Јубилеј Фондације „Центар за младе таленте” Шнајдер електрика
Јубиларних десет година рада Фондације „Центар за младе таленте” компанија Schneider елецтриц обележила је у Научно-технолошком парку у Новом Саду кратким освртом на постигнуте резултате и панел-дискусијом за децу на којој су им приближена инжињерска и програмерска занимања.
Schneider елецтриц хуб, као једна од водећих ИТ компанија у Новом Саду и Србији, основао је Фондацију „Центар за младе таленте”, са циљем да кроз бесплатну наставу допринесе развоју теоријских и практичних знања из информатике, математике и других области. За пуну деценију наставу, у оквиру програма обуке за децу, похађало је 6.149 полазника, а реализовано је 5.643 сати бесплатних часова за ученике из Србије.
Директор Schneider елецтриц хуб-а у Новом Саду Драгољуб Дамљановић истакао је да су програми доступни деци од петог разреда основне школе, па све до уписа на студије. Часови су онлајн и одвијају се уживо, односно нису снимљени унапред, што омогућава деци да имају директну интеркацију с наставницима.
- За ових десет година постигли смо оно што смо желели, односно да пружимо једнаку шансу свој деци да добију квалитетно образовање из математике и програмирања – казао је Дамљановић. – Још 2016. и 2017. године смо прешли на онлајн наставу, па смо могли да укључимо много више деце у програм. Наставу држе најбољи новосадски професори, као и професори из Гимназије “Јован Јовановић Змај”, што гарантује квалитет. Осим тога, часови могу послужити као одлична припрема за пријемни испит за гимназије, средње стручне школе и факултете.
Дамљановић је нагласио да Schneider елецтриц хуб, једна од првих ИТ компанија у Новом Саду, има задатак да образује младе таленте и отвори им пут за учење и успешну каријеру, али и да покуша што више деце да заинтересује за природне науке, посебно девојчице.
Стипендије за најбоље
Драгољуб Дамљановић је додао да компанија велики део својих друштвено одговорних активности усмерава на позиционирање младих у професионалном свету.
- Фондација је део шире друштвено одговорне платформе компаније, која подразумева и традиционалну сарадњу са техничким факултетима у Новом Саду и Београду, кроз стипендије и менторски програм за најуспешније студент – истакао је Дамљановић. - Зато је овај програм осмишљен тако да пружи подршку најбољим студентима и додатно их мотивише да буду проактивни и успешни током студирања.
- Повољно је да постоји баланс између девојчица и дечака не само у разреду, већ и у компанијама између колегиница и колега, јер је много квалитетнији и продуктивнији рад у таквим тимовима – објаснио је Дамљановић напомињући да у компанији Schneider елецтриц 36 одсто запослених чине жене.
Управитељ Фондације Радивоје Стојковић казао је да је циљ оснивања Фондације био давање доприноса унапређивању и практичној имплементацији система образовања, као и непрекидном образовању и усавршавању постојећих кадрова.
На курсевима из програмирања полазници се упознају са програмским језицима (Python, Ц, C# и Ц++), као и са веб програмирањем, док курсеви из математике проширују знања полазника и припремају их за полагање пријемних испита. Више информација се може наћи на сајту www.cmt.edu.rs
С. Ковач