Izmena zakona pa izbori u BiH
ZAGREB/BRISEL: Ministri spoljnih poslova zemalja članica Evropske unije (EU) danas raspravljaju o Ukrajini i situaciji u Bosni i Hercegovini, a hrvatski ministar spoljnih poslova Gordan Grlić Radman kaže da "Hrvatska ne može podržati samo kalendar održavanja izbora" i da, ukoliko budu održani pod sadašnjim uslovima, to, kako kaže, neće doprineti ničemu dobrom.
U obraćanju medijima uoči sednice, ministar je rekao da je BiH već duže vreme u agendi Saveta za spoljne poslove Evropske unije.
“Izborna reforma je vrlo važna, to stalno naglašavamo da bi BiH postala funkcionalna i stabilna država. Hrvatska je uvek podržavala celovitost i teritorijalni integritet BiH i stajaće uvek iza odluka koje HNS donese u interesu ravnopravnog zastupanja i konstitutivnosti, na osnovu Dejtonskog pariskog sporazuma", rekao je Grlić Radman.
On je dodao da doprinos Hrvatske ide u pravcu da bi, kako je kazao, osvestili države članice EU koliko su funkcionalnost i prosperitet BiH važni za ulazak u EU.
Toliko je, kaže, važno i prilagođavanje Izbornog zakona koja će zadovoljiti sva tri konstitutivna naroda i ostale građane.
Istakao je da Hrvatska neće podržati izbore pod sadašnjim uslovima.
“Ukoliko se održe pod ovim uslovima upozoravamo da će to dalje destabilizovati državu i neće doprineti ničemu dobrom. Kriza će biti još veća. Još dajemo šansu političkim liderima i upozoravamo posrednike da ulože sve političke napore kako bi došlo do promene Izbornog zakona”, rekao je hrvatski ministar spoljnih poslova, prenela je zagrebačka N1 tv.
Naveo je da se problem izbora predstavnika Hrvata vuče već 20 godina i poručio da “većinski narod mora da pokaže više razumevanja za najmalobrojniji narod u BiH”.
Turković: Ne treba imati prevelika očekivanja o sankcijama Dodiku
SARAJEVO/BRISEL: Ministarka spoljnih poslova u Savetu ministara BiH Bisera Turković je uoči današnjeg sastanka ministara spoljnih poslova Evropske unije u Briselu, na čijem dnevnom redu su Ukrajina i BiH, izjavila da ne treba imati prevelika očekivanja u pogledu odluke o sankcijama srpskom članu Predsedništva BiH Miloradu Dodiku, imajući u vidu da u EU odluku donose sve države članice.
Ona je za sarajevskiportal Klix rekla da je jasno da se fokus sada proširuje na uticaj koji EU ima kao, kako je navela, daleko najsnažniji finansijer u BiH.
"Već smo videli odlaganje odluke o finansiranju projekata koji su kandidovani, uključujući one iz Republike Srpske, ali čini mi se da to nije sve i da ćemo zbog blokada biti u situaciji da se obustavi značajan paket pomoći EU IPA 3", navela je Turkovićeva.
Prema njenim rečima, ogromna većina država EU sada već potpuno jasno vidi situaciju i potrebu snažnijeg angažmana u BiH, a s ciljem zaustavljanja pokušaja poništavanja reformi u koje je i EU uložila mnogo novca i kredibiliteta.
"Spremni su da koriste sve instrumente koji su na raspolaganju i stvari ne treba svoditi samo na sankcije o kojima se, takođe vodi diskusija. Videli ste kako je glasao i Evropski parlament, mnoge države razmatraju i pojedinačne mere. Ali, ukoliko EU i suspenduje pomoć za BiH to sigurno neće biti zanemarljivo niti to treba shvatiti olako", rekla je Turković.
Evropski parlament je prošle sedmice pozvao na uvođenje sankcija lideru SNSD i srpskom članu Predsedništva BiH Miloradu Dodiku i njegovim saradnicima.
Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu i bezbednosnu politiku Žozep Borelj je uoči današnjeg sastnaka rekao da se ne sme zanemariti važnost onoga što se dešava u BiH.