Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

МАЛИ ВОДИЧ КРОЗ СВЕТ ПАРФЕМА Миришљави у нову годину

24.12.2022. 10:38 10:43
Пише:
Фото: pixabay.com

Елеганција без парфема није могућа, сматрала је Коко Шанел. Није видљив, али је зато незабораван додатак који употпуњује сваки утисак о личности. Зато га пажљиво бирајте, посебно за специјалне прилике као што је прослава Нове године! Реч парфем је настала од искварене латинске фразе пер фумум – кроз дим, (пушити се), и заиста најбоље описује течност из бочица коју када распршимо по себи као да смо окружени димном завесом, или још лепше у мирисном облаку. Мирис ове чудесне течности може да нам подигне самопоуздање, допринесе нашој заводљивости и учини да се осећамо баш добро.

Мириси су веома битни за наш живот, они нас опредељују за одређеног партнера – свакако нећемо бити са оним чији нам се мирис не свиђа. Потом нас и чувају од хране која је покварена и без обзира на то што нам она „на око“ изгледа у реду – мирис је тај који нам сигнализира да то баш није тако. Осим тога, управо мирис може да нам врати сећање на неке особе или догађаје од пре неколико деценија или како би Марсел Пруст рекао „мирис је последња и најбоља резерва прошлости“...

– Чуло мириса спада у примарна чула и пут од мирисних молекула које наше чуло детектује до дела мозга који је део лимбичког система је директан. Он је у непосредној близини амигдале (која информацијама даје емоционално значење) и хипокампуса, дела мозга задуженог за прелаз информација из краткорочне у дугорочну меморију. Истакла бих да ми не можемо да видимо оно што нам је иза леђа, или можемо да затворимо очи да нешто не видимо, али то не вреди за мирисе – ми ћемо га свакако осетити када се нађе у нашој близини! Можда је важно и то да знамо да је губитак чула мириса један од знакова Alchajmеrovе болести – напоменула је фармацеуткиња Снежана Јовић.

Врсте мирисних водица

Од древних времена па до дана данашњег, мириси су се високо котирали у свим друштвима. Данас је индустрија парфема веома озбиљна привредна грана која доноси профит – ко може да одоли (добро дизајнираним) бочицама у којима се крије обећање сензуалности, атрактивности? Зато је добро да знамо шта купујемо, а једна од значајних особина мириса осим што су баш онакви какве прижељкујемо – колико дуго трају. То зависи од више фактора, један од њих је концентрација мирисних, односно етарских уља:

Мирисна водица (еау fraiche) има најмању концентрацију мирисних уља – до три процента. Добра је за брзо освежење, али се не задржава више од два сата.

Колоњска вода има сличну дужину отпуштања мириса као мирисна водица, али је разлика што колоњска вода има више алкохола, а мирисна водица логично садржи више воде. Овај тип мириса садржи 3-5 процената мирисних уља и може се очекивати да ће трајати до три сата.

Тоалетна вода има 5-15 процената концентрације мирисног уља. Мирис тоалетне воде се задржава до четири сата.

Парфемска вода (еау де парфум) је вероватно најпопуларнија врста мириса са концентрацијом 15-20 процената мирисних уља. Мирис траје шест до осам сати.

Парфем. Обично парфем има 15-30 процената мирисних уља, тако да је то најбољи избор када је у питању дуготрајан мирис. Може се очекивати да ће парфем трајати од осам па до 24 сата.

Шта чини да неки парфеми трају дуже?

Поред концентрације мирисних уља, постоји још пар фактора који утичу на то колико дуго парфем траје. Први су ноте мириса: постоје горње, средње и доње ноте. Горње ноте најбрже нестају, а затим средње, остављајући доње ноте да их све надживе. Пошто базне ноте трају најдуже у мирису, колоњске воде са јачим базним нотама могу трајати дуже, док суптилније доње ноте можда неће бити приметне након неког времена. Неки јефтини мириси у потпуности прескачу те основне ноте, чинећи наше ароматично искуство краткотрајним.

Други фактор који утиче на то колико дуго мирис траје је наша кожа. Парфем захтева масноћу на кожи да би се утопио и распршио, а ако је кожа сува мирис на њој можда неће дуго трајати. Савет је намазати крему која нема мирис на места на које ће се мирис нанети.

