Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Фрушка гора мирисала на роштиљ и ћумур

03.05.2022. 10:40 10:43
Пише:
Фото: Дневник/Р. Хаџић

Прва асоцијација на Међународни празник рада већини суграђана је првомајски уранак и роштиљање на излетиштима у околини Новог Сада и на Фрушкој гори.

Прославу првомајских празника није могуће замислити без ватрице и меса на роштиљу, па масовна окупљања уз “иће и пиће” нису изостала ни ове године, иако је у преподневним часовима било прилично тмурно, уз понеку кап кише. По неким проценама, на излетиштима Националног парка Фрушка гора било је између 150.000 и 300.000 посетилаца из свих крајева Србије, али и региона. Додуше, највише је било Сремаца, Новосађана и Београђана.

И овог пута било је по оној народној, да ко рано рани две среће граби, тако да су, како би заузели место, први излетници на Фрушку гору почели да пристижу већ око шест часова, а било је и оних који су дошли дан раније, па су преноћили у шаторима.

Излетишта у Националном парку уређена су пре првомајског уранка, трава је покошена, обављени су третмани против крпеља, мобилијар је обнољен, постављене су нове клупе, столови и дечја игралишта, као и путокази, а припремљена су и ложишта за роштиљ.

По неким проценама, на излетиштима Националног парка Фрушка гора било је између 150.000 и 300.000 посетилаца

Дим и мирис ћумура осетили су се већ на почетку Иришког венца, где су радници Националног парка наплаћивали улаз 300 динара, по возилу. На територији Фрушке горе важе посебна правила, која су истакнута на таблама, али се чини да их нису сви посетиоци најбоље схватили.

У природи, поготово у националним парковима, није пожељно правити превелику буку, али су, због музике која је трештала с озвучења и из паркираних аутомобила, шумске животиње вероватно оглувеле, а птице се разлетеле. Без намере да критикујемо било чији музички укус, јер о томе не вреди расправљати, у појединим крајевима Иришког венца на моменте је било као на сеоском вашару, а за комплетан “угођај” недостајало је још само да оскудно одевена певаљка запева на неком од камперских столова.

Иако су надлежни уочи првомајских празника упозоравали посетиоце да ложе ватру и пеку роштиљ на за то предвиђеним ложиштима, екипа “Дневника” на Иришком венцу набасала је на групицу излетника која се досетила да припали ватрицу и постави пресенце на ражањ баш уз споменик “Слобода”, вероватно да им ветар не би покварио угођај. Да све буде још интересантије, ватру су припалили у присуству малолетног детета и дали му “прави” пример како се понаша у природи и односи према историји. Из Националног парка Фрушка гора, касније су издали саопштење у ком су потврдили да је на споменику “Слобода” нанета штета, те да је њихова чуварска служба реговала на пријаву, као и да је то био једини  забележени инцидент девастације и непримереног понашања током прославе 1. маја. Сачињен је записник и поднета је пријава против NN лица, пошто су мушкарци одбили да се легитимишу. Они ће, како је наведено, бити процесуирани од стране надлежних органа.

Наравно, било је и оних који су на Фрушку гору дошли да уживају у дружењу с породицом и пријатељима, уз традиционално “бацање” меса на роштиљ и спортске активности. За разлику од Иришког венца, роштиљање на Бранковцу и другим излетиштима протекло је у много пријатнијој, мирнијој атмосфери, а срели смо и групу на баш причљивих Кинеза, претпостављамо грађевинаца с привременом адресом у Србији, која није пропустила прилику да ужива у традиционалном првомајском уранку.


Ко се још сећа Чикага

Међународни празник рада, 1. мај, обележава се у знак сећања на велике демонстрације 1886. године у Чикагу, када је око 40.000 радника изашло на улице захтевајући осмочасовно радно време. Мале наднице, дневни рад од 12 до 18 сати, као и живот на рубу егзистенције довели су до масовних протеста, у којима су радници захтевали боље услове живота и рада, кроз симболичне три осмице, осам сати рада, осам сати одмора и осам сати за културно уздизање. Власт је на демонстранте послала полицију, после чега је уследио жесток сукоб у којем је шест радника убијено, педесетак рањено, док је петоро вођа штрајка осуђено на смрт а тројица на дугогодишњу робију.


Шетали су се трубачи од једног до другог излетишта, а, иако су се посетиоци  радовали што их виде и ђускали уз познате мелодије, изгледа их нису довољно плаћали, јер се нису дуго задржавали на истом месту.

Празник рада у Каменичком парку протекао је прилично мирно, као и сваког другог нерадног дана. Слободан дан посетиоци те оазе надомак града, искористили су за пикник у природи, рекреацију и шетњу с децом и пријатељима, а нису изостали ни спортови на трави попут одбојке, фудбала, бадминтона… На улазу у парк највише паркираних аутомобила било је с новосадским регистарским таблицама и других крајева Војводине, као и из Београда, а приметили смо и возила из Скопља, Херцег Новог и БиХ.

Иако је 1. маја званично почела сезона на Штранду и улаз се није наплаћивао, тмурно небо изгледа је обесхрабрило “штрандароше”, тако да су кафићи поред Дунава махом били празни, али је зато на Кеју било доста шетача и рекреативаца.

Ј. Вукашиновић

Пише:
Пошаљите коментар