Ko će predstavljati građane u novom sazivu parlamenta
BEOGRAD: Republička izborna komisija dodelila je danas mandate poslanicima u budućem sazivu Skupštine Srbije, u poslaničkim klupama ponovo će se naći i predstavnici opozicije, a nekima će ovo biti prvi put da zastupaju volju građana u republičkom parlementu.
Najviše mandata pripalo je listi "Aleksandar Vučić - Zajedno možemo sve" - 120, a među poslanicima će se na konstitutuvnoj sednici, budući da se mandati dodeljuju redom sa izborne liste, naći neurohirurg Danica Grujičić, profesor matematike, inače najcitiraniji srpski naučnik, Stojan Radenović, molekularni biolog Jelena Begović, glumac Lazar Ristovski, kao i profesor Pravnog fakulteta Žika Bujuklić.
Među onima kojima je pripao poslanički mandat su i magistar muzike Jovan Kolundžija, glumac Lepomir Ivković, operski umetnik Jadranka Joksimović, nekadašnji košarkaš Marko Kešelj, bivši zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić, doktorka Nada Macura, profesor istorije Miodrag Linta, producent Lav - Grigorije Pajkić, doktor Muamer Bačevac...
U naredne četiri godine o zakonima će diskutovati i dosadašnji poslanici Vladimir Orlić, Veroljub Arsić, Aleksandar Martinović, Vladimir Đukanović, Sandra Božić, Milovan Drecun, Marijan Rističević, profesor romuloških nauka Dragoljub Acković, pilot Vladan Đukić, defektolog Dragana Lukić, književnik Aleksandar Čotrić, profesor srpskog jezika i književnosti Aleksandar Jugović, Dragomir Karić, profesor matematike Nevena Đurić...
Nekim liderima opozicije će ovo biti prvi put da zastupaju volju građana u republičkom parlamentu, poput liderke Zavetnika Milice Đurđević Stamenkovski, ili aktiviste Aleksandra Jovanovića Chute, iz koalicije Moramo.
Listu "Marinika Tepić - Ujedinjeni za pobedu Srbije", koja je osvojila 38 poslaničkih mesta, u Skupštini će predstavljati potpredsednica S SP-a Marinika Tepić, lider DS Zoran Lutovac, potpredsednik Narodne stranke Miroslav Aleksić, potpredsednik S SP-a Borko Stefanović, filolog Dragana Rakić iz Demokratske stranke, Sanda Rašković Ivić iz Narodne stranke, Pavle Grbović iz S SP-a.
Među ostalim, istu listu će predstavljati i pisac i reditelj Siniša Kovačević, profesori Univerziteta Vladeta Janković i Gordana Matković, glumac Branislav Tomašević.
Lista "Ivica Dačić - Premijer Srbije" osvojila je 31 poslanički mandat, a u najvišem zakonodavnom telu će je predstavljati, između ostalog, predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma, direktor KBC "Dragiša Mišović" doktor Vladimir Đukić, politkolog Dijana Radović, direktor Srbijagasa Dušan Bajatović, sportista Ratko Nikolić, potpredsednik SPS-a Đorđe Milićević, pukovnik u penziji Zoltan Dani, profesor univerziteta u penziji Andreja Savić, kulturni radnik Violeta Filip.
Prema rezultatima izbora održanim 3. aprila, lista "Dr Miloš Jovanović - Nada za Srbiju", osvojila je 15 poslaničkih mesta, a u poslaničkim klupama biće penzionisani general Božidar Delić, Vojislav Mihailović iz POKS-a, predsednik DS S-a Miloš Jovanović, Gorica Gajić iz DS S-a, Marija Vojinović iz POKS-a.
Koalicija "Moramo", koju čine pokret Ne davimo Beograd, Otvorena građanska platforma AKCIJA i Ekološka akcija ima 13 poslaničkih mesta, a u Skupštini će ih predstavljati, između ostalih, Nebojša Zelenović, Radomir Lazović, Aleksandar Jovanović Chuta.
Lider Dveri Boško Obradović vratiće se ponovo u poslaničku klupu kao nosilac liste "Boško Obradović - Srpski pokret Dveri -POKS - Miloš Parandilović - Patriotski blok za obnovu Kraljevine Srbije" koja ima 10 poslaničkih mesta, a osim njega tu listu predstavljaće i, između ostalih, Žika Gojković iz Patriotskog bloka za obnovu Kraljevine Srbije.
