Mihajlović: Neće poskupeti struja i gas, ostaju ograničenja cene goriva
KOPAONIK: Potpredsednica vlade i ministarka energetike Zorana Mihajlović izjavila je danas da u Srbiji ima dovoljno energenata i da neće biti povećana cene struje, toplotne energije i gasa, kao i da će ostati određena ograničenja cene naftnih derivata, ali da će biti napravljen bolji balans između veleprodajen i maloprodajne cene.
"Što se tiče ograničenja naftnih derivata, mi ćemo sigurno menjati uredbu i ostaviti određena ograničenja, ali ćemo pokušati da napravimo bolji balans između veleprodajne i maloprodaje cene. Jer, to je osnovni razlog zašto na nekim manjim pumpama se ne prodaju derivati - ima ih dovoljno ali je problem bio u ceni", rekla je Mihajlović odgovarajući na pitanje Tanjuga da li će ostati ograničenje cene goriva.
Vlada je ograničila maksimalnu cenu benzina 95 na 171 dinar i dizela na 179 dinara, što ističe 12. marta.
Na pitanje da li će, ipak, doći do poskupljenja cene goriva pošto neće biti nastavljena postojeća uredba o ograničenju, ministarka je rekla da je nafta na berzi pre godinu dana bila 60 dolara za barel, dok je sada 135 dolara.
"Zbog toga smo uveli ograničenja na maloprodajnu cenu i razmatramo sada sa ministarstvima finansija i trgovine, ali ostaće uredba na snazi, videćemo kako da napravimo bolji odnos između veleprodajene i maloprodajene cene. Dajte da to prvo uradimo", rekla je Mihajlović ne precizirajući da li će cene na pumpama ostati na istom nivou.
"Najvažnije za građane i privredu je da svih energenata ima dovoljno. Ima dovoljno naftnih derivata i gasa, struja se proizvodi. Jako je mali uvoz struje u odnosu na prethodne mesece, ima i dovoljno toplotne energije", istakla je ona.
Nije se još razmatrala eventualna kupovina ruskog dela NIS-a
KOPAONIK: Potpredsednica vlade i ministarka energetike Zorana Mihajlović izjavila je danas da država još nije razmatrala eventualni otkup ruskog udela u NIS-u.
Mihajlović je tako odgovorila na pitanje novinara na Kopaonik biznis forumu da li će država otkupiti udeo od Gasproma i da li je do sada bilo reči o tome.
Kaže da Srbija dobija gas iz dva pravca i da bismo bili u velikom problemu u ovoj situaciji da je ostao samo pravac preko Ukrajine i Mađarske.
Podsetila je da je u Srbiji izgrađen gasovod Balkanski tok i da gas dobijamo preko Bugarske.
"Imamo napunjeno skladište gasa Banatski dvor i za sada stvari funkcionišu. Ako dođe do drugih problema i prestane dotok gasam, imamo mogućnost korišćenja Banatskog dvora, supstituciju gasa drugim energentima ili da kupimo gas od drugih skladišta u Evropi", navela je Mihajlović.
Poručila je da ne misli da će privreda i građani ostati bez gasa i da za sada stvari funkcionišu.
Sve ide kao i pre, dodala je ministarka Mihajlović.
KOPAONIK: Potpredsednica vlade i ministarka energetike Zorana Mihajlović izjavila je danas da je državu mnogo koštao uvoz struje i gasa od decembra kada je elektroenergetski sistem bio u kolapsu, kao i da ne bi još licitirala da li je taj uvoz koštao "milijardu (evra), 500 ili 700 miliona.
Mihajlovićeva je tako odgovorila na pitanje novinara kako komentarise procenu Fiskalnog saveta da su EPS i Srbijagas uvezli u tom periodu struju i gas u vrednosti oko milijardi evra.
"Mnogo nas je koštalo, to je tačno, ali treba znati jednu stvar, prošle godine u ovom vreme cena struje po megavat času je bila 43 evra, danas je 450 ili blizu 500 evra po mevagat času. I u vreme kada se dešavao problem u EPS u i kada smo imali kolaps EPS je morao da uvozi struju, kao što je i Srbijagas u jednom delu uzimao gas sa tržišta", navela je ministarka.
Koštalo nas jeste mnogo, ali ne mogu još uvek da licitiram sa tim da li je "miljardu, 500 ili 700" miliona evra.
Rekla je da će se videti posle šta se dešavalo tokom energetske krize.
Ona je naglasila EPS danas, iako je porasla potrošnja struje, uvozi samo pet odsto struje, dok je u prethodnim mesecima uvoz bio između 18 i 20 odsto, pa i više od 20 procenata struje.