Ко ће представљати грађане у новом сазиву парламента
БЕОГРАД: Републичка изборна комисија доделила је данас мандате посланицима у будућем сазиву Скупштине Србије, у посланичким клупама поново ће се наћи и представници опозиције, а некима ће ово бити први пут да заступају вољу грађана у републичком парлементу.
Највише мандата припало је листи "Александар Вучић - Заједно можемо све" - 120, а међу посланицима ће се на конститутувној седници, будући да се мандати додељују редом са изборне листе, наћи неурохирург Даница Грујичић, професор математике, иначе најцитиранији српски научник, Стојан Раденовић, молекуларни биолог Јелена Беговић, глумац Лазар Ристовски, као и професор Правног факултета Жика Бујуклић.
Међу онима којима је припао посланички мандат су и магистар музике Јован Колунџија, глумац Лепомир Ивковић, оперски уметник Јадранка Јоксимовић, некадашњи кошаркаш Марко Кешељ, бивши заменик градоначелника Београда Горан Весић, докторка Нада Мацура, професор историје Миодраг Линта, продуцент Лав - Григорије Пајкић, доктор Муамер Бачевац...
У наредне четири године о законима ће дискутовати и досадашњи посланици Владимир Орлић, Верољуб Арсић, Александар Мартиновић, Владимир Ђукановић, Сандра Божић, Милован Дрецун, Маријан Ристичевић, професор ромулошких наука Драгољуб Ацковић, пилот Владан Ђукић, дефектолог Драгана Лукић, књижевник Александар Чотрић, професор српског језика и књижевности Александар Југовић, Драгомир Карић, професор математике Невена Ђурић...
Неким лидерима опозиције ће ово бити први пут да заступају вољу грађана у републичком парламенту, попут лидерке Заветника Милице Ђурђевић Стаменковски, или активисте Александра Јовановића Chute, из коалиције Морамо.
Листу "Мариника Тепић - Уједињени за победу Србије", која је освојила 38 посланичких места, у Скупштини ће представљати потпредседница С СП-а Мариника Тепић, лидер ДС Зоран Лутовац, потпредседник Народне странке Мирослав Алексић, потпредседник С СП-а Борко Стефановић, филолог Драгана Ракић из Демократске странке, Санда Рашковић Ивић из Народне странке, Павле Грбовић из С СП-а.
Међу осталим, исту листу ће представљати и писац и редитељ Синиша Ковачевић, професори Универзитета Владета Јанковић и Гордана Матковић, глумац Бранислав Томашевић.
Листа "Ивица Дачић - Премијер Србије" освојила је 31 посланички мандат, а у највишем законодавном телу ће је представљати, између осталог, председник Јединствене Србије Драган Марковић Палма, директор КБЦ "Драгиша Мишовић" доктор Владимир Ђукић, политколог Дијана Радовић, директор Србијагаса Душан Бајатовић, спортиста Ратко Николић, потпредседник СПС-а Ђорђе Милићевић, пуковник у пензији Золтан Дани, професор универзитета у пензији Андреја Савић, културни радник Виолета Филип.
Према резултатима избора одржаним 3. априла, листа "Др Милош Јовановић - Нада за Србију", освојила је 15 посланичких места, а у посланичким клупама биће пензионисани генерал Божидар Делић, Војислав Михаиловић из ПОКС-а, председник ДС С-а Милош Јовановић, Горица Гајић из ДС С-а, Марија Војиновић из ПОКС-а.
Коалиција "Морамо", коју чине покрет Не давимо Београд, Отворена грађанска платформа АКЦИЈА и Еколошка акција има 13 посланичких места, а у Скупштини ће их представљати, између осталих, Небојша Зеленовић, Радомир Лазовић, Александар Јовановић Chuta.
Лидер Двери Бошко Обрадовић вратиће се поново у посланичку клупу као носилац листе "Бошко Обрадовић - Српски покрет Двери -ПОКС - Милош Парандиловић - Патриотски блок за обнову Краљевине Србије" која има 10 посланичких места, а осим њега ту листу представљаће и, између осталих, Жика Гојковић из Патриотског блока за обнову Краљевине Србије.
Савез војвођанских Мађара, који има пет посланичких места, представљаће и Балинт Пастор и Елвира Ковач, док ће се међу три посланика са листе "Муфтијин аманет - SPP - Усаме Зукорлић" наћи Усаме Зукорлић, Јахја Ферхатовић, као и Заим Реџеповић.
Листу "Заједно за Војводину - Војвођани - Демократски савез Хрвата у Војводини - Заједно за Војводину" представљаће два посланика - Томислав Жигманов и Александар Оленик, а исто посланичких места припада и листи "СДА Санџака - Др Сулејман Угљанин" која ће припасти Енис Имамовић и Селма Кучевић.
И у новом сазиву Скупштине Србије биће Коалиција Албанаца Долине коју ће представљати Шаип Камбери.
БЕОГРАД: Председник Србије Александар Вучић ће од 14. јула почети разговоре са представницима свих 12 листа које су ушле у Скупштину, а представници странака и коалиције које су прешле изборни праг, очекују тај позив и већина каже да ће му се и одазвати, јер то налаже уставна процедура.
На консултације са председником на Андрићев венац, како кажу, неће Демократска странка, нити коалиција Морамо.
Позив на разговор је већ стигао на адресу Заветника, који ће се, према речима председнице те странке Милице Ђурђевић Стаменковски, одазвати позиву, а делегацију ће чинити њихови посланици.
Она за Танјуг каже да за Заветнике није проблем одлазак на разговор са председником, већ је проблем - што се то проблематизује, јер, каже, ни у констултацијама, нити у одласку на разговор нема ничег ексклузивног, већ су уставне обавезе.
