broken clouds
19°C
05.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Покрајинска секретарка за финансије Смиљка Јовановић о ребалансу покрајинског буџета

07.02.2022. 11:08 11:10
Пише:
Фото: Покрајинска влада/Смиљка Јовановић

Посланици Скупштине Војводине ће 8. фебруара одлучивати о првом ребалансу овогодишњег покрајинског буџета. Према предлогу Покрајинске владе обим буџета, утврђен средином децембра прошле године, повећава се пренетим средставима за 729,5 милиона динара и ребалансирани буџет износиће 89,14 милијарди динара.

Од пренетих 729,5 милион динара 462 милиона ће се усмерити за финансирање пројекта аутоматизоване одбране од града на подручју радарског центра “Самош” и “Бајша”, што практично значи да ће Покрајина одустати од планираног кредитног задуживања, док преостали део од суме 729,5 милиона динара се не распоређује у одређене намене већ се задржава као интервенцијско средство буџетске резерве.

Основни разлог овог ребаланса јесте боље стање јавних финансија покрајине него што смо то процењивали кад смо припремали буџет за 2022. годину – каже за “Дневник” покрајинска секретарка за финансије Смиљка Јовановић. -  То боље стање јавних финансија се мери вишком средстава која су остварена и пренета у ову годину и нису укључена у актуелни буџет. Дакле, наплаћена средства покрајинског буџета, која нису потрошена прошле године већа су од износа који смо проценили И укључили у јавну потрошњу за 2022. годину, и као таква остала неактивирана.

Навела је да је ребалансом предложено да се планирани извор новца из задуживања за пројекат “Самош” и “Бајша” замени сопственим пренетим средствима у износу од 462 милиона динара. Смиљка Јовановић је подсетила да је почетком прошле године, Скупштина АП Војводине донела одлуку о задуживању за финансирање увођења система аутоматизоване одбране од града на подручју радарског центра „Самош” и „Бајша”  у износу од 700 милион динара, односно у висини за коју је процењено да ће омогућити несметану реализацију пројекта за годину дана. 

- Одлучено је да задуживање изводи пажљиво у фазама која ће пратити и омогућити реализацију пројекта.  До краја прошле године повучено је кредитних транши  од 462 милиона динара, а за 2022. годину преостало је повлачење још 238 милиона динара – казала је Јовановић.

Како је пројекат уговорен и радови су у току, било је упутно, објаснила је секретарка, да се  у периоду до усвајања ребаланса задржи планирани део средстава из кредитног извора до висине неповученог уговореног кредита. Ово, пре свега ради обезбеђења сигурности плаћања изведених радова, а с друге стране  ради очувања репутационог кредитног рејтинга Аутономне покрајине Војводине. Међутим, како је  додала, до планираног улагања у поменути пројекат у 2022. години за део средстава у висини од 462 милиона динара, који је актуелним буџетом такође планиран из задуживања, није усвојена одлука о задуживању и било је рационално да се ребалансом измени извор финансирања и планирано задуживање замени сопственим пренетим средствима у износу од 462 милиона динара.


Кретање обима покрајинског буџета

Покрајинска секретарка за финансије Смиљка Јовановић је навела да у односу на 2016. годину када остварење буџета било  62,8 милијарди динара, буџет у 2022. години  већи је за 26,4 милијарди динара, односно за  42 процента.

-  Што је још важније, у читавом посматраном периоду тренд раста је сталан, с изузетком 2020. године, када је због посебних мера подршке привреди у време пандемије заразне болести ковид-19 на снази било одлагање плаћања пореских обавеза - пореза на зараде и пореза на добит. У 2017. години остварење буџета било је 66,4 милијарди динара; у 2018. години 71,8 милијарди;  у 2019. години 74,6 милијарди;  у 2020. години 73,3 милијарди, а  2021. године 84,7 милијарди динара – казала је Јовановић.


- Преостала сума евидентног вишка средстава коју је могуће укључити у буџет до висине законом лимитираног нивоа дефицита, који износи мало мање од 730 милиона динара није  распоређена за одређене намене, већ је овај део средстава задржан на име интервенцијских средстава резерве.

Покрајинска секретарка за финансије је нагласила да се овим ребалансом усвојена политика усаглашена са свим покрајинским ресорима у суштини не мења ни по обиму ни по наменама.

Мења се само то да за део јавних инвестиција нећемо морати да узмемо екстерне изворе финансирања него ћемо укључити у буџет и користити  новац, који смо наплатили  и који је расположив. То је суштински и основни разлог због чега ребалансирамо буџет почетком фебруара. Јер,  да није тако на овој седници Скупштине бисмо усвајали нову одлуку о задуживању за наставак реализације пројекта аутоматизације противградне одбране на територији радарских центара „Самош“ и „Бајша“- а ликвидна средства која имамо била би ‘’замрзнута’’ односно било би их само могуће пласирати на тржишту капитала, што свакако није њихова основна функција – нагласила је Јовановић.

Упитана да коментарише стање привреде Војводине с аспекта наплативости пореских прихода у условима пандемије Смиљка Јовановић је рекла да је привреда, уз  мере интервенције и подршке привреди које је спровела Влада Републике Србије, показала изузетну виталност и у тој ситуацији.

- Снага привреде мерена пореским приходима у  последњих пет шест година је удвостручена. Остварење пореских прихода буџета АП Војводине у 2016. години износило је  11,2 милијарди, а 2021. године  22,5  милијарди динара. Како порески приходи које остварује буџет АП Војводине чине порез на зараде и порез на добит, из ових података јасно читамо раст броја запослених, раст просечне зараде и раст профитабилности привреде – закључила је Смиљка Јовановић.     

Е. Марјанов

Пише:
Пошаљите коментар