Како је човека са много новца престигао други са нешто више
На месту најбогатијег човека на свету тренутно је Француз Бернард Арно (Арнаулт), извршни директор највеће светске компаније за луксузну робу „ЛВМХ” (Лоуис Vuitton Моет Hennessy).
Арно је са првог места збацио Илона Маска, извршног директора компаније за производњу електричних аутомобила „Тесла”. Смене на Форбсовој листи најбогатијих људи нису ретке, а као узрок ове претпоставља се да је узрок куповина друштвене мреже „Твитер” за 44 милијарде долара, што је даље оборило цене акција компаније „Тесла” и збацило Маска са првог места.
Магазин Форбс процењује да је Бернард Арно и његова породица „тешка” 180,7 милијарди долара, док је Маск нешто „сиромашнији” – има само 173,9 милијарди.
Пут Бернарда Арноа није био баш преко трња до звезда, али је неспорно изузетно вредан и способан, те је од богатства у ком је рођен успео да направи значајно веће. Арно је рођен 1949. године у француском граду Рубе. Након факултета, почео је да ради у очевој грађевинској фирми, да би 1976. године убедио оца да је прода и уложи у новац у тржиште некретнина. Наследио је оца и постао председник компаније за смештај за одмор „Феринел”, а након кратког боравка у Сједињеним Америчким Државама, вратио се у Француску и проширио посао и на текстилну индустрију. Тренутно је власник 96 одсто модне куће „Диор”, а брендове луксузне робе „Моет Хенеси” и „Луј Витон” спојио је у компанију „ЛВМХ”. У тој компанији сада је 75 брендова, међу којима су – „Christian Lacroix”, „Селин”, „Givenchy”, „Фенди”, „Марк Џејкобс”, шампањац „Дом Перињон”, коњак „Хенеси”, накит „Булгари”, козметички ланац „Сефора”. Поред имовине широм света, у поседу има и скромно једно острво на Бахамима.
Други најбогатији на свету је Илон Маск, рођен у Преторији (Јужноафричка република) 1971. године. И он долази из богате породице – мајка му је била модел и дијатетичар, а отац власник половине замбијског рудника смарагда. Већ са десет година имао је дара за рачунаре – сам је научио да програмира. Са 12 година продао је за 500 долара прву видео-игрицу коју је направио, а касније је преко мајке која је рођена у Канади добио је канадски пасош и 1989. године се ту и доселио. Радио је у фабрици за прераду дрва годину дана, а потом завршио студије физике и економије, а да би то урадио, наводно је организовао велике кућне журке за које је наплаћивао улазнице. Тренутно је суоснивач шест компанија, међу којима је и „Тесла”, „SpaceX”, и „Боринг company” (Досадна компанија) која се бави изградњом тунела. Председник је и фондације „Маск”.
Иза Маска на Форбсовој листи најбогатијих људи од децембра је индијски милијардер Гаутам Адани (60 година), власник мултинационалног конгломерата који се бави развојем лука у Индији. Његово богатство процењено је на 131 и по милијарду долара. Четврти на тој листи са 111,7 милијарди је педесетосмогодишњи Џеф Безос (Џефри Престон Безос), амерички предузетник, оснивач, извршни директор и председник „Амазона”, док је пети са 150 милијарди Ворен Бафет, амерички бизнисмен и председник компаније која се бави осигурањем „Беркшир Хатавеја”. Бафет има 92 године.
Данијела Андулајевић