MUP APELUJE Petarde, velika opasnost za decu, ali i odrasle
Pirotehnička sredstva se, po nekom nepisanom pravilu, najčešće koriste tokom božićnih i novogodišnjih praznika, a da se, pri tom, ne razmišlja o posledicama koje mogu biti tragične.
Naime, često se dešava da građani zbog neznanja, nespretnog rukovanja ili eksperimentisanja s pirotehnikom zadobiju ozbiljne povrede. Ne razmišljajući o posledicama, mnogi petarde shvataju kao bezazlenu zabavu, iako one mogu da ugroze njihove živote ili ostave trajan ivaliditet.
Iz tog razloga, Ministarstvo unutrašnjih poslova apeluje na sve građane da ne koriste pirotehnička sredstva, a Nebojša Simonović iz Uprave policije ističe da petarde nisu igračke i da usled njihove nepravilne upotrebe može doći do teških povreda, opekotina, razderotina, a neretko i do povreda lica, šake i drugih delova tela koji mogu dovesti do invaliditeta.
- Pored uznemiravanja građana i narušavanja javnog reda i mira, nestručno rukovanje pirotehnikom može izazvati i požare - naglašava Simonović i dodaje da građani svako narušavanje javnog reda i mira mogu prijaviti nadležnoj policijskoj stanici ili na broj 192.
Iz Policijske uprave u Novom Sadu podsećaju na to da je zakonom izričito zabranjena upotreba pirotehnike u zatvorenom prostoru i na javnim mestima gde se okuplja veći broj osoba, kao i prodaja pirotehničkih sredstava maloletnicima.
- Vatromet mogu koristiti samo za to ovlašćena pravna lica na odobrenoj lokaciji, uz rešenje koje je izdalo Ministarstvo unutrašnjih poslova - napominju u Policijskoj upravi Novi Sad i dodaju da ovlašćena službena lica aktivno preduzimaju sve mere i aktivnosti u skladu sa zakonom kako bi sprečili neovlašćenu prodaju i upotrebu pirotehničkih sredstava. Oni koje zateknu da neovlašćeno prodaju biće sankcionisani, a pirotehnika će im biti oduzeta.
Inače, đake osnovnih škola na području Policijske uprave Novi Sad, uoči zimskog raspusta i predstojećih praznika, o štetnosti korišćenja pirotehničkih sredstava, koja mogu da izazovu ozbiljne povrede, edukovali su policajci za rad u zajednici.
Učenici su od policajaca, koji su od 5. do 23. decembra posećivali škole, dobili brojne savete, a predočene su im i zakonske posledice i sankcije za korišćenje pirotehnike.
Novosadski policijaci su, tokom akcije, posetili 90 škola na području Grada Novog Sada, Temerina, Bečeja, Bačkog Petrovca, Titela, Čuruga, Đurđeva, Turije, Nadalja, Srbobrana, Budisave, Kovilja, Bođana i Bača i edukovali 13.500 učenika o štetnosti korišćenja pirotehničkih sredstava.
Osim za ljude, petarde imaju štetne posledice i za životinje jer izazivaju stres, što može dovesti do raznih bolesti i ostaviti dugoročne psihološka oštećenja. Stručnjaci savetuju vlasnike pasa da ih sklone na sigurno ako su napolju, kako ne bi direktno bili izloženi napadima. Onima čiji psi borave u kućama ili stanovima preporučuje se da im puste muziku ili uključe TV kako bi prigušili buku. Takođe, savetije se da što više vremena provode sa svojim ljubimcima i na sve načine im skrenu pažnju od petardi.
Tokom nekoliko dana, u rad je bio uključen i Mobilni informativni centar Ministarstva unutrašnjih poslova.
Preventiva je, kako kaže major policije i šef odseka za prevenciju i rad policije u zajednici mr Radmila Vuković, izuzetno važna i sa đacima je razgovarano pre raspusta i praznika, jer su istraživanja pokazala da se u vreme novogodišnjih i božićnih praznika pirotehnika najviše koristi.
- Cilj naših aktivnosti, pored već pomenutog ukazivanja na štetnosti korišćenja pirotehnike kod dece, pa i odraslih, je povećanje svesti kod građana o njihovom značaju i ulozi u rešavanju problema lokalne zajednice i značaju uspostavljanja partnerstva između policije i građana - kaže Vuković i ističe da su građani mogli da vide, čuju i osete želju i spremnost policijskih službenika da ih saslušaju, odgovore na sva pitanja i budu u njihovoj službi.
Lekari Univerzitetske dečje klinike „Tiršova“ u Beogradu svake godine upozoravaju na to da petarde nisu igračka i da povrede koje one mogu da nanesu mogu da budu veoma ozbiljne i teške.
Bilo je slučajeva da su petarde eksplodirale u ruci nekog deteta, da su ih povredile iskre koje su im uletele u oko ili su zadobili opekotina koje su nastale kada im se zapalila odeća.
Neretko, nažalost, tokom praznične euforije, i mladi i stari dolaze na ideju da stave petarde u flaše, čaše ili tegle, kako bi detonacija bila snažnija i jasna. Pri tome ne razmišljaju da pucanjem petarde u tim predmetima može da dovede do veoma ozbiljnih, pa i fatalnih povreda.
Osim nepravilnog rukovanja petardama, veliku opasnost predstavlja i kupovina petardi od ljudi koji nemaju dozvole za njihovu prodaju jer ne poseduju nikakve sertifikate o bezbednosti i do detonacije može da dođe u bilo kojim uslovima.
Svake godine se apeluje na roditelje da razgovaraju sa decom i ukažu im na posledice upotreba petardi i vatrometa, ali i da ih sami ne koriste, jer na taj način daju loš lični primer.
Dubravka Nikolić