Измена закона па избори у БиХ
ЗАГРЕБ/БРИСЕЛ: Министри спољних послова земаља чланица Европске уније (ЕУ) данас расправљају о Украјини и ситуацији у Босни и Херцеговини, а хрватски министар спољних послова Гордан Грлић Радман каже да "Хрватска не може подржати само календар одржавања избора" и да, уколико буду одржани под садашњим условима, то, како каже, неће допринети ничему добром.
У обраћању медијима уочи седнице, министар је рекао да је БиХ већ дуже време у агенди Савета за спољне послове Европске уније.
“Изборна реформа је врло важна, то стално наглашавамо да би БиХ постала функционална и стабилна држава. Хрватска је увек подржавала целовитост и територијални интегритет БиХ и стајаће увек иза одлука које ХНС донесе у интересу равноправног заступања и конститутивности, на основу Дејтонског париског споразума", рекао је Грлић Радман.
Он је додао да допринос Хрватске иде у правцу да би, како је казао, освестили државе чланице ЕУ колико су функционалност и просперитет БиХ важни за улазак у ЕУ.
Толико је, каже, важно и прилагођавање Изборног закона која ће задовољити сва три конститутивна народа и остале грађане.
Истакао је да Хрватска неће подржати изборе под садашњим условима.
“Уколико се одрже под овим условима упозоравамо да ће то даље дестабилизовати државу и неће допринети ничему добром. Криза ће бити још већа. Још дајемо шансу политичким лидерима и упозоравамо посреднике да уложе све политичке напоре како би дошло до промене Изборног закона”, рекао је хрватски министар спољних послова, пренела је загребачка Н1 тв.
Навео је да се проблем избора представника Хрвата вуче већ 20 година и поручио да “већински народ мора да покаже више разумевања за најмалобројнији народ у БиХ”.
Турковић: Не треба имати превелика очекивања о санкцијама Додику
САРАЈЕВО/БРИСЕЛ: Министарка спољних послова у Савету министара БиХ Бисера Турковић је уочи данашњег састанка министара спољних послова Европске уније у Бриселу, на чијем дневном реду су Украјина и БиХ, изјавила да не треба имати превелика очекивања у погледу одлуке о санкцијама српском члану Председништва БиХ Милораду Додику, имајући у виду да у ЕУ одлуку доносе све државе чланице.
Она је за сарајевскипортал Klix рекла да је јасно да се фокус сада проширује на утицај који ЕУ има као, како је навела, далеко најснажнији финансијер у БиХ.
"Већ смо видели одлагање одлуке о финансирању пројеката који су кандидовани, укључујући оне из Републике Српске, али чини ми се да то није све и да ћемо због блокада бити у ситуацији да се обустави значајан пакет помоћи ЕУ ИПА 3", навела је Турковићева.
Према њеним речима, огромна већина држава ЕУ сада већ потпуно јасно види ситуацију и потребу снажнијег ангажмана у БиХ, а с циљем заустављања покушаја поништавања реформи у које је и ЕУ уложила много новца и кредибилитета.
"Спремни су да користе све инструменте који су на располагању и ствари не треба сводити само на санкције о којима се, такође води дискусија. Видели сте како је гласао и Европски парламент, многе државе разматрају и појединачне мере. Али, уколико ЕУ и суспендује помоћ за БиХ то сигурно неће бити занемарљиво нити то треба схватити олако", рекла је Турковић.
Европски парламент је прошле седмице позвао на увођење санкција лидеру СНСД и српском члану Председништва БиХ Милораду Додику и његовим сарадницима.
Високи представник Европске уније за спољну и безбедносну политику Жозеп Борељ је уочи данашњег састнака рекао да се не сме занемарити важност онога што се дешава у БиХ.