Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У Покрајинској влади обележен Међународни дан девојчица, награђене мале научнице

12.10.2022. 11:31 11:34
Пише:
Фото: Покрајинска влада

Покрајински секретаријат за привреду и туризам обележио је јуче Међународни дан девојчица, 11. октобар, угостивши ученице осмолетки из Новог Сада, Београда и Сомбора које су учествовале у конкурсу за израду малог научног рада.

Циљ пројекта, у организацији Удружења научница Србије “Срна”, био је оснажити девојчице приликом одабира будућих професија како не би подлегле стереотипима, већ се руководиле личним интересовањима и талентима.

Како би популаризовало науку међу девојчицама, Удружење “Срна” је у јуну ове године расписало конкурс за израду малог научног рада на 20 различитих тема. На конкурс се пријавило 30 ученица, којима је менторску помоћ пружило двадесетак професора са УНС-а. У комисији за оцену малих научних радова били су Сања Бург – директорка корпоративних комуникација у компанији “Лореал Балкан” и координаторка програма “За жене у науци”, те учитељица Весела Мачкић из ОШ “Иван Гундулић”. 

Председница “Срне” проф. др Сања Подунавац Кузмановић честитала је девојчицама празник и пожелела да их никада не напусти глад за знањем, младалачка радозналост и енергија, а затим је представила своје удружење.

„Удружење “Срна” окупља све који желе да своја знања и искуства искористе да информишу, инспиришу, мотитивишу, промовишу и афирмишу девојчице на њиховом путу од идеје до реализације, од креације до иновације„, додала је проф. др Сања Подунавац Кузмановић. „Током израде радова, ученицама је пружена прилика да уплове у чаробни свет науке и покажу колико су креативне, иновативне, радознале, маштовите. На интернет страницама школа биће промовисани награђени радови јер је то најбољи начин популаризације науке међу децом„.

„Лореал Балкан” припремио је за ученице поклоне примерене њиховом узрасту. Према речима Сање Бург, од 1998, у сарадњи са Унеском, ова компанија широм света спроводи програм “За жене у науци”, док у Србији 12 година награђује најталентованије научнице до 35. године живота. 

„До сада су 32 даме у Србији добиле Лореалову стипендију. Наша земља је, са задовољством могу рећи, изнад просека када је реч о учешћу жена у науци, а неки подаци говоре да их је између 43 и 51 одсто „ рекла је Сања Бург. 

Осим што је истакао како је образовање темељ свега, покрајински секретар за привреду и туризам др Ненад Иванишевић рекао је да као отац две девојчице апсолутно верује да оне ни по чему нису слабији пол.

„И девојчице и дечаци су једнако важни у друштву. На свету је готово једнак број мушкараца и жена, ломимо се око један одсто. Па зашто још увек причамо о неравноправности? Морамо схватити да равноправност са женама није одузимање права мушкарцима„, закључио је Иванишевић.

“Не насиље, да другарство”, “Уз мирисе кроз науку и живот”, “Енергија из лименке”, “Адитиви у храни – да ли је Е увек лошЕ”, “Другари, добар дан, насиље, за тебе имамо други план”, “Да ли је овај сок од вишње прави”, “Све боје и укуси слатког кромпира”, “Хемија слаткиша”, “Хемија у свемиру”, “Које то боје квасци у себи носе” – само су неки од наслова награђених радова. Међу њима је и “Хемијски сунцобран”, иза којег стоје Анђела Косић из осмог разреда ОШ “Никола Вукићевић” у Сомбору и Владислава Добрић из седмог разреда ОШ “Иван Гундулић” у Новом Саду, те менторка др Снежана Паповић, доценткиња у области аналитичке хемије.

„Веома ми је жао што се све ово завршило, а опет драго што нас је оволико - рекла је у име свих учесница Владислава Добровић, напоменувши да се иза необичних наслова крије прегршт појава и појмова из свакодневног живота, повезаних чаролијом чула. „Свако дете је пре свега радознало, воли да испитује свет око себе, машта и ужива у томе. Не могу да опишем то задовољство рада у хемијској лабораторији, упознавање младих и мудрих људи и и невероватно дружење. Желим да наставимо са оваквим пројектима, да нас, малих научница, буде све више. Можда смо научиле да летимо, али нисмо још увек покушале на све начине„.

С. Милачић

Пише:
Пошаљите коментар