Брнабић: Србија цени став Румуније у вези са КиМ
БУКУРЕШТ: Премијерка Ана Брнабић састала се јутрос у Букурешту с румунским колегом Николаеом Ћуком и оценила да две земља настављају да јачају свеукупну билатералну сарадњу и политичке односе.
Брнабић је навела да је циљ и да се економска сарадња подигне на још виши ниво.
“Радићемо на пројектном повезивању и повезивању привредних комора две земље”, навела је Брнабић на Инстаграму.
Она је истакла да Србија веома цени и захвална је Румунији на принципијелном ставу поводом Косова и Метохије.
“Мир и стабилност су наш циљ”, поручила је Брнабић и додала да се нада скорој посети премијера Румуније Србији.
Посету Букурешту, Брнабић је наставила учешћем на Минхенском састанку лидера на којем се, како су навели организатори, разговара о последицама руског напада на Украјину.
Премијерка ће учествати и на округлом столу који се тиче повезивања на западном Балкану.
На том састанку ће, поред премијерке, бити специјални изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак, специјални изасланик Немачке за Балкан Мануел Сарацин, високи представник у БиХ Кристијан Шмит, министарка спољних послова Словеније Тања Фајон и други.
Минхенски састанци лидера су посебан формат Минхенске безбедносне конференције на којима се разговара о актуелним изазовима и међународној безбедносној политици.
Састанак прошао без делегације Приштине
Ана Брнабић изјавила је данас да Минхенском састанку лидера, који се одржава у Букурешту, није присуствовао нико из приштинске делегације, што, како је оценила, довољно говори о политичкој позицији Румуније.
Румунија је једна од земаља која не признају самопроглашену независност тзв. Косова, подсетила је Брнабић и додала да Румунија иде и више од тога и не позива њихове делегације на догађаје.
“Мени је ово било први пут да сам у земљи која је домаћин међународног скупа, а која је толико стриктна. Румунски премијер данас на састанку ми је поновио да Румунија наставља да води политику поштовања територијалног интегритета Србије и од тога неће одустати без обзира на било какве притиске”, рекла је Брнабић новинарима у Букурешту.
Састанци се одржавају једном или два пута годишње у престоницама широм света. Прошли је организован у Вашингтону, а ово је први пут да се догађај одржава у југоисточној Европи.
Брнабић је посету Букурешту започела јуче састанком са привредницима. Трговинска размена Србије са Румунијом прошле године је била већа од две милијарде евра.
Брнабић је оценила данас да има додатних потенцијала за сарадњу са Румунијом и додала да се планира оснивање заједничке српско-румунске привредне коморе.
Брнабић је новинарима у Букурешту рекла да ће по повратку у Београд упутити званичан позив премијеру Румуније Николаеу Чуку да посети Србију.
“Економски постоји добра размена, а има још много простора да је унапредимо. Приликом његове посете, а надам се да ће прихватити позив, план је да потпишемо споразум о сарадњи између две привредне коморе и да оснујемо заједничку српско-привредну комору”, рекла је Брнабић.
Она је навела да је са Чуком највише разговарала о енергетици, оцењујући да је целокупан разговор био садржајан.
“Разговор је трајао дуже него што је било предвиђено, а опет нисмо исцпрли све теме што најбоље говори о потенцијалима наше политичке, али и привредне сарадње”, рекла је премијерка.
Наводећи да је робна размена прошле године износила више од две милијарде евра, Брнабић је истакла да је извоз Србије у Румунију био 1,1 милијарду евра и да последњих десет година бележимо суфицит у извозу.
“Ако гледате само ЕУ, Румунија је трећа извозна дестинација после Немачке и Италије, а четврта највећа извозна дестинација у глобалу”, рекла је она и додала да јој је било важно што се синоћ у Букурешту срела са нашим привредницима, од којих неки раде за мултинационалне компаније и “вуку” производе из Србије, те пласирају на румунско тржиште.
Најавила је да ће и са осталим амбасадама приликом њених посета да види да се организују састанци са привредницима.
Када је реч о пројектима и сарадњи са Румунијом, Брнабић је навела да треба да се заврши далековод са румунске стране између Панчева и Решице, поменула је гасну интерконекције, те да се разматра изградња Ђердапа 3 што би била инвестиција од преко милијарду евра.