105.2585

ЕП: Пољска шокирала Словенију

14.09.2022. 22:45 00:00
Извор: Фонет/ФИБА

Невероватна победа Пољске над Словенијом резултатом 90:87 (29:26, 29:13, 6:24, 26:24) у четвртфиналу Евробаскета.

Победа Пољске коју нико није очекивао догодила се у четвртфиналу Европског првенства, поразили су Словенију и иду на Француску

Пољска је на тај начин по први пут после 50 година дошла до овако великог успеха.

Пољаци су успоставили своју игру и имали минималну предност, највећа је била пет поена након тројке Матеуша Понитке за 16:21.

Тројком Луке Дончића се деоница и окончала и резултат је гласио 26:29, да би на старту друге четвртине Пољска кренула серијом 14:3.

Дончић је морао да иде на клупу због проблема са повредом, али је било јасно да не може много дуго тамо да седи, па је средином ове четвртине Николић направио неспортску грешку над Соколовским и тада се Пољаци одлепљују на 38:29, па на 41:29 након тројке Зисковског.

Разбијали су Пољаци Словенце у овом делу меча, Дончић се вратио, али није то много помогло пошто је Матеуш Понитка својом тројком донео 51:31 и огромних 20 разлике у корист Пољске.

Ипак, смањили репрезентативци Словеније заостатак, па су Пољаци још једном успоставили пар добрих напада и на полувреме отишли са 19 поена предности, 58:39...

Трећа четвртина је почела тројком Луке Дончића, па следи изгубљена лопта Слотера и поени Блажича за 5:0 и тајм-аут Пољака који није променио ништа.

Серија Словеније је била 15:2, па су смањили на 60:52 веома брзо и агонија Пољске је била толико дубока да јој се крај није назирао. Промашај за промашајем и казна стиже у виду Чанчара и Блажича који тројкама доносе 61:60 и нову драму.

Овај период је припао Словенцима резултатом 21:6 уз само један кош Пољака из игре који је погодио Цел још на старту за 60:44, а када се деоница завршила било је само 64:63 за Пољску.

У последњој четвртини на три минута до краја меча Дончић је добио пету личну грешку и морао је на клупу. Словенија је ушла у проблем, Пољаци су имали 9 поена предности, било је 80:89. Препелич постиже бацања а Мурић погађа за 3 поена и смањује предност на 85:90. Потом Чанчар краде лопту а Драгић смањује на 87:90. И то је било све. Словенци су имали примедбе на неке судијске одлуке али било је готово. Пољска је у полуфиналу.

Чанчар: Сад смо схватили да нема више лоших противника

БЕРЛИН: Репрезентативац Словеније Влатко Чанчар рекао је вечерас, после пораза његове екипе од Пољске 90:87 у четвртфиналу Европског првенства, да је сада јасно да сви играју кошарку и да више нема лошег противника.

‘‘То је чар спорта. Сад смо схватили да сви играју кошарку и да нема више лошег противника. Могу само да честитам Пољској и да кажем да сам поносан на моје момке’‘, рекао је Чанчар.

Кошаркаши Словеније имали су заостатак од 23 поена, да би у трећем периоду ухватили у потпуности прикључак и противнику дозволили да постигне свега шест поена.

“Мислим да нас је деконцентрација коштала победе. Покушали смо да се вратимо, у једном тренутку нам је то успело, али је било много тешко. Заостајеш целу утакмицу, а Пољаци као искусан тим нам нису дозволили да дођемо до преокрета”, рекао је Чанчар.

Словеначки репрезентативац је додао да борбеност краси Пољаке.

“Сигурно, то је нешто што краси Пољску репрезентацију. Али све то што смо ми њима дали, то је због нас, јер смо направили много грешака”, рекао је Чанчар.