Више од 200 лекара из Србије и региона на симпозијуму у Институту у Сремској Каменици
СРЕМСКА КАМЕНИЦА: Више од 200 интервентних кардиолога из Србије и земаља региона учествује на Шестом традиционалном симпозијуму младих интервентних кардиолога Србије у Институту за кардиоваскуларне болести Војводине у Сремској Каменици.
Млади интервентни кардиолози имају прилику да присуствују предавањима еминентних стручњака из ове области, излажу научне радове, али и уживо прате и лично учествују у интервенцијама које се одвијају у ангиосали на Институту за кардиоваскуларне болести Војводине.
Први пут после пандемије коронавируса овај симпозијум се одржава у пуном обиму, а пред учесницима и предавачима јуче је у фокусу била коронарна патологија, док ће данас, другог дана трајања симпозијума, највише речи бити о структурним болестима срца.
„Интервентна кардиологија је направила велики помак у лечењу кардиоваскуларних болесника и сваке године се стварају нови иновативни материјали и иновативне технике како би се са минималним инвазивним приступом код пацијената употпунило иновативно лечење. Потребни су нам млади интервентни кардиолози како би нам помогли у лечењу, уз супервизију старијих лекара” навео је на отварању симпозијума начелник Службе за интервентну кардиологију ИКВБВ др Драган Дебељачки, који је уједно и организациони директор симпозијума.
Говорећи о темама које ће се наћи пред учесницима овогодишњег симпозијума, а које су у вези са коронарном патологијом, руководилац Клинике за кардиологију ИКВБВ професор др Милован Петровић истакао је да су третман бифуркационих лезија и лезија на рачви коронарних артерија веома битне јер су оне изузетно изазовне процедуре. Према Петровићевим речима, управо ће те презентације бити веома корисне младим интервентним кардиолозима и онима који ће то постати.
Данас ће сви учесници симпозијума пратити уживо пренос из ангиосале ИКВБВ, где ће се радити транскатетерска замена аортног залиска уз помоћ катетера уз имплементацију стента у грудну аорту која је проширена код тог истог пацијента, што се до сада никада није радило у Србији.
Директор Института професор др Александар Reyek је на отварању Шестог традиционалног симпозијума младих интервентних кардиолога Србије навео да је јасно опредељење ИКВБВ да настави са развојем мини кардиохирургије, као и са увођењем иновативних процедура, нагласивши важност почетка примене методе мање инвазивне уградње аортног залистка, познатије као ТАВИ, а која се спроводи од ове године на институту.
Он је навео и да је пред Инстититутом у наредној години адаптација простора на трећем спрату, где се налазе јединица интензивне неге и Одељење кардиохирургије, што у потпуности финансира Покрајинска влада. Закључно са тим радовима, према речима Reyeka, биће завршена реконструкција свих капацитета Института унутар објекта Каменица 1.
Љ. Петровић