Важно је знати да се парфем наноси на 12 тачака на људском телу и то на местима где се може под прстима осетити пулс: слепочнице, иза ушију, на врату, на прегибу руку – с унутрашње стране лактова, на прегибу шака - на стандардном месту за мерење пулса, и на ногама са унутрашње стране колена. Ова места су изабрана, највероватније, због тога што су ту вене и артерије најближе површини коже (зато се и осећа пулс) тако да су та места и када је хладно најзагрејанија, што омогућава сталну емисију – тј. испаравање мириса.

Како продужити трајање мириса?

Осим наношења мириса на пулсне тачке савет би био да када попрскате мирис на зглобове немојте их трљати један о други, јер то може узроковати да се горње ноте брже распрше. Уместо тога, попрскајте и оставите неколико секунди да се сам упије. Најбоље време за наношење мириса је одмах након туширања, када је топлота отворила поре, а хидрирана кожа најбоље задржава мирис.

Важно је и то знати да одећа добро држи мирис, тако да ако очекујете дуг дан, можда би било добро да и своју одећу попрскате омиљеним мирисом. Дуговечност неког парфема или колоњске воде зависи од етарских уља која су у њиховом саставу. Да би што дуже трајали чувајте их на тамном и хладном месту.

Како изабрати мирис

Стручњаци кажу да је најбоље бирати парфем који је сличан сопственом мирису. Када бирате мирис у парфимеријама морате имати на уму да би било добро да не испробате више од два мириса. Обавезно га нанесите испод длана и сачекајте прво да испари алколохол да бисте осетили његове горње ноте, потом када већ будете код куће осетићете средње ноте, док ћете доње ноте осетити после више сати – зато немојте журити са куповином да бисте могли да осетите сву пуноћу коју пружа неки мирис. Ово се односи на парфеме, јер мирисне водице или колоњска вода трају много краће.

Уколико желите да пробате више мириса понесите мало кафе са собом у кутијици. Мирис кафе ефикасно неутралише остале мирисе, тако да ћете без проблема моћи да тестирате већи број парфема или колоњски вода.

Важно је и то да знате да исти мирис на вама и на неком другом – неће бити исти, зато ако бирате поклон за другог немојте се водити ефектом који има на вас.

Марина Јабланов Стојановић

 

Направите ви свој парфем

Уколико волите мирисе зашто се и сами не бисте поиграли и направили свој. Оно што вам је за ову авантуру потребно је неколико врста етарских уља, базно уље (уље семенки шипка или уље од моринге јер су она дуготрајнија, тј. не ужегну се), глицерин и алкохол (може и вотка, јер нема мирис). Ако сте почетник, онда идите на сигурно – одаберите она мирисна уља који иду у ваш омиљен парфем, а поиграјте се с њиховим односом. Можда вам се резултат више свиди!

– Доње и средње ноте дају главна својства парфему зато их пажљиво одаберите. За доњу ноту определите само по неку кап од следећих етарских уља: сандал, мирта, тамјан, пачули, кедар, цимет, ветивер... Мирис средње ноте даје главни печат парфему зато то могу бити и благи мириси, али у већој концентрацији, за ову ноту могу да се одаберу: јасмин, јиланг-јиланг, мушкатна жалфија, ружа, геранијум, лаванда... Мириси који припадају горњој ноти прве осетимо и не трају више од два сата, али је ово важна нота јер ствара први утисак! За горњу ноту се могу одабрати: лимун, мандарина, наранџа, грејп, ђумбир, бергамот, лимунска трава, нероли, лаванда, босиљак... За почетак направите једноставну комбинацију с неколико етарских уља па пустите да парфем „зри“ односно дајте му време да се те комбинације прожимају. На 10 мл базног уља ставите 1-2 капи доње ноте, 5-6 капи средње ноте и 2-3 капи горње ноте. Потом можете додати још нешто што би почетну комбинацију скренуло у смеру који желите па опет сачекајте бар неколико дана. Препустите се машти, играјте се – посаветовала је фармацеуткиња Снежана Јовић.

Пише:
Пошаљите коментар