Savez vojvođanskih Mađara, koji ima pet poslaničkih mesta, predstavljaće i Balint Pastor i Elvira Kovač, dok će se među tri poslanika sa liste "Muftijin amanet - SPP - Usame Zukorlić" naći Usame Zukorlić, Jahja Ferhatović, kao i Zaim Redžepović.
Listu "Zajedno za Vojvodinu - Vojvođani - Demokratski savez Hrvata u Vojvodini - Zajedno za Vojvodinu" predstavljaće dva poslanika - Tomislav Žigmanov i Aleksandar Olenik, a isto poslaničkih mesta pripada i listi "SDA Sandžaka - Dr Sulejman Ugljanin" koja će pripasti Enis Imamović i Selma Kučević.
I u novom sazivu Skupštine Srbije biće Koalicija Albanaca Doline koju će predstavljati Šaip Kamberi.
BEOGRAD: Predsednik Srbije Aleksandar Vučić će od 14. jula početi razgovore sa predstavnicima svih 12 lista koje su ušle u Skupštinu, a predstavnici stranaka i koalicije koje su prešle izborni prag, očekuju taj poziv i većina kaže da će mu se i odazvati, jer to nalaže ustavna procedura.
Na konsultacije sa predsednikom na Andrićev venac, kako kažu, neće Demokratska stranka, niti koalicija Moramo.
Poziv na razgovor je već stigao na adresu Zavetnika, koji će se, prema rečima predsednice te stranke Milice Đurđević Stamenkovski, odazvati pozivu, a delegaciju će činiti njihovi poslanici.
Ona za Tanjug kaže da za Zavetnike nije problem odlazak na razgovor sa predsednikom, već je problem - što se to problematizuje, jer, kaže, ni u konstultacijama, niti u odlasku na razgovor nema ničeg ekskluzivnog, već su ustavne obaveze.
"Nema razloga da se oko toga pravi naročita drama. One političke struklture koje smatraju da ne treba da razgovaraju, ne misle dobro građanima i ne predstavljaju žestoku opoziciju, već antidržavni element", rekla je Đurđević Stamenkovski.
Dodaje da će u razgovoru insistirati na postulatima njihovog programa od četiri P - porodica, prosveta, pravda i poljoprivreda, a sa predsednikom će, dodaje, razgovarati i o KiM, jer nisu zadovoljni dosadašnjom politikom vlasti o Kosmetu, zbog čega će tražiti i da se skupština izjasni o potpisanim sporazumima, kao i da se usvoji rezolucii kojom će Srbija definisati svoje pozicije kao vojno neutralna zemlja, koja nijednoj međunarodnoj priznatoj državi neće uvoditi sankcije.
Pozivu na konsultacije će se odazvati i Nova demokratska stranka Srbije, a njen lider Miloš Jovanović kaže da će na razgovor ići on i Vojislav Mihailović, koji vodi deo POKS-a, sa kojim su zajedno čini koaliciju “Nada”.
Pozivu će se odazvati jer je on u skladu sa ustavnim ovlašćenjima predsednika Republike, a konsultacije deo demokratskog poretka.
Na sastanku će, kaže, izneti svoje stavove o najvažnijim pitanjima, poput evropskih integracija, KiM i situacije u Ukrajini, na koje žele da čuju odgovore predsednka Republike.
Demokrate, koje su na izbore izašli kao deo koalicije "Ujedinjeni za pobedu Srbije", ne planiraju da se odazovu pozivu za konsultacije, jer, kako je za Tanjug rekla potredsednica DS Tatjana Manojlović ne žele da pomažu vlasti "da stvara privid demokratije".
"Nećemo učestvovati u simulaciji demokratskog procesa i davati legitimitet nečemu što svakoga dana sve dublje tone u očiglednu autokratiju", rekla je Manojlović i dodala da će ostale članice te izborne koalicije odlučiti u svoje ime da li će se odazvati pozivu.
Ni koalicija "Moramo" neće ići na razgovor sa predsednikom.
