Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

МУП АПЕЛУЈЕ Петарде, велика опасност за децу, али и одрасле

31.12.2022. 13:17 13:19
Пише:
Фото: Илустрација

Пиротехничка средства се, по неком неписаном правилу, најчешће користе током божићних и новогодишњих празника, а да се, при том, не размишља о последицама које могу бити трагичне.

Наиме, често се дешава да грађани због незнања, неспретног руковања или експериментисања с пиротехником задобију озбиљне повреде. Не размишљајући о последицама, многи петарде схватају као безазлену забаву, иако оне могу да угрозе њихове животе или оставе трајан ивалидитет.

Из тог разлога, Министарство унутрашњих послова апелује на све грађане да не користе пиротехничка средства, а Небојша Симоновић из Управе полиције истиче да петарде нису играчке и да услед њихове неправилне употребе може доћи до тешких повреда, опекотина, раздеротина, а неретко и до повреда лица, шаке и других делова тела који могу довести до инвалидитета.

- Поред узнемиравања грађана и нарушавања јавног реда и мира, нестручно руковање пиротехником може изазвати и пожаре - наглашава Симоновић и додаје да грађани свако нарушавање јавног реда и мира могу пријавити надлежној полицијској станици или на број 192.

Из Полицијске управе у Новом Саду подсећају на то да је законом изричито забрањена употреба пиротехнике у затвореном простору и на јавним местима где се окупља већи број особа, као и продаја пиротехничких средстава малолетницима.

- Ватромет могу користити само за то овлашћена правна лица на одобреној локацији, уз решење које је издало Министарство унутрашњих послова - напомињу у Полицијској управи Нови Сад и додају да овлашћена службена лица активно предузимају све мере и активности у складу са законом како би спречили неовлашћену продају и употребу пиротехничких средстава. Они које затекну да неовлашћено продају биће санкционисани, а пиротехника ће им бити одузета.

Иначе, ђаке основних школа на подручју Полицијске управе Нови Сад, уочи зимског распуста и предстојећих празника, о штетности коришћења пиротехничких средстава, која могу да изазову озбиљне повреде, едуковали су полицајци за рад у заједници.

Ученици су од полицајаца, који су од 5. до 23. децембра посећивали школе, добили бројне савете, а предочене су им и законске последице и санкције за коришћење пиротехнике.

Новосадски полицијаци су, током акције, посетили 90 школа на подручју Града Новог Сада, Темерина, Бечеја, Бачког Петровца, Титела, Чуруга, Ђурђева, Турије, Надаља, Србобрана, Будисаве, Ковиља, Бођана и Бача и едуковали 13.500 ученика о штетности коришћења пиротехничких средстава.


Траума и за животиње

Осим за људе, петарде имају штетне последице и за животиње јер изазивају стрес, што може довести до разних болести и оставити дугорочне психолошка оштећења. Стручњаци саветују власнике паса да их склоне на сигурно ако су напољу, како не би директно били изложени нападима. Онима чији пси бораве у кућама или становима препоручује се да им пусте музику или укључе ТВ како би пригушили буку. Такође, саветије се да што више времена проводе са својим љубимцима и на све начине им скрену пажњу од петарди.


Током неколико дана, у рад је био укључен и Мобилни информативни центар Министарства унутрашњих послова.

Превентива је, како каже мајор полиције и шеф одсека за превенцију и рад полиције у заједници мр Радмила Вуковић, изузетно важна и са ђацима је разговарано пре распуста и празника, јер су истраживања показала да се у време новогодишњих и божићних празника пиротехника највише користи.

- Циљ наших активности, поред већ поменутог указивања на штетности коришћења пиротехнике код деце, па и одраслих, је повећање свести код грађана о њиховом значају и улози у решавању проблема локалне заједнице и значају успостављања партнерства између полиције и грађана - каже Вуковић и истиче да су грађани могли да виде, чују и осете жељу и спремност полицијских службеника да их саслушају, одговоре на сва питања и буду у њиховој служби.

Лекари Универзитетске дечје клинике „Тиршова“ у Београду сваке године упозоравају на то да петарде нису играчка и да повреде које оне могу да нанесу могу да буду веома озбиљне и тешке.

Било је случајева да су петарде експлодирале у руци неког детета, да су их повредиле искре које су им улетеле у око или су задобили опекотина које су настале када им се запалила одећа.

Неретко, нажалост, током празничне еуфорије, и млади и стари долазе на идеју да ставе петарде у флаше, чаше или тегле, како би детонација била снажнија и јасна. При томе не размишљају да пуцањем петарде у тим предметима може да доведе до веома озбиљних, па и фаталних повреда.

Осим неправилног руковања петардама, велику опасност представља и куповина петарди од људи који немају дозволе за њихову продају јер не поседују никакве сертификате о безбедности и до детонације може да дође у било којим условима.

Сваке године се апелује на родитеље да разговарају са децом и укажу им на последице употреба петарди и ватромета, али и да их сами не користе, јер на тај начин дају лош лични пример.

Дубравка Николић

Пише:
Пошаљите коментар