Председник САНУ: Постоји страшан притисак на науку
БЕОГРАД: „Постоји страшан притисак на науку и питање је да ли мање државе, попут Србије, треба да се баве нечим што су основне науке”, поручио је данас председник Српске академије наука и уметности (САНУ) Владимир Костић, на отварању Светске конференције о основним наукама и одрживом развоју, која ће до 22. септембра окупити више од 60 светских научника.
Костић је рекао да се цео дискурс науке мења на наше очи, те је, каже, врло важно разумети те социјално-друштвене консенквенце које модерна наука нуди.
"Када је наука у питању, постоји страшан притисак, јер ви морате нешто на крају пута да произведете. Универзитет је данас под огромним притиском различитих струја и бојим се да смо ми на корак од нечега што ће бити нови научни колонијализам", рекао је Костић новинарима.
Он је поручио да је један од негативних знакова одлазак младих, амбициозних људи, који, каже, траже да се испробају на местима које многе државе, не само наша, не могу да испрате.
Светска конференција мапираће Београд и Србију на светској научној мапи, сматра државна секретарка у Министарству просвете Маријана Дукић Мијатовић.
Она је рекла за Танјуг да је изузетно поносна и задовољна што се светска конференција таквог нивоа одржава у Београду, на којој ће, додаје, најеминентнији светски научници у оквиру 19 различитих секција изложити своја најзначајнија истраживања.
"Веома је добра прилика да се размене искуства и идеје и умреже наши и страни научници, договоримо о будућим заједничким наступима на различитим пројектима и разменимо искуства која се тичу развоја, научне инфраструктуре, опреме и самих научника", навела је Дукић Мијатовић и истакла да такво умрежавање може донети само добробити за Србију.
Генерални секретар Светске академије уметности и науке Небојша Нешковић поручио је да ће се на конференцији у наредним данима говорити о резултатима основних истраживања у математици, физици, хемији и биологији, као и о коришћењу резултата за достизање циљева одрживог развоја.
"Такође, говориће се како се данас дефинише хаос, који се јавља у многим појавама у природи и друштву. Постоје разне дефиниције, то је математички проблем, говориће се о томе и како се дефинише бесконачност и да ли постоји нешто изнад бесконачности, то је такође математички проблем, а од физичких тема то је излагање о црним рупама, чиме се бави велики број људи. али се не виде конкретне примене", навео је Нешковић.
Светска конференција о основним наукама и одрзивом развоју - World Цонференце он Басиц Сциенцес анд Сустаинабле Девелопмент (WCBSSD 2022) одржава се у оквиру међународне године основних наука за одрживи развој, коју је прогласила Генерална скупштина УН.
На данашњој конференцији представило се и девет младих научница из Србије које су добиле награду "За зене у науци".