few clouds
-1°C
26.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9978
usd
111.6711
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Михајловић: Неће поскупети струја и гас, остају ограничења цене горива

08.03.2022. 13:33 13:52
Пише:
Фото: Танјуг/Зоран Жестић

КОПАОНИК: Потпредседница владе и министарка енергетике Зорана Михајловић изјавила је данас да у Србији има довољно енергената и да неће бити повећана цене струје, топлотне енергије и гаса, као и да ће остати одређена ограничења цене нафтних деривата, али да ће бити направљен бољи баланс између велепродајен и малопродајне цене.

"Што се тиче ограничења нафтних деривата, ми ћемо сигурно мењати уредбу и оставити одређена ограничења, али ћемо покушати да направимо бољи баланс између велепродајне и малопродаје цене. Јер, то је основни разлог зашто на неким мањим пумпама се не продају деривати - има их довољно али је проблем био у цени", рекла је Михајловић одговарајући на питање Танјуга да ли ће остати ограничење цене горива.



Влада је ограничила максималну цену бензина 95 на 171 динар и дизела на 179 динара, што истиче 12. марта.



На питање да ли ће, ипак, доћи до поскупљења цене горива пошто неће бити настављена постојећа уредба о ограничењу, министарка је рекла да је нафта на берзи пре годину дана била 60 долара за барел, док је сада 135 долара.



"Због тога смо увели ограничења на малопродајну цену и разматрамо сада са министарствима финансија и трговине, али остаће уредба на снази, видећемо како да направимо бољи однос између велепродајене и малопродајене цене. Дајте да то прво урадимо", рекла је Михајловић не прецизирајући да ли ће цене на пумпама остати на истом нивоу.



"Најважније за грађане и привреду је да свих енергената има довољно. Има довољно нафтних деривата и гаса, струја се производи. Јако је мали увоз струје у односу на prеthodnе месеце, има и довољно топлотне енергије", истакла је она.





Није се још разматрала евентуална куповина руског дела НИС-а



КОПАОНИК: Потпредседница владе и министарка енергетике Зорана Михајловић изјавила је данас да држава још није разматрала евентуални откуп руског удела у НИС-у.



Михајловић је тако одговорила на питање новинара на Копаоник бизнис форуму да ли ће држава откупити удео од Гаспрома и да ли је до сада било речи о томе.



Каже да Србија добија гас из два правца и да бисмо били у великом проблему у овој ситуацији да је остао само правац преко Украјине и Мађарске.



Подсетила је да је у Србији изграђен гасовод Балкански ток и да гас добијамо преко Бугарске.



"Имамо напуњено складиште гаса Банатски двор и за сада ствари функционишу. Ако дође до других проблема и престане доток гасам, имамо могућност коришћења Банатског двора, супституцију гаса другим енергентима или да купимо гас од других складишта у Европи", навела је Михајловић.



Поручила је да не мисли да ће привреда и грађани остати без гаса и да за сада ствари функционишу.



Све иде као и пре, додала је министарка Михајловић.

Увоз струје и гаса много коштао

КОПАОНИК: Потпредседница владе и министарка енергетике Зорана Михајловић изјавила је данас да је државу много коштао увоз струје и гаса од децембра када је електроенергетски систем био у колапсу, као и да не би још лицитирала да ли је тај увоз коштао "милијарду (евра), 500 или 700 милиона.



Михајловићева је тако одговорила на питање новинара како коментарисе процену Фискалног савета да су ЕПС и Србијагас увезли у том периоду струју и гас у вредности око милијарди евра.



"Много нас је коштало, то је тачно, али треба знати једну ствар, прошле године у овом време цена струје по мегават часу је била 43 евра, данас је 450 или близу 500 евра по мевагат часу. И у време када се дешавао проблем у ЕПС у и када смо имали колапс ЕПС је морао да увози струју, као што је и Србијагас у једном делу узимао гас са тржишта", навела је министарка.



Коштало нас јесте много, али не могу још увек да лицитирам са тим да ли је "миљарду, 500 или 700" милиона евра.



Рекла је да ће се видети после шта се дешавало током енергетске кризе.



Она је нагласила ЕПС данас, иако је порасла потрошња струје, увози само пет одсто струје, док је у prеthodnim месецима увоз био између 18 и 20 одсто, па и више од 20 процената струје.

Пише:
Пошаљите коментар