light rain
7°C
01.02.2025.
Нови Сад
eur
117.1203
usd
112.7241
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Бирамо најлепшу башту: Врт Марте Киш Бутерер прича језиком природе

23.05.2022. 10:46 10:54
Пише:
Фото: Ф. Бакић

У Илирској улици, ушушканој на Телепу између Булевара патријарха Павла и прометне Футошке улице, налази се кућа Марте Киш Бутерер, обрасла дивљом лозом и бршљаном.

У предњем делу дворишта дочекује нас Марта са два пса, али и прелеп врт који је, како је објаснила уметница, красило само стабло бора, без иједне друге назнаке живота. Тако је било када се уселила, а сада се тај бор шепури, јер се његова крошња издиже изнад свих, крадући најлепши поглед на Нови Сад и Фрушку гору. Мало по мало, Марта је улагала љубав и радост, те је врт данас уточиште различитим облицима живота, који су успоставили сопствени екосистем. 

Све је садила сама, од зимзеленог дрвећа до зељастог биља, те тако уз бор сада двориште краси пет чемпреса. Око једног од њих расплела се пузавица, обгрливши га и стиснувши у вечни плес. Марта је нашла места да у свом врту угости и птице током целе године, направивши им хранилиште.

Мозаик на жардињерама сама је стварала ради улепшавања простора, с обзиром на то да је уметница, из којих расте разно цвеће и зеленило. Поред стазе, одмах на уласку у врт, уређени шарени плато укомпонован љубичасто белим цвећем дан и ноћ, пузавицом јарко жутих цветова, naranyastim кадифама и копривицом претежно бордо листова. 

- Ту поред је била велика рупа, и током година сам направила први мозаик са фонтаном не би ли простор био лепши, а тако сам решила и напукао бетон – прича за “Дневник” Марта Киш Бутерер. – У дворишту имам јапанску трешњу, затим грмљасту биљку која цвета прелепим лоптастим љубичастим цветовима, а иначе је самоникла и распротире се свуда по дворишту. Имам и украсну траву, затим адаме које сам сад изнела напоље и  зову која је сама никла. Имала сам сову која је живела у Атељеу, а када је угинула, сахранила сам је у дворишту, направила тотем ноћне птице, а на том месту је никло дрво ком не знам име. Дрво има чудне звездасте плодове, са љубичастим бобицама које се скривају у унутрашњости. 

Постепено је, каже, и тај простор оплеменила биљкама. Обиласком баште, запала нам је за око “пећина”, како је назвала наша домаћица ходник пред улазним вратима куће, украшена дечјим радовима. Углавном су то животиње попут бика или слона, а на самом почетку стоје савршено утиснута три длана, а један носи знак љубави. Марта нас је провела у задњи део дворишта, који је од предњег одвојен оградом, раздвајајући територије. 

- Предњи део је за куце, а у задњем ужива девет маца које сада имам – рекла је наша саговорница. – Свака посађена биљка прича своју причу, па је тако кедар стар колико и мој боравак у овој кући, од 2008. године. Купила сам га на једној од цветних пијаца које се организују у граду. Имала сам експлозију гаса у задњем делу дворишта и захваљујући пријатељима уметницима, направили смо простор у ком сада радим са децом кроз едукативне еколошке радионице. Засадили смо баштицу, а успут сам научила да кромпир одлично успева у балама сена. Добила сам на поклон од комшинице дивну биљку која има дугачке цветове, а чертинарско окружење даје му чемпрес. Трудим се да све ускладим, па је тако и божур нашао своје место, али и руже које цветају у задњем делу и свака је поклоњена угинулој маци.  

Упознали смо једну од маца - Гарднерку, која се лењо испружила у хладу чемпреса. Алоја засађена у саксији истиче се на врху, постављена на посебан стаклак и посматра сав тај живот, укрштен међу собом. У врту се налазе и јоргован, ириси, као и здравац љубичастих цветова, тик уз улаз. Поред је разлистано зеленило које изражава дивље ноте природе, а око бора у дну, папрати бацају своје крупне перасто урезане светлозелене листове. Добила је на поклон коку и петла који живе у симбиози за осталим животом. Приметили смо да уметница Марта воли и кактусе, јер смо и те бодљикаве сукуленте уочили у разним облицима и величинама. 

- Урадили смо у дечјем еко кутку и вертикално озлењавање зида од цигле, украсивши га саксијама које сада носе зелену салату, першун, цвеклу и мирођију – открива нам садржај Киш Бутерер. - Нашла сам две жуте биљчице, за које ми је једна жена рекла да су пењачице и брзо расту, па ћемо тако добити зелени кров. Испод вертикалног зеленог зида је башта у којој гајимо краставац, парадајз, лук, а имаћемо и кромпира. Засадили смо и сунцокрете.

Пријатељица из Швајцарске јој је донела ливадског цвећа које је посејала, а на поклон је добила и палму. Сада ти расади чекају свој ред да се уклопе у савршенство Мартиног екосистема. 

Акцију "Бирамо најлепшу башту" организују "Дневник", Новосадска телевизија и компанија "Цолор медиа communicatons".

И. Бакмаз

Пише:
Пошаљите коментар