"Нема разлога да се око тога прави нарочита драма. Оне политичке струклтуре које сматрају да не треба да разговарају, не мисле добро грађанима и не представљају жестоку опозицију, већ антидржавни елемент", рекла је Ђурђевић Стаменковски.
Додаје да ће у разговору инсистирати на постулатима њиховог програма од четири П - породица, просвета, правда и пољопривреда, а са председником ће, додаје, разговарати и о КиМ, јер нису задовољни досадашњом политиком власти о Космету, због чега ће тражити и да се скупштина изјасни о потписаним споразумима, као и да се усвоји резолуции којом ће Србија дефинисати своје позиције као војно неутрална земља, која ниједној међународној признатој држави неће уводити санкције.
Позиву на консултације ће се одазвати и Нова демократска странка Србије, а њен лидер Милош Јовановић каже да ће на разговор ићи он и Војислав Михаиловић, који води део ПОКС-а, са којим су заједно чини коалицију “Нада”.
Позиву ће се одазвати јер је он у складу са уставним овлашћењима председника Републике, а консултације део демократског поретка.
На састанку ће, каже, изнети своје ставове о најважнијим питањима, попут европских интеграција, КиМ и ситуације у Украјини, на које желе да чују одговоре председнка Републике.
Демократе, које су на изборе изашли као део коалиције "Уједињени за победу Србије", не планирају да се одазову позиву за консултације, јер, како је за Танјуг рекла потредседница ДС Татјана Манојловић не желе да помажу власти "да ствара привид демократије".
"Нећемо учествовати у симулацији демократског процеса и давати легитимитет нечему што свакога дана све дубље тоне у очигледну аутократију", рекла је Манојловић и додала да ће остале чланице те изборне коалиције одлучити у своје име да ли ће се одазвати позиву.
Ни коалиција "Морамо" неће ићи на разговор са председником.
"Нисмо још добили позив, али нећемо ићи на консултације. Ми нисмо у ситуацији да предложимо мандатара, због броја гласова које смо добили на изборима, а пошто су разговори о влади, ми свакако у таквој влади нећемо учествовати. И то је званичан став коалиције", рекао је за Танјуг Небојша Зеленовић, који је предводио листу "Морамо" на парламентарним изборима.
Један од лидера "Не давимо Београд", такође члан коалиције "Морамо", Радомир Лазовић каже да они планирају да иду на званичне састанке са председником Вучићем, али да ће сачекати његов позив, па ће тек онда одлучити јер, како сматра званичних консултација пре конституисања парламента не може бити, а не желе да учествују у "било каквим диловима" са Вучићем.
"Сачекаћемно да видимо шта је тема и да ли је то у оквиру његових овлашћења, пошто Вучић често ради ван својих овлашћења", рекао је Лазовић за Танјуг.
Потпредседник Савеза војвођанских Мађара, који ће у наредном сазиву имати пет посланика, Балинт Пастор каже за Танјуг да ће се одазвати позиву на разговор , те да га очекују.
"То је најприродније, да свака листа оде код председника и каже како види будућност Србије", рекао је Пастор и додао да ће одредити делегацију када буду добили позив за разговор, који је, каже, први корак, након којег очекује и међустраначки разговор са СНС, а убрзо затим и формирање скупштине, и владе.
"Још у тренутку расписивања избора рекли смо да желимо да наставимо сарадњу на начин како смо односе градили од 2014. године. Припремићемо предлог коалиционог споразума, заснованог не на функцијама, већ на програмском опредељењу, за које бисмо желели да буде део програма нове владе", рекао је Пастор.
Председник Демократског савеза Хрвата у Војводини Томислав Жигманов, каже да коалиција "Заједно за Војводину - Војвођани", такође још чека позив, али да нема разлога да се том позиву не одазову, јер је то, каже, део уставне надлежности председника Републике, којем ће они, будући да су посвећени легализму, одговорити.
"То је нулта тачка у демократији", рекао је Жигманов за Танјуг, и додао да ће на разговор доћи он и Александар Оленик, председник коалиционог партнера, Заједно за Војводину.
"Будући да је председник Републике и лидер странке која је победила на изборима, има могућност да предложи мандатара нас ће занимати у ком правцу и са којом агендом ће бити профилисана нова - стара Влада Србије", рекао је Жигманов.
Представник "Коалиције Албанаца Долине", која ће имати једног посланика, Шаип Камбери, такође не види разлог да не прихвати позив председника Србије на разговор.
"Никада нисмо бежали од разговора са владом и председником. Само наше учешће на изборима показује спремност да сарађујемо у решавању проблема Албанаца", рекао је Камбери за Танјуг.
Додао је да њихов приоритет остварење Плана од седам тачака из 2013. године, који се односи нањихову интеграцију у државним и јавним институцијама, решавање проблема у образовању, социјална питања, економски развој, признавање диплома...
Потпредседник СПС Ђорђе Милићевић рекао је раније да му није познато када је СПС на реду за консултације, а да ће то највероватније бити разговор између лидера коалиције СПС - ЈС са председником Републике.
"Очекујемо разговоре о ономе шта можемо у наредном периоду, у времену када је Србија суочена са великим изазовима, притисцима, шта је то што можемо заједно да учинимо и урадимо, а да буде у најбољем интересу Србије и грађана Србије", навео је Милићевић за Танјуг.
У СНС-у, странци која предводи коалицију “Александар Вучић - Заједно можемо све”, још нису одлучили ко ће чинити делегацију у том разговору, али је највероватније да ће то бити потпредседници странке, као што је био случај у prеthodnim изборним циклусима.