Pokrajinska sekretarka za finansije Smiljka Jovanović o rebalansu pokrajinskog budžeta
Poslanici Skupštine Vojvodine će 8. februara odlučivati o prvom rebalansu ovogodišnjeg pokrajinskog budžeta. Prema predlogu Pokrajinske vlade obim budžeta, utvrđen sredinom decembra prošle godine, povećava se prenetim sredstavima za 729,5 miliona dinara i rebalansirani budžet iznosiće 89,14 milijardi dinara.
Od prenetih 729,5 milion dinara 462 miliona će se usmeriti za finansiranje projekta automatizovane odbrane od grada na području radarskog centra “Samoš” i “Bajša”, što praktično znači da će Pokrajina odustati od planiranog kreditnog zaduživanja, dok preostali deo od sume 729,5 miliona dinara se ne raspoređuje u određene namene već se zadržava kao intervencijsko sredstvo budžetske rezerve.
Osnovni razlog ovog rebalansa jeste bolje stanje javnih finansija pokrajine nego što smo to procenjivali kad smo pripremali budžet za 2022. godinu – kaže za “Dnevnik” pokrajinska sekretarka za finansije Smiljka Jovanović. - To bolje stanje javnih finansija se meri viškom sredstava koja su ostvarena i preneta u ovu godinu i nisu uključena u aktuelni budžet. Dakle, naplaćena sredstva pokrajinskog budžeta, koja nisu potrošena prošle godine veća su od iznosa koji smo procenili I uključili u javnu potrošnju za 2022. godinu, i kao takva ostala neaktivirana.
Navela je da je rebalansom predloženo da se planirani izvor novca iz zaduživanja za projekat “Samoš” i “Bajša” zameni sopstvenim prenetim sredstvima u iznosu od 462 miliona dinara. Smiljka Jovanović je podsetila da je početkom prošle godine, Skupština AP Vojvodine donela odluku o zaduživanju za finansiranje uvođenja sistema automatizovane odbrane od grada na području radarskog centra „Samoš” i „Bajša” u iznosu od 700 milion dinara, odnosno u visini za koju je procenjeno da će omogućiti nesmetanu realizaciju projekta za godinu dana.
- Odlučeno je da zaduživanje izvodi pažljivo u fazama koja će pratiti i omogućiti realizaciju projekta. Do kraja prošle godine povučeno je kreditnih tranši od 462 miliona dinara, a za 2022. godinu preostalo je povlačenje još 238 miliona dinara – kazala je Jovanović.
Kako je projekat ugovoren i radovi su u toku, bilo je uputno, objasnila je sekretarka, da se u periodu do usvajanja rebalansa zadrži planirani deo sredstava iz kreditnog izvora do visine nepovučenog ugovorenog kredita. Ovo, pre svega radi obezbeđenja sigurnosti plaćanja izvedenih radova, a s druge strane radi očuvanja reputacionog kreditnog rejtinga Autonomne pokrajine Vojvodine. Međutim, kako je dodala, do planiranog ulaganja u pomenuti projekat u 2022. godini za deo sredstava u visini od 462 miliona dinara, koji je aktuelnim budžetom takođe planiran iz zaduživanja, nije usvojena odluka o zaduživanju i bilo je racionalno da se rebalansom izmeni izvor finansiranja i planirano zaduživanje zameni sopstvenim prenetim sredstvima u iznosu od 462 miliona dinara.
Pokrajinska sekretarka za finansije Smiljka Jovanović je navela da u odnosu na 2016. godinu kada ostvarenje budžeta bilo 62,8 milijardi dinara, budžet u 2022. godini veći je za 26,4 milijardi dinara, odnosno za 42 procenta.
- Što je još važnije, u čitavom posmatranom periodu trend rasta je stalan, s izuzetkom 2020. godine, kada je zbog posebnih mera podrške privredi u vreme pandemije zarazne bolesti kovid-19 na snazi bilo odlaganje plaćanja poreskih obaveza - poreza na zarade i poreza na dobit. U 2017. godini ostvarenje budžeta bilo je 66,4 milijardi dinara; u 2018. godini 71,8 milijardi; u 2019. godini 74,6 milijardi; u 2020. godini 73,3 milijardi, a 2021. godine 84,7 milijardi dinara – kazala je Jovanović.
- Preostala suma evidentnog viška sredstava koju je moguće uključiti u budžet do visine zakonom limitiranog nivoa deficita, koji iznosi malo manje od 730 miliona dinara nije raspoređena za određene namene, već je ovaj deo sredstava zadržan na ime intervencijskih sredstava rezerve.
Pokrajinska sekretarka za finansije je naglasila da se ovim rebalansom usvojena politika usaglašena sa svim pokrajinskim resorima u suštini ne menja ni po obimu ni po namenama.
Menja se samo to da za deo javnih investicija nećemo morati da uzmemo eksterne izvore finansiranja nego ćemo uključiti u budžet i koristiti novac, koji smo naplatili i koji je raspoloživ. To je suštinski i osnovni razlog zbog čega rebalansiramo budžet početkom februara. Jer, da nije tako na ovoj sednici Skupštine bismo usvajali novu odluku o zaduživanju za nastavak realizacije projekta automatizacije protivgradne odbrane na teritoriji radarskih centara „Samoš“ i „Bajša“- a likvidna sredstva koja imamo bila bi ‘’zamrznuta’’ odnosno bilo bi ih samo moguće plasirati na tržištu kapitala, što svakako nije njihova osnovna funkcija – naglasila je Jovanović.
Upitana da komentariše stanje privrede Vojvodine s aspekta naplativosti poreskih prihoda u uslovima pandemije Smiljka Jovanović je rekla da je privreda, uz mere intervencije i podrške privredi koje je sprovela Vlada Republike Srbije, pokazala izuzetnu vitalnost i u toj situaciji.
- Snaga privrede merena poreskim prihodima u poslednjih pet šest godina je udvostručena. Ostvarenje poreskih prihoda budžeta AP Vojvodine u 2016. godini iznosilo je 11,2 milijardi, a 2021. godine 22,5 milijardi dinara. Kako poreski prihodi koje ostvaruje budžet AP Vojvodine čine porez na zarade i porez na dobit, iz ovih podataka jasno čitamo rast broja zaposlenih, rast prosečne zarade i rast profitabilnosti privrede – zaključila je Smiljka Jovanović.
E. Marjanov