Аутор Јутјуб канала Снага биља: Лечење прилагодити човеку, не болести
НОВИ САД: Док већина деце обожава кућне љубимце, ја сам увек био фасциниран биљкама и волео време да проводим у шуми, каже Момчило Антонијевић, новинар и један од најпознатијих травара у нашој земљи, који своје знање несебично дели путем свог Јутјуб канала „Снага биља” али и гостовањем у Јутарњем програму РТС-а.
Момчило је и аутор књиге „Дивљи кувар” која садржи рецепти са дивљим, лековитим и мирисним биљем које на различите начине доприноси снази имунитета, а самим тим и квалитету живота. Момчило Антонијевић организује и школу познавања и употребе лековитог биља „Биљарница online”, а све детаље можете сазнати на његовом инстаграм профилу или сајту www.snagabilja.rs.
Како сте открили снагу биља и почели да се бавите траварством?
- Моја породица има кућу на Златибору тако да смо мој млађи брат Владимир и ја свако лето барем месец дана проводили на овој дивној планини. Увек сам знао где има шумских јагода, на којој страни треба тражити печурке и врло брзо сам научио да сакупљам биље које смо увек имали у кући: дивљу нану, мајчину душицу, кантарион, хајдучицу, траву иву. Поред природе, увек сам волео да читам. Посебно ме привлачила тешка дебела књига доктора Јован Туцакова „Лечење биљем”. Међутим мој живот вероватно не би никада кренуо у овом правцу да се све ово није дешавало деведесетих година у Србији. На коначни исход јако је утицала моја особина да из најтежих и најстрашнијих ситуација умем извучем најбоље. И тако једног дана, напунио сам корпу букетићима осушених трава, раширио столњак у пешачкој зони и поређао своје биљчице. Људи су се одмах заинтересовали. Као сваки добар ђак научио сам причу о танинима, етеричним уљима, сапонинима, хетерозидима и њиховом деловању. Око мене се већ створио круг заинтересованих који су почели да постављају питања: Колико дуго смем да пијем чај од мајчине душице? Могу ли зову да мешам са жалфијом? Како се прави кантарионово уље? На сва питања сам детаљно одговарао. Када сам завршио своје исцрпно излагање једна госпођа која је све с пажњом слушала рекла је једноставно: „Спакуј ми све то”. Погледао сам је помало збуњено јер није ни питала колико све то кошта, а коштало је округло десет немачких марака (увек се зачудим када помислим да је у питању пет евра). Спаковао сам јој везе мајчине душице, кантариона и хајдучице, коренчиће омана, лист боквице и шумске јагоде, кичицу и русомачу. Често се сетим њеног лица, чини ми се да бих и данас могао да је препознам.
Које чајеве или тинктуре препоручујете за подизање имунитета пре захлађења времена?
- За подизање имунитета најбоље је пити матичњак, мајчину душицу, ехинацеу, шипурак…
У нашем народу постоји изрека Нећу чај нисам прехлађен, те испада да чајеве пијемо само кад смо прехлађени. Који је чај заправо најбољи за прехладу?
- Познати народни лекови против прехладе су чајеви од зове и липовог цвета који се пију топли.
Да ли постоји чај или тинктура за избацивање шлајма?
- Многе биљке делују благотворно на органе за дисање и подстичу чишћење бронхија. У ту групу спадају боквица, оман, дивизма, милодух, бршљан…
Лек од алоје и меда за јачање организма
Потребно вам је: 150 г свежег лишћа алоје, 3 супене кашике дестилованог алкохолног пића (најбоље добра ракија, мада може и вотка или виски), 250 г природног меда.
Припрема: Листове тежине 150 г очистите добро влажном крпом и оставите да стоје 8 дана у фрижидеру. Након тог времена, уклоните бодље, исеците на комадиће и убаците у блендер. Додајте три супене кашике јачег алкохолног пића које служи за бољу апсорцију на капиларном нивоу приликом конзумирања и које игра улогу доброг конзерванса. Самељите у кашу, па додајте мед и измешајте добро кашиком. Уколико баш не конзумирате алкохол, употребите природно јабуково сирће у истој количини. Чува се у флашици од тамног стакла у фрижидеру и пије по једна кашика пола сата пре јела, три пута на дан.
Да ли можда постоји чај који подиже температуру тела, у случају да буде проблема с гасом, грејањем?
- Шоља било ког топлог домаћег чаја, правилно припремљеног ће помоћи у хладним данима.
Након короне много људи свакодневно пије Це и Де витамин као и цинк и селен, које су природне замене за ове витамине?
- Витамини и минерали су природне супстанце које се налазе у биљкама и храни или их наш организам сам синтетише. Першун је изузетно богат витамином Це, уље од семенки бундеве је одличан извор цинка, а селеном посебно обилује бразилски орах.
Постоји много савета како одржавати здравље и шта пити за превенцију. Која је ваша препорука за дневну рутину једног здравог човека и да ли се она мења с годишњим добима?
- Лечење биљем требало би да буде прилагођено човеку, не болести, па тако треба узети у обзир навике, врсту посла и околности у којима неко живи и ради да би се направила права комбинација биљака баш за њега. Шоља чаја од коприве, нане или ђумбира ујутру, а шоља чаја од вранилове траве или матичњака увече може бити од помоћи сваком. Прополис није биљка, али га пчеле производе од биљних смола и уља и један је од најефикаснијих природних средстава за чување доброг здравља.
Снежана Милановић