light snow
0°C
19.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

На Мишелуку све више градилишта и станова

21.01.2023. 16:37 16:43
Пише:
Фото: Дневник/ Слободан Шушњевић

Инфраструктурно опремање Мишелука три почеће у фебруару, пошто је новосадска Градска управа за Грађевинско земљиште и инвестиције недавно одабрала извођаче, док су још прошле године инвеститори почели с градњом стамбених објеката.

Цена земљишта је све скупља, па је квадрат достигао 200 евра, док је пре градње болнице на Мишелуку и зграде РТВ-а било потребно свега 10 евра за квадрат парцеле. Познаваоци прилика кажу да власници парцела где је у плану infrastrukturrno опремање још не желе и да их продају, јер чекају да радови буду готови, па да продају земљу за већу своту новца. Било је и оних који су непосредно пре градње болнице и зграде РТВ-а куповали парцеле како би их чували за каснију продају.

План да део Петроварадина, познат по тркама и брзој вожњи, буде модерно блоковско насеље попут Новог Београда, датира још из седамдесетих година. Тада се Мишелук у градским плановима спомињао као зона за породично становање, јер је постојала идеја да се Нови Сад шири ка сремској страни, односно баш на овом простору. До сада је насеље Мишелук било слабо насељено и ту се углавном сада налазе породичне куће.

Изградњом нових стамбених објеката у већини случајева ниже градње битно мењају стање ствари на терену, тако да се овде очекује више хиљада нових станара, што захтева потпуно опремање у свим сферама.  

У фербуару почиње инфраструктурно опремање Мишелука три, а носилац посла вредног више од 972,5 милиона динара с ПДВ-ом (972.547.596) јесте новосадска фирма „Пут – инвест”, док би градња саобраћајница и пратеће инфраструктуре требало да буде завршена за 550 календарских дана. На Мишелуку је активно неколико градилишта, између осталих у току је изградња Гарден Хила које ради новосадски Галенс. Реч је о 9.500 квадрата и 79 станова, док је у плану још један стамеби комплекс.


Све већа потражња за парцелама

Према речима председника Синдиката грађевинских радника Војводине Јосипа Модића, изградњом болнице на Мишелуку и згаде РТВ-а дошло је до веће потражње земљишта од стране инвеститора што је утицало и на цену парцела.

Каже и то да поједини власници земље тргују с инвеститорима тако што потражују станове за парцеле, а квадрат земљишта достиже и 200 евра.


Планирана је и зграда са готово нултом енергијом са пет ламела на 6.500 квадрата и 55 станова. Поред болнице грађевинска фирма “Президент” планира 24 стана у низу. Реч је о зградама ниже спратности. На Мишелуку је у току изградња троспратне зграде са 38 станова и тако даље.

Према речима председника Синдиката грађевинских радника Војводине Јосипа Модића  изградњом болнице на Мишелуку и згаде РТВ –а дошло је до веће потражње земљишта од стране инвеститора што је утицало и на цену парцела. Каже и то да поједини власници земље тргују с инвеститорима тако што потражују станове за парцеле, а квадрат достиже и 200 евра.

- Некада је земља у овом делу града продавана за 10 евра по квадрату. Поуздано знам да су неки влансици продавали и за 200 евра. Траже и 300 евра за квадрат али нисам сигуран да успевају да продају по тој цени. Парцела у граду за градњу све је мање, те се инвеститори одлучују за сремску страну, а у последње време Мишелук им је веома атрактиван. Поред погледа на Нови Сад, Дунава, реч је о још увек ненасељеном и мирном делу града. Квадрат стана био је од 1.300 евра у изградњи, док сада достиже и до 2.400 – казао је Модић за “Дневник”.   

По његовим речима суграђани са сремске стране очекују да ће се инфраструктура са Мишелука проширити и на друге делове попут Алибеговца и Карагаче, како би били комплетно комунално опремљени. У важећем плану Новог Сада који је доступан на сајту новосадског „Урбанизма” Мишелук је подељен на три дела.

Први који је обухваћен планом налази се у североисточном делу Мишелука. Како је појашњено план просторног уређења базира се на претпоставци да ће на овом простору живети између 6.000 и 6.500 становника, у оквиру породичног и вишепородичног становања, умерених густина, те да је за њих неопходно обезбедити адекватне јавне садржаје и потребан комфор становања, као и потпуну опремљеност мрежом инфраструктуре. Поштујући и природне одлике тла, предложено је решење по коме се у ободним нижим, приступачнијим и делом већ реализованим просторима планира породично становање, а у средишњим равним, на већој висини, просторима, који нису запоседнути бесправном изградњом, вишепородично становање и мрежа јавних установа.


Планови за Мишелук три

Мишелук три је подељен у четири просторне целине. Прва просторна целина формира се уз Улицу Динка Шимуновића – паралелно са пругом Петроварадин – Беочин, и скоро у потпуности се намењује породичним становању. На потезу западно од Улице Динка Шимуновића планирају се комплекси за мерно-регулациону станицу (МРС), предшколску установу, интервентни пункт, и јавне слободне површине.

Друга просторна целина  заузима источну падину Мишелучког платоа, која се спушта према путу за Руму. Поред преовлађујуће намене породичног становања и јавних зелених површина, на овом простору се такође планира једна предшколска установа и простор за локалну управу.

Трећа просторна целина заузима потез уз пут за Руму и у потпуности се намењује породичном становању са радним активностима. Четврта просторна целина намењује се вишепородичном становању средњих густина, на централном делу платоа, са потребним јавним службама и централним садржајима. Планирају се: предшколска установа, основна школа, дом за старе, рекреативна површина и парковска површина уз комплекс верског објекта, као и комплекс пијаце. Поред основних јавних служби, планирају се и јавне службе ширег значаја: средња школа, дом здравља и културни центар. Такође, планирају се и комплекси намењени верском објекту и спортскопословном центру. Уз главну мишелучку саобраћајницу и примарне саобраћајне правце планирају се садржаји централних функција, као и линијског центра (у приземљима вишепородичних објаката).


Функцију свих садржаја обезбедиће планирана саобраћајна мрежа, пажљиво уклопљена у затечено стање изграђености и природне одлике терена. Будући да се планира виши комфор становања, те да је интенција да се за становање планирају веће грађевинске парцеле, на којима ће знатан део простора бити намењен зеленилу, јавне зелене површине се планирају у мањем обиму, за спортско--рекреативне површине, парковске површине и зелене скверове.

Планира се и изградња основне школе и дечије установе на простору који је већим делом у државној својини (корисник је Град Нови Сад), а на најмаркантнијем простору, позиционираном као видиковац, планира се и уређење општеградског центра. Осим овог, садржаји центра планирају се и уз примарну саобраћајницу уз јужну границу грађевинског рејона.

Мишелук два планиран је за следеће намене: породично становање, вишепородично становање, општеградски центар, основна школа, предшколске установе, дом за стара лица, пијаца, православни храм, пословање, уређене зелене површине, заштитно зеленило, станица за снабдевање горивом, мерно-регулациона станица и саобраћајне површине.

С. Аничић Илић

Фото: С. Шушњевић

 

Пише:
Пошаљите коментар