"Nismo još dobili poziv, ali nećemo ići na konsultacije. Mi nismo u situaciji da predložimo mandatara, zbog broja glasova koje smo dobili na izborima, a pošto su razgovori o vladi, mi svakako u takvoj vladi nećemo učestvovati. I to je zvaničan stav koalicije", rekao je za Tanjug Nebojša Zelenović, koji je predvodio listu "Moramo" na parlamentarnim izborima.
Jedan od lidera "Ne davimo Beograd", takođe član koalicije "Moramo", Radomir Lazović kaže da oni planiraju da idu na zvanične sastanke sa predsednikom Vučićem, ali da će sačekati njegov poziv, pa će tek onda odlučiti jer, kako smatra zvaničnih konsultacija pre konstituisanja parlamenta ne može biti, a ne žele da učestvuju u "bilo kakvim dilovima" sa Vučićem.
"Sačekaćemno da vidimo šta je tema i da li je to u okviru njegovih ovlašćenja, pošto Vučić često radi van svojih ovlašćenja", rekao je Lazović za Tanjug.
Potpredsednik Saveza vojvođanskih Mađara, koji će u narednom sazivu imati pet poslanika, Balint Pastor kaže za Tanjug da će se odazvati pozivu na razgovor , te da ga očekuju.
"To je najprirodnije, da svaka lista ode kod predsednika i kaže kako vidi budućnost Srbije", rekao je Pastor i dodao da će odrediti delegaciju kada budu dobili poziv za razgovor, koji je, kaže, prvi korak, nakon kojeg očekuje i međustranački razgovor sa SNS, a ubrzo zatim i formiranje skupštine, i vlade.
"Još u trenutku raspisivanja izbora rekli smo da želimo da nastavimo saradnju na način kako smo odnose gradili od 2014. godine. Pripremićemo predlog koalicionog sporazuma, zasnovanog ne na funkcijama, već na programskom opredeljenju, za koje bismo želeli da bude deo programa nove vlade", rekao je Pastor.
Predsednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Tomislav Žigmanov, kaže da koalicija "Zajedno za Vojvodinu - Vojvođani", takođe još čeka poziv, ali da nema razloga da se tom pozivu ne odazovu, jer je to, kaže, deo ustavne nadležnosti predsednika Republike, kojem će oni, budući da su posvećeni legalizmu, odgovoriti.
"To je nulta tačka u demokratiji", rekao je Žigmanov za Tanjug, i dodao da će na razgovor doći on i Aleksandar Olenik, predsednik koalicionog partnera, Zajedno za Vojvodinu.
"Budući da je predsednik Republike i lider stranke koja je pobedila na izborima, ima mogućnost da predloži mandatara nas će zanimati u kom pravcu i sa kojom agendom će biti profilisana nova - stara Vlada Srbije", rekao je Žigmanov.
Predstavnik "Koalicije Albanaca Doline", koja će imati jednog poslanika, Šaip Kamberi, takođe ne vidi razlog da ne prihvati poziv predsednika Srbije na razgovor.
"Nikada nismo bežali od razgovora sa vladom i predsednikom. Samo naše učešće na izborima pokazuje spremnost da sarađujemo u rešavanju problema Albanaca", rekao je Kamberi za Tanjug.
Dodao je da njihov prioritet ostvarenje Plana od sedam tačaka iz 2013. godine, koji se odnosi nanjihovu integraciju u državnim i javnim institucijama, rešavanje problema u obrazovanju, socijalna pitanja, ekonomski razvoj, priznavanje diploma...
Potpredsednik SPS Đorđe Milićević rekao je ranije da mu nije poznato kada je SPS na redu za konsultacije, a da će to najverovatnije biti razgovor između lidera koalicije SPS - JS sa predsednikom Republike.
"Očekujemo razgovore o onome šta možemo u narednom periodu, u vremenu kada je Srbija suočena sa velikim izazovima, pritiscima, šta je to što možemo zajedno da učinimo i uradimo, a da bude u najboljem interesu Srbije i građana Srbije", naveo je Milićević za Tanjug.
U SNS-u, stranci koja predvodi koaliciju “Aleksandar Vučić - Zajedno možemo sve”, još nisu odlučili ko će činiti delegaciju u tom razgovoru, ali je najverovatnije da će to biti potpredsednici stranke, kao što je bio slučaj u prethodnim izbornim ciklusima.