У Бачкој Паланци одржан 14. штрудл фест
БАЧКА ПАЛАНКА: Позно лето и центар Бачке Паланке су идеално време и место за одржавање традиционалне манифестације Штрудл фест, тако је било и у недељу када су се по 14. пут окупили излагачи омиљене посластице.
Њих двадесетак изложило је ручно мешене штрудле од ораха, рогача, вишања и малина, док је дефинитивно највише било оних с маком, које су и најтраженије међу купцима.
Ако је судити по броју посетилаца који су у недељу дошли у Улицу Краља Петра Првог, као и по броју штрудли које су продате већ у првих пола сата одржавања манифестације, овогодишњи „Штрудл фест“ је био и више него успешан. Задовољни су били и излагачи и посетиоци, као и организатор, председник Удружења Немаца Бачка Паланка, Рудолф Ухларик.
- Ове године смо поново били међународна манифестација, дошли су нам гости из Вуковара, након паузе због пандемије. Ранијих година смо имали госте и из Румуније, ту су нам и гости из Немачке, који су некада живели у Паланци, па су сада дошли у стари завичај. Они традиционално долазе баш у овом термину, да буду ту за „Штрудл фест“. Леп је одзив и излагача и посетилаца, дегустатора и купаца. Људи заиста воле штрудле, и са маком, орасима, вишњама, сиром... Пре коју годину смо чак имали једног излагача, иноватора, који прави штрудле са укусом пива – казао је Рудолф Ухларик.
Паланчанима ипак није сметало што су се ове године највише нудиле штрудле традиционалних укуса, јер је свака рађена по посебној рецептури и укусна. За топао летњи дан, многи су се одлучили да пробају слатке и освежавајуће штрудле са малинама и павлаком, које прави Гордана Дабић из Гајдобре. Са њом су на штанду биле и њене ћерке, снаја и унука, јер су све заједно учестовале у изради овог слатког деликатеса.
- Ово је наша породична традиција. Требао нам је један дан да направимо преко 70 штрудли, а рецепт је увек исти, сви састојци се мере. Разлика је једино у величини тепсије. Додуше, имамо и тајни састојак, а то је љубав – кроз осмех нам је открила Гордана Дабић. - Ми и за нашу славу не правимо ситне колаче, само правимо штрудле, па и у госте кад идемо, носимо штрудле. Годинама долазимо на ову манифестацију, и увек смо задовољни целом организацијом, излагачима, купцима. Што се тиче укуса који се највише продају, ораси и рогач су први „планули“.
На штанду прекопута, прве су „отишле“ штрудле са маком које су правиле и продавале Биљана Борковић из бачкопаланачког Удружења „Златне руке“ и њене колегинице, а помагала је и Биљанина унука. Ово удружење је већ годинама веома активно и чланице израђују различите ручне радове, и традиционалне месе штрудле за „Штрудл фест“. Када је у питању рецепт за савршену штрудлу, Биљана Борковић је објаснила да је кључ у вештим рукама, тесту које је добро замешено и накисло и добром филу. Као и за све у животу, битно је и да се воли посао који се ради, додала је наша саговорница.
И чланице Удружења Мађара из Бачке Паланке су биле задовољене продајом њихових штрудли са маком, у чији састав иде и маст. Како су рекле, то је старински рецепт њихових бака, а поред дивног укуса, ове штрудле могу да остану свеже и укусне и по неколико дана. Мирјана Јандрић из Обровца и њена мајка, које су своје колаче изложиле на штанду поред, су нам откриле да је за добру штрудлу најбитнији квалитет. Како су рекле, свака домаћица има своју тајну, али је битно да брашно буде свеже просејано, квасац такође свеж, да мак не буде горак и да се користе прави ораси, а не замене. Оне већ 18 година саме праве колаче које продају на бачкопаланачкој пијаци, али праве и за своју многобројну породицу, јер је Мирјана поносна мајка шесторо деце.
Т. Пачић