Почела градња рециклажног дворишта на Градској депонији
Недавно су почеле припреме за градњу дугонајављиваног рециклажног дворишта, које ће бити смештено на простору Градске депоније, а предвиђено је да сви радови буду завршени за 330 дана.
Надлежни у Градској управи за комуналне послове одлучили су, прошлог месеца, да уговор вредан 153,6 милиона динара доделе фирмама “Инстел-инжењеринг” и “AB&CO” из Новог Сада, као и “ДИМ енерџи” из Гњилана и “Пожар-електро инжењеринг” из Зрењанина. Да су припремни радови почели, потврдила је за наш лист и чланица Градског већа за имовину и имовинско-правне послове, заштиту животне средине, одрживи развој и енергетску ефикасност Мира Раденовић.
Рециклажно двориште је предвиђено као један од садржаја у склопу планиране регионалне депоније, на простору садашње градске, а његовом изградњом ће практично бити заокружен процес раздвајања отпада. Ту ће се налазити централно постројење за прикупљање и сепарацију примарно селектованог отпада, као и простор за одлагање посебних типова отпада - гума од возила, азбестних производа, батерија, уља, електричних апарата...
Како се из тендерске документације може приметити, у комплексу будућег рециклажног дворишта издвајају се три фунционалне целине - улазна зона, хала за селектовање и рециклажно острво, с простором за посебне токове отпада. У хали за селекцију биће организован пријем примарно сепарисаног отпада с територије Новог Сада, као и његово разврставање, складиштење и продаја.
Рециклажно острво, с простором за посебне токове отпада, намењено је примарној сепарацији амбалаже, а део површине издвојен је за смештање различтих врста прикупљеног отпада. У тој зони пројектована је надстершница за секундарне сировине, које, како је наведено, неће бити третиране у погону, као и она с боксовима за гуме и кабасти отпад. Осим тога, део простора ће бити ограђен и ту је планирано складиштење комуналног отпада на отвореном. У плану је и набавка и монтажа мобилних објеката, односно два контејнера за смештај резервоара за отпадна уља, те два жичана контејнера с надстрешницом, као и два затворена мобилна контејнера за песак, креч и пиљевину, за које је објашњено да ће бити коришћени за примарно деловање код акцедентних случајева.
Регионалним планом за управљање отпадом, осим Новог Сада, обухваћене су и општине Темерин, Врбас, Бачка Паланка, Беочин, Жабаљ, Србобран и Бачки Петровац, које ће имати заједнички центар за прераду отпада, који би годишње требало да прими од 70.000 до 160.000 кубика. Услов за почетак градње регионалног центра је санација, рекултивација и затварање несанитарне депоније на Клиси, која се користи од 1963. године, а која ће, како је планирано, постепено бити затварана у наредних пет година, и уз проширење простора, након рекултивације земљишта, претворена у регионални центар.
Подсећања ради, руководство ЈКП “Чистоћа” 2017. године поново је покренуло поступак за прибављање техничке документације и дозволе неопходне за градњу рециклажног дворишта, након што је prеthodna, пет година од издавања, престала да важи. Уговор за израду додатне документације, вредан три милиона динара, закључен је с фирмама „Хидрозавод ДТД“ а.д. из Новог Сада и „Геоплан Срем“ д.о.о. из Сремске Митровице. Пројектну документацију је још 2011. године израдила београдска фирма „Енвитех”, те су локацијска и грађевинска дозвола прибављене 2012. године, када су и започети радови. Обављено је нивелисање терена, припрема подлоге за плато и саобраћајнице, а завршен је и део армирано-бетонских радова на темељима појединих објеката. Набављена је и опрема, али је, због недостатка новца, изградња обустављена. Пројекат рециклажног дворишта тада је финансиран из Фонда за заштиту животне средине, који је 2012. године угашен и, како су у “Чистоћи” својевремено за наш лист објаснили, новац за градњу од тада је практично закључан.
Јована Вукашиновић