Пријављивање у регистар матичних ћелија овог викенда у Суботици
БЕОГРАД: Акција пријављивања давалаца матичних ћелија за Национални регистар давалаца матичних ћелија хематопоезе Србије која се одвија у оквиру кампање ''Ослони се на мене'' Института за трансфузију крви Србије, наставља се овог викенда у Суботици, а за три месеца колико траје број давалаца матичних ћелија повећан је за 20 одсто.
"У Националном регистру за давање матичних ћелија, пре званичног покретња кампање било 10.000 пријављених давалаца, а за ова три месеца колико траје кампања тај број порастао на 11.500 давалаца " каже докторка Глорија Благојевић из Института за трансфузију крви Србије.
Овог викенда екипа Института ће, додаје она, боравити у Суботицу где ће одржавање Петог полумаратона искористити за промоцију националне кампање
''Tokom овог викенда бићемо у Суботици у оквиру Петог суботичког полумаратона. Спортско удружење ''Хоризонт'' и још неки пријатељи из Суботице су нас подржали и позвали да будемо део њиховог догађаја'', напомиње др Благојевић и додаје да ће грађани и учесници полумаратона, моћи да се упишу у у Регистар у суботу 27. и у недељу 28.августа
До сада су, каже, у оквиру кампање посетили пет-шест градова, а у наредна три месеца у плану је да обиђу још 10-так и позову грађане од 18. до 45.година да се пријаве у Регистар, што је бесплатно и анонимно.
''До краја године надамо се да ћемо бити близу нашег циља од 100.000 давалаца'', оптимиста је др Благојевић која објашњава да је управо овај број потребан да би се за што већи број наших болесника пронашао одговарајући давалац.
Према њеним речима, трансплантација матичних ћелија једини је пут ка излечењу за многа хематолошка обољења (тешке акутне леукемије, тешке апластичне анемије, урођене болести метаболизма и имуног система).
Како наглашава 30 одсто болесника има подударног сродног даваоца у својој породици, а за осталих 70 одсто којима треба трансплантација нема сродног даваоца и они се морају тражити у регистрима.
"Зато се регистри и праве и уједињују се у светски да би што већи број болесника добио своје матичне ћелије од даваоца и био трансплантиран'', истиче она.
Када је у питању непосредни давалац из регистра, процедура проналажења траје два до шест месеци у зависности од расположивости давалаца у свету.
''Постоје два начина прукупљања матичних ћелија. Један је прикупљање из периферне крви без болне процедуре. Ради се тако што се стави игла у вену једне руке, при чему мала количина крви кружи кроз машину (сепаратор) и издвајају се матичне ћелије, а остатак се враћа преко друге вене. Већ сутрадан се враћате нормалним активностима'', објашњава др Благојевић.
Притом се, како каже, не нарушава сопствени имуни систем, не постаје анемичан, нити постоји могућност заражавања крвљу преносивим болестима.
''Други начин прикупљања матичних ћелија је из бедране кости и та процедура је болна, тако да се изводи у општој краткотрајној анестезији'', објаснила је др Благојевић.
Она је напоменула да давалац бира начин на који ће дати матичне ћелије.