом случају и допринос светском шаху, морају се памтити. Глигорић је преминуо 14. августа 2012. године.
Ж. Медар